6 cech dobrego kontentu

Jaki powinien być nasz kontent, by zainteresował ludzi? Co zrobić, by chcieli dzielić się nim ze znajomymi za pomocą Facebooka czy mejla? To najważniejsze pytanie dla ekspertów od mediów społecznościowych czy szerzej – content marketingu właśnie.

Istnieje sześć cech, które wyróżniają dobry kontent. Powinien być:

1. Prosty

Najchętniej dzielimy się rzeczami nieskomplikowanymi. Jeden przekaz, jedna myśl, jeden argument.  Im ich więcej, tym więcej skupienia od nas wymaga i tym mniej chętnie będziemy się w niego zagłębiać, a co dopiero przesyłać dalej. Ciesz się z takiej postawy. O ile nie szykujesz poważnego opracowania wieloletnich badań, to dzięki tej zasadzie zamiast jednego postu/wpisu, materiału masz ich kilka!

2. Zaskakujący

Przerabiamy dzień w dzień tyle treści, że przyciągną nas jedynie te, które wyróżniają się z tłumu. Są tematy, które same w sobie będą nośne. Inne będziesz musiał podrasować ciekawym, nietypowym sposobem ujęcia. Nagłówkiem. Zaskakującym pomysłem. Kontrowersją. Wiesz, jak gra się w tę grę. Poczytaj o kluczach fascynacji i wybierz pasujący sposób.

3. Konkretny

Nikt nie ma czasu, by docierać powoli do sedna. To nie literatura piękna. Twój kontent ma walić z grubej rury. Jeśli masz coś do powiedzenia, powiedz to od razu lub zamilknij na wieki. Nie owijaj w bawełnę, bo zniechęcisz odbiorców. Przeczytałbyś tekst, który trzeba doczytać do końca by w ogóle zrozumieć jego temat? To, co chcesz przekazać, musi przebijać z każdego fragmentu, każdego punktu. Mam zrozumieć, co chcesz mi powiedzieć, nawet jeśli zacznę czytać/oglądać od środka.

4. Emocjonalny

Nie wystarczy, że Twoi odbiorcy przeczytają/zobaczą, co masz do przekazania. Muszą to jeszcze odczuć. Jeżeli jesteś w stanie wzbudzić w nich emocje, to udostępnienia masz w kieszeni. Skoro nawet banki reklamują się w ten sposób, pokazując sympatyczne wiewórki czy ninje, to czemu wierzysz, że Twój kontent obroni się samą treścią?

5. Wiarygodny

To co mówisz, musi być czymś poparte. Są na to dwa sposoby: albo będą to twarde dane, albo zaufanie, które sam budzisz – Ty lub Twoja marka. W przypadku osób/firm bazujących na dystrybucji treści, kapitał zaufania społecznego jest wszystkim i decyduje o sukcesie bądź porażce. Nawet jeżeli poddasz pod dyskusję kontrowersyjną tezę, ludzie puszczą ją dalej, bo ufają, że coś, co wychodzi od Ciebie, jest warte rozważenia.

6. Opowieścią

Kochamy opowieści – wiesz to już od Pawła Tkaczyka. To właśnie opowieści zapamiętujemy i rozpoznajemy w reklamach. Jeśli jesteś w stanie stworzyć wciągającą historię wokół swojego przekazu, wygrałeś szery.  Opowieść, którą będziesz konsekwentnie wykorzystywał (w końcu lubimy te piosenki, które już znamy, prawda?) przy każdej kolejnej okazji.

Jeśli Twój kontent posiada wszystkie te cechy, to najprawdopodobniej szybko rozejdzie się po społecznościach. Czasami wystarczy spełnienie jednego kryterium, ale im więcej, tym większa szansa porwania publiki.

A Ty jakie cechy dobrego kontentu jesteś w stanie podać z własnego doświadczenia?

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Content Marketing: