Bannery Google AdWords – jak je zrobić bez pomocy grafika

Chcesz uruchomić kampanię w sieci reklamowej Google. Niestety, w tej chwili nie możesz jeszcze zatrudnić do pomocy grafika lub ten, z którym pracujesz obecnie nie może zająć się Twoim projektem. Jaką masz alternatywę? Możesz przygotować bannery Google AdWords sam!

Nie zawsze możemy skorzystać z pomocy projektanta, który przygotuje dla nas bannery Google AdWords do kampanii. To nie oznacza, że musimy czekać na lepsze czasy. Możemy wziąć sprawy w swoje ręce!

Przygotowanie grafik nic nas nie kosztuje (poza swoim czasem), a kto wie, czy efekty nie będą wystarczająco dobre, by skutecznie kierować ruch na stronę. W końcu dla wielu osób głównym problemem we współpracy z designerem jest umiejętne przekazanie własnej wizji i wyegzekwowanie oczekiwanych efektów.

Poza tym, bannery Google AdWords (podobnie jak każdą inną formę reklamy) trzeba nieustannie testować, by wyłowić najskuteczniejsze wersje. Tymczasem każda kolejna wersja obrazka, nawet lekko zmieniona (inne tło czy kolor Call To Action) to dodatkowe koszty. Jeżeli nie mamy grafika na etacie, to w ten sposób bardzo szybko możemy wyczerpać nasz budżet.

Dlatego warto spróbować zmierzyć się z reklamami samodzielnie. Do tego celu potrzebujemy minimum poczucia estetyki i kilku narzędzi.

 

Darmowe programy graficzne

Zacznijmy od opcji najtrudniejszej, ale wcale nie aż tak trudnej, jak mogłoby się wydawać. Bannery Google AdWords (jak również inne formy, na przykład posty na Facebooka czy Twittera) możesz stworzyć w jednym z darmowych programów graficznych. Zebrałem kilka z nich w podlinkowanym wpisie.

Wszystkie mają porównywalne opcje i podobny sposób obsługi. Jeżeli kiedykolwiek robiłeś prezentację w Power Poincie, szybko połapiesz się, co i jak. Najpopularniejszym programem tego typu jest Canva.

Canva daje do dyspozycji kilkadziesiąt szablonów, które możesz przerabiać i tysiące elementów, które do przeróbek możesz wykorzystać. Nie ma, niestety, gotowych wzorów do Google AdWords, ale nic nie szkodzi – możesz stworzyć grafikę w wybranych przez siebie rozmiarach.

jak-zrobic-banner-canva

Odpowiednia opcja znajduje się na głównym ekranie w prawym górnym rogu i nazywa się “custom dimensions”.

 

Jak dobrać kolory i fonty banneru

Twój banner musi oczywiście wizualnie pasować do Twojej strony www. Jak to zrobić? Są trzy podstawowe rzeczy, o które musisz zadbać. Spójność fontów, obrazków i kolorystyki.

Ze zdjęciami jest najmniejszy problem – najprawdopodobniej masz je na dysku i wystarczy załadować je do Canvy w sekcji Uploads. Jak jednak dobrać fonty i kolory?

Na to również są narzędzia, a konkretnie dwie wtyczki do przeglądarki.

WhatFont pozwala rozpoznawać fonty na stronach internetowych. Jeżeli nie wiesz więc, jaką posługuje się Twoja firma, wystarczy kilka kliknięć, by ją zidentyfikować. Podobnie na innych stronach www. Jeśli więc jakieś połączenie fontów wybitnie Ci się podoba, możesz się nim zainspirować.

Z kolei ColorZilla pozwala identyfikować kolory. Mechanika działania jest identyczna. Wybierasz opcję “Pick color from page”, najeżdżasz na dowolny element, a wtyczka zapisuje w pamięci jego barwę w hexach. Teraz wystarczy, że wkleisz ten kolor w Canvie i możesz go wykorzystać!

program-do-kolorow

pobieranie-koloru

Zgaduję, że będziesz potrzebować jeszcze jednej rzeczy: palety kolorystycznej. Jeśli Twoja firma ma w swojej identyfikacji wizualnej kilka kolorów, to korzystasz z nich. Co jednak w przypadku, gdy na przykład jedynym kolorem jest zielony lub niebieski? Potrzebujesz czegoś, co będzie z nim kontrastować, żeby przyciski zachęcające do kliknięcia były wyraźne. Musisz więc znaleźć pasujący kolor.

Odwiedź więc Coolors.co. To generator palet kolorystycznych. Wystarczy, że wprowadzisz w nim swój kolor lub kolory firmowe, a każde wciśnięcie spacji wygeneruje dopasowane propozycje. Teraz wystarczy wybrać ten, który Ci się podoba.

jak-dobrac-kolory

 

Jak stworzyć banner w narzędziach Google

Opisany wyżej proces wymaga nieco poczucia estetyki. Czy da się jednak cały proces przyspieszyć i uprościć? Oczywiście. Musisz po prostu zdać się na automat, który na podstawie Twojej strony internetowej przygotuje gotowe propozycje bannerów. Takie narzędzie zapewnia sam Google AdWords w swoim panelu! Zdziwiłbyś się, jak wiele osób o nim nie wie.

Jak to działa? AdWords skanuje Twoją witrynę i przygotowuje kilka wersji banneru w różnych stylistykach.

adwords-bannery

Każdą z propozycji możesz edytować: od koloru począwszy a na tekstach skończywszy. Nie martw się, jeśli zdjęcie będzie źle przycięte – jego kadrowanie również możesz zmienić.

banner-google-adwords

Miłego projektowania!

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):