4 fatalne błędy na Twojej stronie internetowej, które musisz poprawić

Zaprojektowanie dobrej strony internetowej nie jest łatwe. Wielu designerów popełnia błędy, które utrudniają użytkownikom poruszanie się po stronie czy lekturę zamieszczonych tekstów. Twój biznes na tym traci, więc prawdź swoją stronę pod kątem czterech częstych błędów.

 

1. Za małe fonty

Jeszcze parę lat temu sieciowym standardem był font rozmiaru 12 pikseli. Jednak przyzwyczajenia internautów się zmieniły. Dwunastka jest zbyt mała, by się ją wygodnie czytało.

Dziś absolutnym minimum dla tekstu głównego jest rozmiar 14, nawet 16. Większość oscyluje w przedziale od 14-18. Porządny nagłówek ma powyżej 30 punktów.

Pamiętaj jeszcze o dwóch rzeczach. Pierwsza: rozmiar jest zależny od wybranego fontu – 19 nie zawsze znaczy to samo. Druga: różnicuj wielkość akapitów. Dzięki temu dasz radę manipulować uwagą czytelnika. Tylko bez przesady!

 

2. Slidery na stronie

Przesuwające się obrazki wyglądały nowocześnie parę lat temu. Dziś kojarzą się ze słabymi reklamami i przestajemy je zauważać. Według badań niecały jeden procent użytkowników w nie klika. Zamiast pomagać, irytują.

Jeżeli więc chcesz przedstawić kilka informacji czy produktów ze swojej oferty, zacznij szukać innego pomysłu.

 

 3. Niski kontrast fontów

Zawsze ustawiaj duży kontrast między tłem a fontem.Wtedy lepiej się czyta, szczególnie starszym użytkownikom – i nie mam tu na myśli dziadków, a osoby np. po czterdziestym roku życia. Im ciemniejsze tło, tym jaśniejszy font i odwrotnie – bardzo ciemny font na jasnym tle.

Choć zwykło się mówić, że białe litery na ciemnym tle są passé, to nie jest to do końca prawdą. W realiach dzisiejszego internetu i przy obecnych trendach w designie rozsądne używanie tego typu zestawień, by wyeksponować konkretne informacje jest nie tylko akceptowalne, lecz wręcz pożądane! 

 

4. Za długie wiersze z tekstem

Im dłuższa linijka, tym mocniej oko męczy się przy lekturze. W dodatku powiedzmy sobie szczerze – wielu użytkowników widząc długi i szeroki tekst zwyczajnie się zniechęca i nawet nie próbuje go czytać. Co mówią badania? Do 75 znaków w linii (optymalnie 50-60).

 

Nie ma prostych reguł tworzenia idealnych stron www – inaczej internet byłby pięknym miejscem. Wyżej wymienione reguły to jednak absolutne standardy, które nowoczesna witryna musi spełniać. Wdróż je u siebie, a doświadczenie użytkownika z pewnością się poprawi.

A może masz jeszcze inne rady?

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński