4 typy treści, które ludzie chcą czytać

Kilka miesięcy temu opublikowałem na blogu poradnik 10 sposobów na skuteczny nagłówek, który pokazują przydatne techniki tworzenia microcopy. Wybrałem dziesięć, które sam chętnie stosuję w swojej pracy i doskonale się sprawdzają. Możliwości jest jednak o wiele więcej. Grunt to zrozumieć, jakiego typu treści ludzie uwielbiają. Dlatego dziś chciałbym Ci opowiedzieć, co przyciąga uwagę czytelników.

 

1. Ludzie chcą dowiedzieć się czegoś o sobie.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ludzie czytają horoskopy? Czemu taką popularnością cieszą się poradniki psychologiczne? Lubimy dowiadywać się czegoś na nasz temat. Zrozumieć własne motywacje i metody działania lub szerzej – osób, które nam imponują, którym zazdrościmy.

Na pewno wielokrotnie widziałeś tytuły w rodzaju “Co kreatywni ludzie robią po przebudzeniu?”, “9 zachowań typowych dla Kanadyjczyków” lub “Jakimi pracownikami są reprezentanci generacji Z”. Bazują właśnie na tej potrzebie.

 

2. Ludzie kochają osobiste historie.

Te intymne. O sukcesach lub porażkach. Przezwyciężaniu trudności. Pod warunkiem oczywiście, że będą interesujące. Ile razy w ubiegłym roku kliknąłeś w nagłówki w rodzaju “Rzucił pracę w korporacji i został podróżnikiem” czy “Dzień, w którym po raz pierwszy sprzeciwiłam się mężowi”?

Kluczem do sukcesu takiego tekstu jest oczywiście temat, nie akcent osobisty. Im bardziej zaskakujący, nietypowy – tym lepszy. Osobiste wyznania nudnej kury domowej nikogo nie zaciekawią, ale wyznania ekskluzywnej prostytutki już tak.

 

3. Ludzie lubią teksty, które potwierdzają ich punkt widzenia

Wyraziste. Czasami aż za bardzo. Z mocną tezą. Zgodne z naszym światopoglądem. Takie, której możesz wysłać przyjaciółce z komentarzem: “Zobacz, dokładnie o coś takiego mi chodziło!” lub “Tak to jest! Gość ma rację!”.

Jeżeli jesteś wrogiem mediów społecznościowych na pewno chętnie polubisz artykuł “Dlaczego Facebook niszczy relacje międzyludzkie”. Natomiast przeciwnicy szczepienia dzieci klikną w “5 powodów, dla których nie powinieneś szczepić swojego dziecka”.

 

4. Ludzie lubią rzeczy, które już znają.

Im bardziej coś jest znane, tym do większej grupy odbiorców trafisz, gdy odwołasz się do danej rzeczy w swoim tytule. Przypomnij sobie, ile widziałeś kryminałów, które na okładce wykorzystywały frazę “Mężczyzna, który nienawidził…”. W oczywisty sposób bazowały na skojarzeniach z serią Millenium.

Zrób to samo. Wykorzystaj popularne motywy, memy, dzieła popkultury. Jeżeli da się je w jakikolwiek sposób powiązać z Twoim tekstem, to czemu tego nie zrobić?

 

Znasz jeszcze inne typy treści, które ludzie chętnie czytają? Masz doświadczenie/swoje przemyślenia w tym temacie? Czekam na nie w komentarzach!

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński