Ładna prezentacja w Power Point? Nic trudnego!

Często występuję publicznie i wspieram się prezentacjami, by pokazać coś ciekawego swoim słuchaczom. Kiedyś popełniałem wiele błędów, przez co moje slajdy wyglądały po prostu brzydko. Teraz już wiem, co trzeba usprawnić, żeby całość wyglądała lepiej.

Na bazie własnych doświadczeń i obserwacji przygotowałem dla Ciebie kilka wskazówek. Zastosuj się do nich, ludzie o wiele chętniej będą przyglądać się przygotowanym przez Ciebie slajdom.

Do dzieła więc! Zapamiętaj:

1) Nie używaj standardowych wzorców/templatek

Większość z nich jest po prostu brzydka i wygląda jak z poprzedniej epoki. Nijak nie przystają do dzisiejszych trendów, ogląda się je bez przyjemności. Zamiast tego poświęć trochę czasu na to, żeby przygotować własny wzorzec slajdu. Bądź unikalny.

2) Używaj ładnych fontów

Standardowe fonty mają to do siebie, że wszystkim się już opatrzyły, nie wzbudzają więc zainteresowania. Jeszcze gorzej, jeśli używasz znienawidzonego Comic Sansa. Przykuj uwagę ładnym fontem, na przykład polskim darmowym Lato. Sam zobaczysz, jaką wielką różnicę robi wygląd liter.

3) Wstawiaj na slajdy jak najmniej tekstu

Nie ma nic gorszego niż slajd wypełniony po brzegi tekstem. Tak malutkim, że praktycznie nieczytelnym. Służącym jako skrypt dla prowadzącego, który monotonnym tonem odczytuje zdanie po zdaniu. Jeżeli kiedykolwiek byłeś świadkiem takiej sceny, wiesz jakie to frustrujące przeżycie.

Wstawiaj do swojej prezentacji jak najmniej tekstu. Jedno, góra dwa zdania na slajd. Jeżeli stosujesz wypunktowania – rozbij je na kilka slajdów. Dzięki temu jeszcze uwypuklisz to, co chcesz powiedzieć.

4) Obraz wyraża więcej niż tysiąc słów.

Połowę czasu przygotowywania prezentacji zajmuje mi szukanie grafik. Pamiętaj, żeby były wysokiej jakości. Zaskocz nimi słuchaczy/oglądających. Niech nawiązują do treści, ale w nieoczywisty sposób. Zapadniesz im w pamięć na dłużej. Nie wiesz, gdzie szukać dobrych zdjęć? Przygotowałem poradnik.

5) Duże jest piękne

Przynajmniej kiedy mowa o wielkości fontów. Chyba nie myślałeś o tym, by wstawić pojedynczą linijkę tekstu ósemką? Nigdy nie używaj rozmiaru mniejszego niż trzydzieści. Twój przekaz musi być widoczny w najdalszym kącie. Musi zapadać w pamięć. Musi dominować.

6) Ucz się od najlepszych

W sieci pełno jest serwisów, na których możesz znaleźć mnóstwo pięknie zaprojektowanych prezentacji. Przejrzyj zasoby SlideShare czy Slides That Rocks. Staraj się odnaleźć w nich zasady, które tu opisałem. Wypracuj na ich podstawie własny styl.

Tyle ode mnie. Dodałbyś coś od siebie? Czekam w komentarzu na wszelkie sugestie!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński