10 pomysłów na skuteczne automatyzacje dla e-commerce

Choć temat automatyzacji marketingu przewija się już od kilku lat, w naszym kraju jest on jeszcze dość słabo rozpowszechniony wśród przedsiębiorców.  A przecież dzięki marketing automation można nie tylko zwiększyć bazę mailową czy podnieść sprzedaż, ale też zadbać o doświadczenia klienta w praktycznie każdym momencie spotkania z Twoją marką w digitalu. Nie sposób opowiedzieć o wszystkich. Dlatego dziś wybrałem dla Ciebie aż 10 pomysłów na skuteczne automatyzacje dla e-commerce, które możesz wykorzystać w swoim biznesie praktycznie od zaraz.  

 

Zacznijmy jednak od totalnych podstaw…

Czym jest marketing automation?

 

Marketing automation – w telegraficznym skrócie – to zastępowanie części działań, które zazwyczaj wykonujesz Ty lub Twój zespół. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dostosowanym narzędziom. Obejmować mogą one praktycznie wszystkie obszary funkcjonowania biznesu – od marketingu, przez sprzedaż, aż po obsługę i wsparcie klienta. 

 

Na rynku znajduje się wiele rozwiązań, narzędzi i platform, które pozwolą zająć się klientem w całym cyklu jego życia (LTV) i na każdym etapie lejka marketingowego. 

 

Strategiczne podejście i zaplanowanie scenariuszy działań pomoże Ci zaoszczędzić czas, pieniądze i zasoby. Odciążenie zespołu i wyeliminowanie powtarzalnych czynności, pozwoli skupić się na sprawach i obszarach, które takiej uwagi bardziej wymagają. 

 

Automatyzacje dla e-commerce pomogą Ci m.in. wysyłać maile powitalne po zakupach czy zapisie na newsletter, odpowiadać na najczęściej zadawane pytanie w ramach chatu, a nawet prowadzić kampanie email marketingowe. Czy to na przy starcie sprzedaży nowego produktu, czy jako działania aktywizujące stałych klientów. 

 

Ale to wcale nie koniec…

 

Marketing automation pozwala budować kampanie w wielu kanałach jednocześnie – w zależności od celu, jaki będzie Ci przyświecać. Z łatwością je wdrożysz, przeanalizujesz, wyciągniesz wnioski i zoptymalizujesz

 

Czy można chcieć więcej?

 

Zanim przejdziemy jednak do konkretnych rozwiązań i pomysłów, jak marketing automation może wesprzeć Twój biznes, sprawdź kilka statystyk, które jasno pokazują, że warto w nie zainwestować. 

 

Marketing automation – najważniejsze statystyki

 

Automatyzacja marketingu to branżowa przyszłość, która dzieje się na naszych oczach. Nie musisz od razu skłaniać się ku wielkim platformom. Na początek możesz wypróbować jedno narzędzie, które pomoże Ci wyciągnąć z danego obszaru czy kampanii jak najwięcej. Od wyników, po zaoszczędzony czas. 

 

O tym, że warto sięgnąć po automatyzacje w biznesie – zwłaszcza e-commerce – niech świadczą następujące dane: 

 

  • 91% marketerów uważa, że wypracowane dzięki automatyzacjom workflow jest bardzo ważne dla sukcesów prowadzonych przez nich działań (Instapage);
  • 77% marketerów dostrzega znaczący wzrost konwersji dzięki wprowadzonym automatyzacjom (MarkinBlog);
  • 58% marketerów używa automatyzacji do up-sellingu (Instapage);
  • Zautomatyzowane i spersonalizowane oferty bazujące na historii zakupów i aktywności w sklepie zwiększa sprzedaż o 20% (Entrepreneur);
  • Działania i kampanie e-mail marketingowe oparte o automatyzacje w stosunku do “tradycyjnych” przynoszą o 86% wyższy Open Rate (współczynnik otwarć wiadomości), o 196% wyższy CTR (współczynnik kliknięć) i aż o 320% wyższy ROAS (Campaign Monitor).

 

Oczywiście, to nie wszystkie statystyki, które przemawiają za tym, by wykorzystać automatyzacje w e-commerce. Myślę jednak, że w tym momencie nie potrzebujemy ich więcej. 

 

Skupmy się na tym, dlaczego rzeczywiście tu jesteś. 

 

Dlaczego automatyzacje są ważne dla e-commerce?

Automatyzacje w marketingu możesz wprowadzić niezależnie od tego, czy działasz solo, czy stoisz na czele dużego zespołu. Praca w ten sposób pozwoli Ci lepiej i szybciej skalować swoje działania i systematycznie rozwijać biznes. 

 

Obecnie automatyzacje wydają być wręcz koniecznością. Zwłaszcza w obszarze B2C, w którym tak istotna jest szybkość reakcji, indywidualizacja, personalizacja i maksymalne skupienie na kliencie. 

 

Marketing automation pozwoli Ci m.in: 

 

  • zaoszczędzić czas zespołu dzięki redukcji powtarzalnych zadań;
  • dostarczać odpowiednich treści właściwym użytkownikom dzięki segmentacji klientów;
  • stworzyć spersonalizowaną komunikację dzięki dostępowi do danych demograficznych i behawioralnych;
  • zwiększać bazę newsletterową;
  • być w stałym kontakcie ze swoimi klientami;
  • tworzyć kampanie remarketingowe na porzucone koszyki;
  • zidentyfikować nowe grupy docelowe czy możliwości cross- i up-sellingu;
  • przeprowadzać testy A/B zarówno pod kątem komunikacji, jak i polityki cenowej;
  • analizować wyniki i skuteczność prowadzonych działań zarówno w obszarze performance, contentu, jak i landing page;
  • sprawić, że użytkownicy i klienci zawsze będą czuć się wyjątkowi, zaopiekowani i docenieni. A to podstawa do ich lojalności wobec Twojej marki. 

 

Mechanizm działania automatyzacji jest dość prosty. Nieważne, czy w bieżącej komunikacji, czy w specjalnych kampaniach, każdy proces i element marketing automation działa na zasadzie akcja-reakcja. Jedno działanie wyzwala kolejne – aż cały scenariusz się wypełni i przeprowadzisz użytkownika/klienta z punktu A do punktu B. 

 

Automatyzacje dla e-commerce – 10 przykładów

Ścieżki i scenariusze automatyzacji możesz wprowadzić na każdym etapie lejka marketingowego/sprzedażowego. Dzięki nim szybciej zamienisz użytkowników w lojalnych klientów. 

 

  • seria maili powitalnych

Podziękowanie za rejestrację w sklepie czy za zapis na newsletter. Maile powitalne to doskonały moment, aby zrobić dobre wrażenie na użytkownikach i przyszłych klientach. 

 

Korzystając z automatyzacji możesz zapewnić im doskonałe wrażenia dzięki jednej, spersonalizowanej wiadomości lub całej serii e-maili, w których zaprosisz ich do świata Twojej marki. 

 

Nie musisz w nich ograniczać się do jednego “dziękuję”. Daj im powód, żeby już teraz zostali z Tobą na dłużej. Zaproponuj ciekawy materiał na Twoim blogu, interesujący podcast, ebook czy film na YT. Równie dobrze, w ramach wdzięczności może być to kod rabatowy na pierwsze zakupy. 

 

Pamiętaj, że w takich sytuacjach liczy się przede wszystkim czas – im szybciej użytkownik dostanie takiego maila, tym lepiej. 

  • ponowne zaangażowanie klientów

Narzędzia marketing automation możesz na nowo “ożywić” klientów, którzy już od dawna nie zrobili u Ciebie zakupów. Dzięki segmentacji kontaktów jesteś w stanie dotrzeć również do tych, którzy są już w Twojej bazie od dłuższego czasu, wykazywali zainteresowanie Twoją marką lub ofertą, ale jeszcze nie zdecydowali się na zakup. 

 

W zależności od wybranej grupy możesz “przypomnieć” się takim odbiorcom. Zadziorne, zaczepne copy, w którym jasno dasz znać, jak bardzo tęsknisz, atrakcyjna sfera wizualna i specjalna oferta – to jeden z przepisów na ponowne nawiązanie relacji i kolejny krok do zwiększenia sprzedaży. Tą ofertą może być duży rabat na zakupy lub kategorię produktów, darmowy prezent czy szansa na wygraną w konkursie dla subskrybentów. 

 

Oczywiście, także w tym przypadku warto przeprowadzić testy A/B. Pomogą Ci one sprawdzić,, jakie tone of voice, rodzaj oferty i grafiki będą najlepiej rezonować z Twoją grupą. 

 

Warto takie wiadomości połączyć z ograniczoną czasowo lub produktowo promocją i wykorzystać mechanizm tworzenia tzw. one time offer

 

Zastanawiasz się, czy w ogóle takie działania prowadzić? Badania Return Path jasno pokazują, że aż 45% odbiorców, którzy otrzymali tego typu e-maile, przeczytało też kolejne wiadomości. A to przecież tylko zwiększa szansę na powrót do sklepu i kolejne zakupy. 

 

automatyzacja - ponowne zaangażowanie

 

  • automatyzacje transakcji w e-commerce

Długi i skomplikowany proces zakupowy jest jednym z najczęściej podawanych powodów, dla których zakupy w e-commerce w ogóle nie dochodzą do skutku. A przecież chodzi o to, żeby pomóc klientom kupować. [Posłuchaj mojego podcastu na ten temat]

 

Możesz uprościć cały proces. maksymalnie skracając liczbę ekranów i kroków potrzebnych do zakończenia transakcji. Wdrożone automatyzacje mogą być tu dodatkowym wsparciem. 

 

Autouzupełnienie danych, wyświetlenie preferowanych sposobów płatności – to tylko kilka pomysłów na usprawnienia. Na stronie “kasy” możesz też zastosować opcję live chatu, by jak najszybciej odpowiadać na ewentualne pytania i wątpliwości. 

  • newslettery – od zapisu, po komunikację i dedykowane kampanie

E-mail marketing w każdej postaci – od bieżącej komunikacji aż po specjalne kampanie marketingowe – to najbardziej intymne spotkanie potencjalnego z Twoją marką. Bez większych rozpraszaczy, sam na sam. 

 

Od lat jest on uznawany za jeden z najbardziej efektywnych kanałów sprzedażowych. Wielu marketerów przyznaje, że prędzej zrezygnowaliby z reklam w mediach społecznościowych niż z newsletterów. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele rozwiązań do automatyzacji dotyczy właśnie tego kanału. 

 

Dzięki nim powiększysz swoją bazę mailową – pomogą Ci w tym odpowiednio chociażby odpowiednio zaprogramowane pop-upy. Mogą one stać u początków całej sekwencji mailową. Zaczynając od lead magnetu lub rabatu na zakupy, a na Twojej historii i materiałach zakulisowych kończąc. 

 

 

 

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

 

 

Narzędzia do automatyzacji pomogą Ci zarówno stworzyć, jak i dystrybuować newslettery tak, by konkretne grupy odbiorców otrzymały najlepsze dla siebie treści. Dzięki nim możesz edukować swoich swoich klientów, inspirować ich, a przez to budować więź i relację. 

 

Dokładnie tak jak to robi marka Ekogram

 

2_9 pomysłow na skuteczne automatyzacje dla e-commerce

 

Cykliczne promocje czy specjalne oferty z pewnością pomogą utrzymać ich uwagę i zachęcić do zakupów. 

 

Newsletter to również świetny sposób na powiadomienie klientów o premierze nowego produktu. Kolejnymi wiadomościami możesz przypominać o zbliżającym się się wielkim wydarzeniu, odsłaniać kolejny rąbek tajemnicy, budować napięcie, atmosferę oczekiwania – które z pewnością podkręci wyjątkowa oferta premierowa. 

  • lojalizacja i docenianie stałych klientów

Zadowolony klient to lojalny klient. A tacy zawsze kupują więcej i częściej. 

 

Narzędzia do marketing automation pomogą Ci wyłuskać najlepszych klientów, byś mógł ich doceniać i nagradzać. 

 

Pomysłów może być wiele. Specjalne oferty, rabaty na kolejne zakupy, wcześniejszy dostęp do nowych produktów, a nawet starannie przygotowany program lojalnościowy. Możesz uruchomić program oparty na punktach za każdy zakup, które potem możesz wymienić na konkretne zniżki, gadżety czy dodatkowe produkty. 

 

Kolejną formą doceniania klientów jest stworzenie tzw. grupy VIP, dzięki czemu poczują się oni wyjątkowo, a cały program utrzyma ich zaangażowanie. Progiem wejścia mogą być zakupy za określoną kwotę – łączne lub jednorazowe. Po jego przekroczeniu klient powinien automatycznie dostać wiadomość o wpisaniu go do takiego programu wraz ze wszystkimi benefitami i szczegółami. Warto w niej już zawrzeć specjalną ofertę zachęcającą do kolejnych zakupów, co z czasem będzie skutkowało też zwiększeniem średniej wartości Twojego koszyka

 

Sprawdź, jak robi to Sephora i Converse: 

 

3_9 pomysłow na skuteczne automatyzacje dla e-commerce

 

4_9 pomysłow na skuteczne automatyzacje dla e-commerce

 

  • dynamicznie spersonalizowany content

To jedno z najciekawszych zastosowań marketing automation. Na podstawie historii przeglądania, zachowania w witrynie czy w oparciu o dane demograficzne możesz docierać z dynamicznie generowanymi w czasie rzeczywistym treściami

 

Możesz wykorzystać tę funkcjonalność zarówno w swoich kampaniach, jak również do personalizowania poszczególnych elementów strony internetowej czy landing page’a, by przedstawić użytkownikom najlepszą ofertę. 

