Jak wybierać zdjęcia z banku zdjęć?

depositphotos_33985163-Woman-in-bikini

Mówi się, że obraz wyraża więcej niż tysiąc słów. Nie do końca się z tym zgadzam. Pracowałem kilka lat jako copywriter i śmiem twierdzić, że jedno słowo jest w stanie przywołać tysiąc obrazów. To tylko uwaga na marginesie, ponieważ zdaję sobie sprawę z potęgi, a wręcz dominacji treści wizualnych.

Internet zdjęciami stoi i sam jest również dobrym źródłem zdjęć. Sęk w tym, by wśród mnóstwa opcji umieć wybrać tę najlepszą, a nie skończyć z Twarzą Polskiej Reklamy. Podzielę się dziś z Wami kilkoma poradami na ten temat, dzięki którym ulepszycie swoje strony internetowe. Partnerem wpisu jest bank zdjęć Depositphotos, dlatego jego zdjęcia posłużą za ilustracje do tego wpisu.

1. Dodawaj zdjęcia, które nawiązują do treści tekstu.

Wydaje się to oczywiste, tymczasem wcale tak nie jest. Wiele osób, którym nie chce się szukać odpowiedniej fotografii, wrzuca na swoją stronę (lub np. do notki na blogu) pierwsze lepsze w miarę ładne zdjęcie. Efekt jest taki, że widząc taki obraz nie jestem w stanie powiązać go z treścią. W rezultacie zniechęca mnie to do artykułu.

2. Szukaj zdjęć, które wyrażają emocje.

To na cudze emocje będziemy reagowali własnymi emocjami. Odpowiednie foto może też pomóc podkreślić wydźwięk czy ton samego tekstu. Banalny przykład: piszesz notkę na bloga o tym, że coś Cię mocno wkurzyło – wrzuć obok zdjęcie wrzeszczącej kobiety ;)

3. Zwracaj uwagę na ubiór!

Może się to wydawać drugorzędną kwestią, ale przyglądaj się bacznie, jak ubrani są bohaterowie wybranych przez Ciebie zdjęć. To na podstawie stroju ocenią ich użytkownicy. Znów przykład ekstremalny: wyluzowany nastolatek w koszulce ulubionego zespołu black metalowego średnio się nadaje jako ilustracja do tekstu o inwestowaniu, prawda?  Przesada przesadą, ale zwracaj uwagę na detale: dla kobiety będzie bardzo istotne, czy w artykule o modnej mamie wybrana przez Ciebie modelka na zdjęciu będzie ubrana w topowy obecnie fason spódnicy czy też nie.

4. Zamieszczaj zdjęcia atrakcyjnych ludzi.

Możesz uważać, że liczy się wnętrze, ale, stety bądź niestety, badania psychologów wskazują, że ludzie lubią oglądać atrakcyjnych ludzi. Jeżeli więc chcesz wzbudzić zaufanie, sprzedać usługę lub produkt, ilustruj swoją ofertę zdjęciami ładnych osób.

5. Bacz na kontekst kulturowy.

Międzynarodowe firmy starają się umieszczać na swoich stronach zdjęcia osób o różnej narodowości i odcieniach skóry. Ewentualnie dopasowują lokalne podstrony do oczekiwań tamtejszych odbiorców. Ludzie lubią patrzeć na osoby do nich podobne, jeżeli więc celujesz w konkretną grupę, dobieraj zdjęcia pod ich kątem. Swego czasu głośna była sprawa katalogu Ikea, który, o ile dobrze pamiętam, z wersji na rynek arabski usunął zdjęcia kobiet…

6. Unikaj banału.

Ludzie mają już powoli dosyć zdjęć ze stocków, ponieważ większość z nich wygląda banalnie. Nie jest to jednak wina oferty banków zdjęć, a raczej lenistwa samych wybierających. Staraj się znaleźć fotografie o unikalnym charakterze, sobie właściwym stylu. Spójrz na stronę agencji Midea – uwierzysz, że zamieszczone tam zdjęcia pochodzą ze stocków?

Jak widzisz, wybieranie odpowiednich zdjęć nie jest tylko szukaniem ładnych obrazków. Pod uwagę musisz wziąć wiele czynników, z których większość niekoniecznie ma jakikolwiek związek z techniczną stroną fotografii, a bardziej dotyczy aspektów psycho- lub socjologicznych. Mam nadzieję, że tych kilka prostych wskazówek zmotywuje Cię do dalszych samodzielnych poszukiwań!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński