Jak określić grupę docelową?

Im lepiej poznasz swoją grupę docelową – zrozumiesz jej potrzeby, motywacje, zainteresowania – tym skuteczniejsze działania marketingowe możesz prowadzić. Dziś kilka narzędzi, które Ci w tym pomogą.

Facebook Audience Insights

To bezpłatne narzędzie Facebooka, ukryte w menadżerze reklam. Pozwala sprawdzić zainteresowania i polubione strony dowolnej grupy docelowej. Zyskujesz więc dostęp do wiedzy na temat wszystkich użytkowników tego portalu!

Wystarczy, że wprowadzisz informacje, które już posiadasz – demografię, podstawowe zainteresowania – a Facebook w odpowiedzi poda Ci na talerzu ulubione strony Twoich potencjalnych klientów.

Jak to wykorzystać? Na wiele sposobów. Popatrz, jaką komunikację prowadzą te strony – zarówno pod kątem publikowanych treści, jak i ich oprawy graficznej. Zainspiruj się! Zastanów się również, jak użyć ulubionych marek grupy docelowej do własnych celów: nawiązać do nich czy bezpośrednio wykorzystać. Brzmi prosto, ale często o tym zapominamy.

Uwaga – jeśli nigdy nie korzystałeś z menadżera reklam na Facebooku, musisz najpierw założyć sobie konto reklamowe, by móc skorzystać z Facebook Audience insights (Statystyk Grup Odbiorców w polskiej wersji).

Google Adwords Display Planner

To bezpłatne narzędzie Google, które służy do planowania kampanii remarketingowych. Możesz jednak potraktować je również w inny sposób: jako punkt wyjścia do zebrania stron, które odwiedzają Twoi klienci. Kto powiedział, że musisz publikować na nich bannery? Być może zdecydujesz się na artykuł sponsorowany lub dograsz jakąś inną formę współpracy.

Jest to również świetne źródło wiedzy na temat Twoich potencjalnych klientów i serwisów, które odwiedzają. Nawet jeżeli dobrze znasz swoją kategorię/branżę i potrafisz wymienić popularne serwisy tematyczne, to czy znasz je wszystkie? A potrafisz bezbłędnie określić, które z nich są najpopularniejsze?

A co ze stronami, które nie dotyczą Twojej branży bezpośrednio? Łatwo stwierdzić, że będzie się reklamowało wino na stronach o winie, ale trzeba jeszcze podjąć decyzję o innych miejscach. Google Adwords Display Planner Ci to ułatwi albo przynajmniej uporządkuje już posiadaną wiedzę.

Jak uruchomić Google Adwords Display Planner

Zaloguj się na swoje konto Google lub załóż takowe.

W górnym menu kliknij “Narzędzia”, następnie “Planer kampanii displayowych”

Wybierz “Wyszukaj nowe propozycje kierowania za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii”

Wprowadź słowa kluczowe, które Cię interesują i wybierz “Znajdź propozycje miejsc docelowych”.

 

Keyword.io

Co wpisują w wyszukiwarkę osoby, które szukają produktów lub usług takich jak Twoje? Sprawdź to! Dzięki Keyword.io poznasz nie tylko frazy wklepywane w Google, ale również Youtube’a, Amazona i inne popularne serwisy. Skompletuj jak najwięcej słów kluczowych i wykorzystaj je w swoich działaniach – od content marketingu po Google Adwords oczywiście.

 

Raporty

Korzystam z wielu narzędzi wspomagających pracę e-marketera, np. przy zarządzaniu poszczególnymi kanałami społecznościowymi. Firmy te często promują się za pomocą bezpłatnych raportów poświęconych portalom, których obsługę wspierają.

Co zatem regularnie czytywać? Wszystko, co wychodzi spod ręki Sotrendera (przede wszystkim Fanpage Trends i Twitter Trends, dedykowane, jak łatwo się domyśleć, Facebookowi i Twitterowi), Your Muse (spece od Youtube’a) oraz Brand24 (monitoring internetu).

Z publikowanych przez te firmy opracowań poznasz na przykład demografię fanów poszczególnych kategorii produktowych i średnie zaangażowanie na profilach marek tych konkretnych grup docelowych. Potraktuj tę wiedzę jako punkt odniesienia do swoich działań. Zawsze to lepsze niż uśrednione dane globalne (typu “przeciętny użytkownik lajkuje 1,7 posta w miesiącu), które są tak ogólne, że w zasadzie nieużyteczne.

 

Hotjar

Hotjar tworzy mapy cieplne kliknięć na Twojej witrynie. Dzięki temu możesz podejrzeć, które elementy Twojej strony najmocniej przyciągają użytkowników.

Dlaczego to ważne? Bardzo często na podstawie liczby kliknięć czy czasu na stronie wyciągamy wnioski na temat stosunku użytkowników do naszej oferty. Tymczasem jest możliwe, że nie klikają w nią, bo jej zwyczajnie nie widzą! Mogliśmy popełnić błędy przy projektowaniu strony i wówczas za nie płacimy.

Hotjar pozwala taką sytuację wychwycić.

Mapa cieplna to jednak tylko pierwsza przydatna funkcja. Dużo ciekawsze są nagrania wideo, na których możemy obserwować, jak konkretni odwiedzający przeglądali naszą stronę. Które miejsca pomijali, a które zatrzymywały ich uwagę na dłużej.

Każdy użytkownik dostaje przypisany numer, więc, jeżeli był na stronie kilka razy, możesz zobaczyć, czy przy kolejnych wizytach poruszał się po niej sprawniej. Dostajemy również kilka podstawowych danych na temat użytkownika, np. z jakiego systemu operacyjnego wchodził na naszą witrynę.

 

Buzzsumo

Chcesz wiedzieć, jakie treści lubią ludzie? Buzzsumo pozwoli Ci to sprawdzić. Wystarczy wprowadzić kilka słów kluczowych na określenie tematów (np. dotyczących Twojej branży), a narzędzie pokaże Ci najpopularniejsze wpisy na blogach, filmy na Youtube czy infografiki na ten temat. Nic tylko się zainspirować!

Płatna wersja pozwala na bardzo zaawansowane wyszukiwania. Najpopularniejsze infografiki o kawie w Egipcie w ostatnich dwóch tygodniach? Proszę bardzo, oto lista. Niemniej nawet darmowa wersja pozwala zorientować się co do popularności rozmaitych zagadnień. Poza tym, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej, by zdobyć potrzebne informacje.

 

Typeform

Chcesz lepiej poznać swoich klientów? Może po prostu zadaj im parę pytań? Przygotuj ankietę, która pomoże Ci dowiedzieć się, co najbardziej cenią w Twojej firmie, a co chcieliby, abyś poprawił.

Możesz do tego użyć ankiet Google, ale polecę Ci narzędzie zdecydowanie bardziej estetyczne: Typeform. Pozwala Ci tworzyć wizualnie atrakcyjne ankiety, umieszczać w nich grafiki, diagramy i inne niezbędne elementy. Do tego dochodzi moduł analityki i podsumowań, dzięki którym szybko zorientujesz się w wynikach.

 

Wiesz już, jakie strony odwiedza Twoja grupa docelowa. Poznałeś jej zainteresowania, co wpisuje w wyszukiwarkę, by znaleźć usługi lub produkty podobne do Twoich lub właśnie Twoje. Nawet możesz oglądać, jak chodzi po firmowej stronie www! Zatem do dzieła – śmiało rozpoczynaj działania reklamowe ze świadomością, że teraz lepiej znasz swoich klientów.