Allegro Ads. Co oferuje system reklamowy od Allegro?

Allegro Ads to nie sezonowa ciekawostka dla żądnych nowinek marketingowych freaków. Jeśli działasz w e-commerce, nie możesz lekceważyć siły i pozycji Allegro. A jeśli działasz na tej platformie, musisz zainteresować się Allegro Ads. Czym jest ta usługa i co oferuje?

Allegro to największy polski serwis sprzedaży online, którego początki sięgają 1999 roku. Zaczynał jako wirtualny bazarek z hobbystami i kolekcjonerami, dziś jest liderem branży e-commerce w naszym regionie, a z jego pośrednictwa korzystają nawet giganci tradycyjnego handlu. W maju 2020 roku w serwisie istniało 140 tys. profili firmowych, skorzystało z niego ponad 18 mln użytkowników generując niemal 1,8 mld odsłon. Jak chwali się Allegro, jego wyszukiwarka w ciągu sekundy przetwarza 1,6 tys. zapytań. Nic więc dziwnego, że sprzedawcy chcą się w tym tłumie wyróżnić.

Jak promować się na Allegro?

Skala działalności Allegro sprawia, że sprzedający muszą mierzyć się z ogromną konkurencją. Przez lata użytkownicy serwisu korzystali z tradycyjnych opcji promowania ofert. Należą do nich:

  • Wyróżnienie. Promowana oferta wyświetla się w wynikach wyszukiwania przed ofertami, które nie są wyróżnione.
  • Promowana oferta ma pogrubioną czcionkę i wyświetlana jest na niebieskim tle.
  • Promowanie na stronie działu. Promowana oferta trafia do specjalnej galerii na stronie działu.

Allegro oferuje jeszcze kilka innych możliwości reklamowania aukcji, jednak największe znaczenie mają wyżej wymienione. Korzystanie z promowania ofert stało się już właściwie standardem, a w niektórych zapytaniach promowanych jest nawet kilkaset przedmiotów.

Bez sięgnięcia po tę opcję często trudno nawet myśleć o przebiciu się do górnej połowy wyników wyszukiwania. Pojawiła się więc potrzeba stworzenia alternatywnego modelu reklamowania ofert. Odpowiedzią jest Allegro Ads.

Jak działa Allegro Ads?

Allegro Ads to autorski ekosystem reklamowy stworzony przez Allegro.

Promowana oferta może pokazać się użytkownikowi w formie reklamy w różnych miejscach serwisu, najczęściej przy wyszukiwaniu na stronie. To, jaką reklamę zobaczy użytkownik, zależy od użytej przez niego frazy wyszukiwania.

Wybór reklamodawcy opiera się zaś na systemie aukcyjnym biorącym pod uwagę jakość kreacji, maksymalną stawkę czy współczynnik klikalności.

Tradycyjne opcje promowania opłacane są abonamentem, bez względu na wyniki. Allegro Ads działa w modelu efektywnościowym. Płacisz więc za kliknięcie bądź konwersję.

Allegro, korzystając ze skali swojego serwisu, mając do dyspozycji dane od dziesiątek tysięcy ofertodawców i milionów użytkowników, pokusiło się więc o stworzenie systemu podobnego do reklam w wyszukiwarce Google.

Gdzie wyświetlają się reklamy w Allegro Ads?

W jakich miejscach w serwisie mogą wyświetlać się reklamy Allegro Ads?

  1. Wyniki wyszukiwania. Reklama pojawia się na dwóch pierwszych i dwóch ostatnich pozycjach listy wyszukiwania, a także w lewej kolumnie na stronie z wynikami wyszukiwania.

Allegro Ads. Co oferuje system reklamowy od Allegro

Allegro Ads. Co oferuje system reklamowy od Allegro

  1. Strona przedmiotu. Reklama może wyświetlić się na stronie konkretnej oferty, w specjalnej sekcji ofert sponsorowanych jako część galerii.

Allegro Ads. Co oferuje system reklamowy od Allegro

  1. Pozostałe miejsca. Chodzi przede wszystkim o stronę główną Allegro, ale też strony powiązanych z promowanym produktem kategorii.

Allegro Ads. Co oferuje system reklamowy od Allegro

Dostępne opcje reklamowe

Allegro Ads to nie tylko standardowe reklamy pojawiające się w wynikach wyszukiwania. Allegro oferuje także inne rozwiązania.

Reklama graficzna to baner wyświetlany nad wynikami wyszukiwania. Składa się z logotypu reklamodawcy, hasła reklamowego i dwóch ofert, które wybierane są dynamicznie przez algorytm. Obecność logotypu sprawia, że ten format sprawdzi się, jeśli chcesz zwiększyć rozpoznawalność marki. Reklama graficzna rozliczana jest na podstawie jej wyświetleń.

Ads Network pozwala na wyjście z reklamami z serwisu Allegro do wyszukiwarki Google i na Facebooka. Opiera się przede wszystkim na remarketingu, czyli docieraniu do odbiorców, którzy mieli już kontakt ofertą.

Ads Link dedykowane jest sprzedawcom w branżach samochodowej i nieruchomości. Pozwala na wyświetlanie w Allegro reklam z linkiem do zewnętrznych stron.

Ads 4 Brands to rozwiązanie dla dużych marek, które mają na Allegro kilku dystrybutorów. Umożliwia prowadzenie kampanii dla kilku sprzedawców z poziomu jednego konta reklamowego.

 

YouTube Artur Jabłoński

 

Samodzielnie czy przez agencję?

Jak używać Allegro Ads? Samodzielnie czy też skorzystać z pośrednictwa agencji marketingowej?

Do tego pierwszego rozwiązaniu skłania prostota całego systemu, któremu wciąż daleko do kompleksowości podobnych rozwiązań od Google czy Facebooka. Nie daj się jednak zwieść pozorom. Kampanie w Allegro Ads, choć wydają się relatywnie proste, wymagają systematycznej optymalizacji dla osiągnięcia zadowalających wyników.

Allegro oferuje także dostęp do narzędzia Ads Express, które dodatkowo upraszcza tworzenie kampanii, rzecz jasna kosztem kontroli nad jej kształtem i działaniem – jednak, jak w przypadku odpowiednika googlowego i facebookowego, nie polecam tego typu rozwiązania. Lepiej korzystać z pełnej wersji systemu.

Dlatego jeśli zamierzasz działać w dużej skali, angażując poważny budżet, rozważ czy bardziej zaawansowane działania prowadzone przez specjalistów nie będą warte swojej ceny.

Jeśli Allegro to ważna część Twojej działalności, być może czas na rozpoczęcie przygody z Allegro Ads.

Przekonany, że dasz radę samodzielnie? Dla takich jak Ty przygotowałem poradnik, jak uruchomić reklamę na Allegro krok po kroku.

Powodzenia z konfiguracją i do przeczytania,

Artur Jabłoński