Reklama na Linkedin – od ustawień po średnie koszty. Poradnik

Google i Facebook są elementem praktycznie każdej kampanii. A reklama na Linkedin? Jakie daje możliwości? Ile kosztuje? Przede wszystkim: czy jest skuteczna? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Jeżeli kiedykolwiek miałeś okazję ustawiać reklamę na Facebooku lub Twitterze, to w panelu reklamowym Linkedina poczujesz się jak u siebie w domu. Powiedzmy sobie szczerze: wszystkie systemy PPC (Pay Per Click) na portalach społecznościowych są do siebie mniej więcej podobne.

Oczywiście różnią się dostępnymi funkcjami, opcjami kierowania reklamy i wieloma innymi drobnymi szczegółami, natomiast logika ustawiania kampanii jest zbliżona. Bez problemu więc odnajdziesz się i na Linkedinie.

Nie zdarzyło Ci się do tej pory ustawiać reklamy w social mediach? Nie martw się – ten poradnik pomoże Ci zacząć.

 

Konto reklamowe na Linkedinie

By w ogóle móc uruchomić konto na Linkedinie, musisz spełnić dwa warunki. System wymaga od Ciebie:

  • założenia własnego profilu (cóż, to oczywiste, ale wspomnijmy i o tym)
  • założenia konta dla swojej firmy – tutejszego odpowiednika fanpage’a

Następnie musisz podłączyć siebie (lub inną osobę) do konta firmowego. Inaczej nie będziesz mógł puszczać reklam w jego imieniu.

Po tych krokach na Twoim koncie pojawi się dostęp do zarządzania firmowym kontem oraz opcje reklamowe.

panel reklam linkedin

Czas założyć trzecie i, na szczęście, ostatnie konto – Menadżera Kampanii. Te musi być powiązane ze stroną firmową, dlatego zajęliśmy się tym wcześniej.

konta firmowe linkedin

Przejdź zatem do panelu tworzenia reklamy i wybierz “Zarządzanie reklamami”. System poprosi Cię o zalogowanie się. Użyj tych samych danych, którymi logujesz się do profilu prywatnego. Tym sposobem znajdziesz się w panelu reklamowym. Stąd masz dostęp do wszystkich swoich kont reklamowych (własnych lub tych, które ktoś Ci udostępnia) lub możesz założyć nowe. Rozpatrzmy ten drugi przypadek. Wystarczy kliknąć “Dodaj konto”.

dodawanie konta firmy linkedin

Pamiętaj, by wybrać odpowiednią walutę rozliczeniową. Niestety, póki co, nie można płacić za reklamy na Linkedinie w złotówkach. Pozostają dolary lub Euro. Waluty konta nie można zmienić, więc niech to będzie przemyślana decyzja!

 

Rodzaje reklamy na Linkedinie

Na chwilę obecną Linkedin oferuje trzy rodzaje reklamy. Być może wkrótce pojawią się kolejne formaty – pamiętaj, że panel cały czas się rozwija i jego możliwości się zwiększają, tak jak w przypadku każdego innego ekosystemu reklamowego.

Co to za rodzaje reklamy?

 

1. Reklamy tekstowe na Linkedin

Widoczne po prawej stronie podczas przeglądania portalu. Odpowiednik prawej kolumny Facebooka, ale bardziej ograniczony. Możesz tu dodać jedynie logo firmy, krótki (25 znaków) nagłówek oraz treść na 75 znaków. Dostępne są cztery rodzaje tej reklamy, różniące się wielkością i kształtem grafiki.

2. Sponsorowane treści na Linkedin

Post sponsorowany, który będzie się wyświetlał podczas przeglądania feedu. Może to być jeden z postów opublikowanych na stronie firmowej lub inna, przygotowana w kreatorze treść.

3. Sponsorowane wiadomości Linkedin InMail

Najciekawsza forma. Możesz wysłać prywatne wiadomości do użytkowników portalu. Dokładnie tych, których wybierzesz w opcjach targetowania. Wpadają bezpośrednio do skrzynki odbiorczej. Nie jest to zwykła wiadomość, lecz na sterydach – obok niej wyświetli się banner, a w środku możesz umieć przycisk Call To Action.

 

Reklama na Linkedin – ustawienia krok po kroku

Przyjrzyjmy się więc ustawianiu samej reklamy. Niezależnie od wybranej opcji, mechanika jest podobna.

W panelu Zarządzania Kampaniami wybierz swoje konto reklamowe (te, które przypisywałeś do strony firmowej).

Pierwszy krok to wybór typu reklamy spośród trzech opisanych wyżej. Załóżmy, że chcemy stworzyć sponsorowaną aktualizację (treść).

rodzaje reklamy linkedin

Ten typ kampanii daje dwie możliwości. Możesz kierować ruch na stronę www albo zbierać formularze kontaktowe w analogiczny do facebookowego sposób. Skupmy się na przejściach na stronę, wybierz więc tę opcję.

leady z linkedina

Na kolejnym ekranie możesz wybrać jedną z aktualizacji na profilu firmowym lub stworzyć nową na potrzeby kampanii. Rozmiar grafiki to w tym wypadku 1200×627. Brzmi znajomo? Bo to prawie jak na Facebooku!

Po stworzeniu posta system ponownie wyświetli Ci poprzedni ekran – ten z dostępnymi aktualizacjami. Tym razem na liście pojawi się również stworzony przed chwilą post. Wybierz go, klikając “Sponsoruj wybraną treść”.

Pora zdecydować, kto zobaczy Twoją reklamę. Możesz wyklikać ręcznie osoby, do których chcesz dotrzeć (wg dostępnych kryteriów) lub zaimportować swoje kontakty mejlowe czy telefoniczne. System sprawdzi, czy odpowiadają bazie Linkedina.

Co do kryteriów – jest z czego wybierać! Wielkość firmy, stanowiska, lata doświadczenia, konkretne obowiązki i umiejętności czy nawet grupy, do których dana osoba należy.

targetowanie na linkedinie

Kolejny ekran to już najmniej miła część – budżet. Linkedin ma swoje minimalne kwoty, które musisz przeznaczyć, by reklama w ogóle się wyświetlała. Różnią się one w zależności od typu reklamy. W przypadku sponsorowanych treści to minimum 10 dolarów dziennie.

Pozostaje dookreślić harmonogram i kampania jest gotowa do uruchomienia! Nie było tak trudno, prawda? Co prawda omówiłem jedynie najważniejsze ustawienia, ale teraz, gdy już wiesz, jak poruszać się po panelu i co po kolei robić, na pewno poradzisz sobie z resztą z nich.

 

Średnie koszty reklamy na Linkedinie w Polsce

Tę sekcję opieram całkowicie na swoich doświadczeniach, stąd kilka założeń na wstępie.

Przy użyciu akurat tego portalu, tworzę przede wszystkim reklamy na rynek polski i tylko o nich będę się wobec tego wypowiadał.

Mam na swoim koncie kilkadziesiąt kampanii na Linkedin, lecz są to kampanie o ograniczonym budżecie, maksymalnie kilka tysięcy złotych w skali miesiąca. Nie są to więc na pewno środki, na podstawie których można wysnuwać daleko idące wnioski.

Branże, które miałem okazję w tym zakresie obsługiwać, to edukacja (uniwersytety i uczelnie), firmy eventowe, startupy oraz IT – generalnie rynek B2B.

Przejdźmy więc do wniosków.

Po pierwsze: tak, reklama na Linkedinie jest przeważnie droższa niż reklama na Facebooku. Wiadomo, że wszystko jest zależne od ustawień (między innymi grupy odbiorców), ale średnie koszty przekraczają kwoty, które wyciągają dobrze zoptymalizowane kampanie na portalu Zuckerberga.

O jak dużych różnicach mówimy? Planując budżet reklamy na Linkedin, przemnóż dla bezpieczeństwa kwotę za kliknięcie dwa albo trzy razy. Jeżeli na Facebooku płacisz złotówkę, tutaj zapłacisz między dwiema a trzema. Inna sprawa, że docierasz do zupełnie innego typu użytkowników. Mój średni koszt za przejście na stronę to ok. 2 dolarów.

Te wyliczenia dotyczą kwoty za reklamy tekstowe czy sponsorowane aktualizacje. Inaczej ma się sprawa ze sponsorowanymi wiadomościami InMail, które są autorskim formatem Linkedina, w związku z czym nie ma jak porównać kosztów. Jak wyglądają kwoty w tym wypadku?

Średni koszt wysłania wiadomości do jednej osoby to ok. pół dolara. Bazując na swoich kampaniach, mogę stwierdzić, że charakteryzują się wysokim współczynnikiem otwarć (ok. połowa z wysłanych wiadomości jest otwierana) i kliknięć (na poziomie 30% i więcej). Koszt kliknięcia w link umieszczony w takiej wiadomości oscyluje w okolicach dolara do półtora.

Bardzo chętnie dowiem się, jak wyglądają wyniki Twoich kampanii. Mało jest w polskiej sieci informacji na temat reklamy na Linkedinie, chętnie więc wymienię się obserwacjami.

 

Na dziś to wszystko! Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie przydatny. Życzę Ci powodzenia z kampaniami na Linkedinie!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):