10 sposobów na skuteczny nagłówek, część I

Nagłówek Twojego artykułu, wpisu, tekstu oferty to jego najważniejszy element. Ośmiu na dziesięciu internautów nie przeczyta nic więcej. Jeśli będzie interesujący, masz szansę, że klikną i przeczytają nieco więcej. Dziś 5 pierwszych sposobów, które przykują uwagę czytelnika.

Na pewno stykałeś się z tak tworzonymi nagłówkami wielokrotnie. Od teraz zaczniesz zwracać większą uwagę na to, jak zostały zrobione.

1. Wyliczanka

Metoda, z której sam skorzystałem w tytule tego wpisu. Własnie go czytasz, więc najwyraźniej działa! Skorzystaj z magii liczb i zaoferuj czytelnikom skończoną liczbę konkretów. Co będzie  interesującą informacją, to zależy już od Ciebie i oczekiwań Twojej grupy docelowej.

– “10 sposobów na schudnięcie”

– “5 faktów o Star Wars, których na pewno nie znałeś”

– “20 najlepszych okładek albumów jazzowych”

2. Pytania o sposób działania.

Ludzie szukają w Internecie odpowiedzi, praktycznych informacji. Nie za dobrze radzą sobie przy tym z wyszukiwarką i zamiast posługiwać się słowami kluczowymi, wpisują całe pytania. Ma to swoją dobrą stronę – na pewno chętniej klikną w link, który dokładnie tak będzie się nazywał. Niech Twój nagłówek będzie pytaniem, a treść wpisu – odpowiedzią.

– “Jak szybko schudnąć?”

– “Jak zarabiać w Internecie?”

– “Jak zostać znanym blogerem?”

3. Rób coś jak…

Kiedy grałeś w piłkę z kolegami na szkolnym boisku, prawdopodobnie chciałeś być Ronaldo albo Beckhamem. W tym czasie dziewczynki śpiewały swoim rodzicom przy akompaniamencie kasety z nagraniami znanej gwiazdy i marzyły o karierze jako jedna ze Spice Girls. Gwiazdy przyciągają. Chcemy być jak oni. Pokaż ludziom, że mogą robić konkretną rzecz jak ich idole – to zachęci do czytania.

– “Maluj jak Picasso”

– “Naucz się pisać jak Hemingway”

– “Tańcz jak Shakira – bierz lekcje w nowej szkole tańca!”

4. Zadaj pytanie

Słyszałeś o takim pojęciu jak luka informacyjna? Czujemy dyskomfort, jeśli czegoś nie wiemy. Chcemy uzupełnić ten brak. Dlatego jeśli nagłówek wskaże dziurę w naszej wiedzy, to prawdopodobnie spróbujemy szybko ją załatać. Pytania możesz tak formułować, by czytelnik miał ochotę odpowiedzieć na nie twierdząco – dzięki temu zechce zapoznać się z treścią.

– “Czy znasz niezawodną metodę na podryw w klubie?”

– “Chcesz poznać sposób na chudnięcie bez wyrzeczeń?”

5. Dodawanie znaku zapytania.

Ta metoda różni się od samego pytania. Jej siła nie polega na wskazywaniu niewiedzy, ale na wzbudzaniu wątpliwości. Gdyby nie pytajnik, byłoby to zdanie twierdzące. Czytasz tak skonstruowany nagłówek i nie możesz opowiedzieć się po żadnej ze stron – musisz więc sprawdzić w artykule.

– “Lewandowski zmieni klub?”

– “Kożuchowska powiększyła piersi?”

 – “Wojewódzki kupuje w Biedronce?”

Kolejne sposoby na skuteczny nagłówek już niedługo. Jeśli znasz jakiś, podziel się nią z innymi w komentarzach!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Copywriting: