Jak dobrać kolory? Narzędzia, które w tym pomogą

Praktycznie nie ma dnia, żebym nie musiał zaprojektować czegoś mniej lub bardziej skomplikowanego – od grafiki reklamowej na Facebooka po landing page dla kampanii. Gdy zaczynałem realizować tego typu projekty, miałem problem, który trapi wszystkich początkujących: jak dobrać kolory, by do siebie pasowały?

Dzięki kilku prostym narzędziom, rozwiązałem go raz na zawsze. W kilka kliknięć tworzę paletę, z którą spokojnie mogę siadać do Photoshopa. Oto one. Bierz i korzystaj!

 

ColorZilla

Mała rzecz, a niezwykle przydatna. Wtyczka do Chrome, która pozwala pobrać dowolny kolor ze strony internetowej w takim sam sposób, jak pobiera się kolor ze zdjęcia czy grafiki w programach graficznych. Wystarczy uruchomić narzędzie, najechać na wybrany element i kliknąć. W ten sposób zapisujemy kod koloru, który następnie możemy wkleić do programu lub generatora i używać do projektowania.

 

Coolors.co

Gdy mam już wartość hexową potrzebnego mi koloru, to drugim miejscem, które najczęściej odwiedzam jest Coolors.co – darmowy generator, w którym każde wciśnięcie spacji tworzy nową paletę kolorystyczną.

 

Możemy tworzyć palety od zera lub dopasowane do konkretnych kolorów. Tak sam z niego korzystam. Wklejam wartość hexową kolorów klienta i klikam kłódkę (ikona widoczna na prostokącie z kolorem). To blokuje daną barwę i po wciśnięciu spacji dobiera kolejne, które do niej pasują. W ten sposób rozszerzam paletę dostępnych kolorów lub tworzę ich wariacje.

 

Dodam, że każdą paletę można bez problemu zapisać i wyeksportować, by następnie bez problemu wgrać ją do używanego programu graficznego.

 

Adobe Kuler

Siłą Coolors.co jest jego prostota i choć program posiada zaawansowane funkcje, praktycznie z nich nie korzystam. Gdy chcę zmienić sposób dobierania kolorów, sięgam po Adobe Kuler.

Zasada działania jest identyczna jak w przypadku Coolors.co, natomiast narzędzie twórców Photoshopa pozwala ponadto wybrać, w jaki sposób kolory mają być do siebie dobierane – czy ma powstać paleta monochromatyczna, komplementarna, itd.

 

Color Hunter

Jeżeli masz zdjęcie, którego kolorystyka wybitnie Ci się podoba, możesz szybko i sprawnie wyciągnąć z niego paletę – wystarczy wgrać je do Color Huntera.

 

Design Seeds

Na koniec coś z kategorii Eye Candy. Zbiór pięknych zdjęć i palet barw powstałych w oparciu o nie. Uwaga: wciąga!

 

Jeżeli znasz inne narzędzia, które również pomagają dobierać kolory przy projektowaniu, koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Czytaj także: