Historia reklamy – 4 książki, które warto znać

Bardzo interesuje mnie historia branży reklamowej. Spędziłem kilka lat jako pracownik agencji i już wtedy starałem się docierać do opowieści o złotym wieku reklamy, jej dawnych mistrzach i sposobach, w jaki dochodzono do zasad dziś uznawanych za oczywiste. Dlatego dziś z czystą przyjemnością polecę Ci 4 lektury tego typu.

1. Wyznania człowieka reklamy

David Ogilvy to jeden z najsłynniejszych twórców reklam, którego słowa powtarzane są często nawet bez świadomości, że to właśnie on jest ich autorem. Możemy przeczytać dwie jego książki. Pierwsza, “O reklamie”, to kompendium wiedzy o mechanizmach nią rządzących. Część wskazówek mistrza nie przetrwała próby czasu.

Druga książka, “Wyznania człowieka reklamy” właśnie, to pozycja bardziej osobista, przez co szalenie interesująca. Ciekawie się czyta jak Ogilvy, niczym Don Draper w słynnym serialu, nie rozumie metod pracy i podejścia do życia nowego pokolenia pracowników agencji.

Dzięki niej poznamy również od podszewki warsztat i kulturę pracy z tamtych lat. Niestety, w dzisiejszych czasach w większości przypadków już nie do powtórzenia.

2. Zgnieć Pan to, panie Whipple

Postać pana Whipple możesz znać z mojego wpisu o tym, co łączy reklamę Media Expert z papierem toaletowym. To właśnie z tej książki po raz pierwszy dowiedziałem się o jego istnieniu.

Autor – Luke Sullivan, doświadczony copywriter – z pełnym złośliwości humorem rozprawia się z zabawową atmosferą swojej branży, lecz przy okazji zdradza wiele o psychologicznych aspektach działania reklamy.

3. Mad Women

Zdecydowana większość książek o reklamie wyszła spod męskiej ręki. W zasadzie mogę wskazać tylko jedną napisaną przez kobietę. To właśnie “Mad Women”.

Autobiograficzna opowieść Jane Maas urzeka nie tylko nowym spojrzeniem (dość zdystansowanym) na hulaszcze życie ówczesnych pracowników agencji czy zakulisowymi historiami kultowych kampanii jak “I <3 New York”, której była pomysłodawczynią.

Najbardziej przyciągają te rozdziały, w których pokazuje, jak traktowano kobiety w branży. Jeżeli interesował Cię wątek Penny w serialu “Mad Men”, to tutaj zobaczysz osobę, której relacje zainspirowały twórców serialu.

4. From these wonderful folks who gave you Pearl Harbor

W stylu prowadzenia narracji bardzo podobna do pozycji numer dwa pióra Luke’a Sullivana. Równie złośliwa, równie niesamowita. Czyta się ją niezwykle szybko i nawet biorąc poprawkę na to, że pewne elementy opowieści mogą być przesadzone, ciężko nie być pod wrażeniem, ile ówczesnym reklamiarzom uchodziło płazem.

 

Jak widzisz, gustuję w tytułach, które opowiadają historie słynnych kampanii czy pozwalają poznać od wewnątrz klimat panujący w agencjach z tamtego okresu, nazywanego złotym wiekiem reklamy. Wystarczy propozycji z mojej strony. Może dorzucisz od siebie coś wartego przeczytania?

 

 

Pozdrowienia!

Artur Jabłonski

Photo Credit