 

Wyobraź sobie, że w poszukiwaniu butów trafia na Twoją stronę Karolina. Niech trafi tam z kampanii i landing page’a poświęconemu nowej kolekcji. Jak się poczuje, jeśli przywita ją na stronie oferta wymarzonych butów, a do tego pop-up lub baner o takiej treści: “Cześć, Karolina! Dobrze, że jesteś. Przygotowaliśmy dla Ciebie dziś specjalną ofertę”? 

 

Myślę, że szanse na zakupy, byłyby całkiem spore. 

 

  • chatboty do obsługi klientów 24/7

Różne są pory robienia zakupów w e-commerce. Bez względu na porę dnia czy nocy, klienci chcą zostać obsłużeni tu i teraz. Oczywiście, trudno sobie wyobrazić, by konsultant był cały czas dostępny 24h i 7 dni w tygodniu. 

 

Jednak od czego mamy technologię i automatyzację? :) 

 

Chcąc, by klient zawsze czuł się wysłuchany i doceniony, warto wdrożyć do sklepu chatbot lub live chat, który odpowie na najczęściej zadawane przez klientów pytania. 

 

Kolejnym poziomem zaangażowania może być personalizowanie produktu przed zakupem. Dobrym przykładem jest tu Nike StyleBot. Dzięki niemu wszyscy entuzjaści AirMaxów mogli wybrać ulubiony model na podstawie swoich preferencji, a także zaprojektować własne buty. Oczywiście możliwy był potem także ich zakup. 

 

Być może zastanawiasz się nad wynikami – CTR zwiększył się 12,5 raza, a współczynnik konwersji aż 4 razy. 

 

automatyzacja przyklad

 

  • segmentacja klientów

Podział klientów ze względu na ich stopień zaangażowania w markę i miejsce w lejku marketingowo-sprzedażowym jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanych wyników

 

Dlaczego? 

 

Inny komunikat wysyłać będziesz do osoby, która po raz pierwszy trafiła na Twoją stronę. Inny do osób, które zapoznały się już z kilkoma treściami. A jeszcze inny do użytkowników, którzy już znają Twoją ofertę i chcą dokonać zakupów. Jeszcze inny do stałych klientów, którzy od jakiegoś czasu nie dokonali żadnych zakupów. 

 

Możesz także różnicować swój przekaz – w kampaniach czy e-mail marketingu – w zależności od zainteresowań. 

 

Narzędzia do automatyzacji umożliwią Ci stworzenie oddzielnych list klientów, do których wyślesz wysoce spersonalizowane treści i oferty. Dzięki temu zwiększysz swoje szansę na konwersje i sprzedaż. 

 

  • analityka i testy A/B

Platformy do automatyzacji wyposażone są w zaawansowane narzędzia analityczne, dzięki którym zrozumiesz, co działa, a co nie. Na co reagują Twoi odbiorcy, a co kompletnie się nie sprawdza. Dotyczyć to może zarówno kreacji reklamowych, treści newsletterów, jak i stworzonych na potrzeby kampanii landing page’y. 

 

Twórz wiele wersji swoich kampanii i sprawdzaj swoje komunikaty na prawdziwych użytkownikach i klientach. Tylko tak będziesz w stanie cały czas podnosić ich skuteczność. 

 

Czy to wszystkie możliwości, jakie oferują rozwiązania z zakresu marketing automation? Bynajmniej! Nie chodzi jednak o to, by zasypać Cię lawiną pomysłów. Na początek spróbuj wykorzystać jeden lub dwa i zobacz, jak automatyzacje dla e-commerce sprawdzą się w Twoim biznesie. Z czasem wypróbuj kolejne.. I kolejne. 

 

A potem koniecznie daj znać, jakie obszary i procesy udało Ci się usprawnić i jakie to miało przełożenie na Twoje wyniki. 

 

Do przeczytania, 

Artur Jabłoński