Blog firmowy – dlaczego warto go prowadzić

Coraz więcej firm zadaje sobie pytanie, czy warto prowadzić blog firmowy. Z góry powiem, że tak. Jeżeli nie jesteś przekonany, to zaraz przedstawię, jakie da Ci to korzyści.

Skuteczność blogów firmowych to przedmiot wielu analiz. Hubspot donosi, że 60% blogujących biznesów zdobywa więcej klientów. 57% firm zdobyło tą drogą jakiegokolwiek klienta. 55% dzięki blogowaniu zwiększyło ruch na swojej stronie www.

Jest o co walczyć.

Infografika: dane dotyczące blogowania

 

Blog firmowy poprawia pozycję w wyszukiwarce

To chyba najczęstszy i dla większości osób jedyny wymierny powód, dla którego warto prowadzić blog firmowy. Wyszukiwarka na pewno dostrzeże, że regularnie tworzymy treści na określony temat i, o ile tylko publikujemy według przygotowanego zawczasu planu, nasza pozycja na kluczowe frazy z czasem wzrośnie.

W końcu każdy nowy artykuł to jedna więcej zaindeksowana strona.

Jak szybko możemy spodziewać się efektów? To zależy od bardzo wielu czynników – popularności słów kluczowych, o które walczymy, częstotliwości publikacji, jakości treści. Nie da się łatwo wyrokować w tego typu sprawach.

Poza tym, wartościowe teksty mają to do siebie, że ludzie dzielą się nimi w mediach społecznościowych. Jeśli zadbasz o ich wysoki poziom, zdobędziesz bardzo dużo linków kierujących do Twojej strony, co samo w sobie poprawi jej widoczność w wyszukiwarce.

O czym pisać na blogu firmowym, by budować pozycję w Google? Najrozsądniej kierować w tak zwane “frazy długiego ogona”. Co to znaczy? Wybieraj sformułowania, które klienci wpisują w wyszukiwarce, ale niekoniecznie te najbardziej ogólne. Przeciwnie – celuj w rozbudowane słowa kluczowe. Dużo łatwiej się na nie wypozycjonować, o ile oczywiście sprawdzisz, że faktycznie generują odpowiednią liczbę ruchu (czytaj: odpowiednio wiele osób ich szuka).

 

Blog firmowy buduje wizerunek

Prowadzenie bloga firmowego na temat związany z branżą pokazuje nas jako eksperta w danej dziedzinie. Dzięki temu klienci prędzej nam zaufają – w końcu pokazujemy, że znamy się na naszej robocie, jeśli na przykład omawiamy we wpisach, w jaki sposób pracujemy nad zleceniami czy dzielimy się studiami przypadku.

Poza tym, wpisy na blogu firmowym to również świetne miejsce, by kompleksowo pokazać i omówić swoją ofertę czy zaprezentować markę i zespół od środka. To również działa na naszą korzyść – potencjalni klienci mogą poznać nas oraz wartości, którymi się kierujemy.

Infografika z danymi dotyczącymi blogowania w biznesie

 

Blog firmowy ułatwia budowanie bazy e-mailowej

Tworzysz treści na temat interesujący dla grupy docelowej? Pozwól swoim potencjalnym klientom zapisać się do Twojego newslettera.

Budowanie bazy mailingowej to jedna z najważniejszych rzeczy, którą możesz robić, by promować swoje produkty lub usługi. Jest na to wiele sposobów, a blog należy do najskuteczniejszych. Musisz go tylko pod ten cel odpowiednio przygotować. Począwszy od najprostszych rzeczy, jak mocno wyeksponowana informacja, że zbierasz subskrypcje, po darmowe materiały dodatkowe jak na przykład moje bezpłatne narzędzia marketingu internetowego.

 

Blog firmowy poprawia relacje z klientami

Na blogu firmowym najłatwiej skłonisz klienta do rozmowy. Ba! Sam się pojawi i wyrazi swoją opinię na temat usług czy podzieli się oczekiwaniami.

Przypuśćmy, że prowadzisz sklep internetowy z akcesoriami dla zwierząt. Zaczynasz umieszczać na blogu recenzje produktów. Potencjalni klienci na pewno zaczną zadawać pytania, które możesz wykorzystać w rozmowie sprzedażowej – teraz już wiesz, czego oczekują.

Z kolei osoby, które miały już styczność z konkretnymi akcesoriami mogą podzielić się swoją opinią na ich temat. Poznasz kluczowe z ich punktu widzenia zalety oraz największe wady. Może pomoże Ci to przy ustalaniu przyszłego asortymentu? Możliwości jest wiele.

Nie zapominajmy również o roli zwykłej wymiany zdań ze swoimi klientami. Prowadząc blog firmowy, odpowiadając na komentarze, moderując dyskusje, pokazujesz się jako pomocna i dostępna osoba, której można zaufać.

Blogowanie to maraton

Jeżeli liczysz na błyskawiczny wzrost z inwestycji, przeliczysz się. Uzbrój się w cierpliwość. Efekty przyjdą z czasem. Pamiętaj, że najwięcej korzyści będą Ci przynosić nie aktualne wpisy, ale te poprzednie, które w międzyczasie zdobędą pozycję w wyszukiwarce. Dobrze pokazuje to grafika z Hubspota:

Infografika przedstawiająca korzyści płynące z prowadzenia bloga firmowego

Na co więc czekasz? Do blogów, klawiatury w dłoń! Tylko nie potraktuj tego dosłownie – dziwnie by to wyglądało.

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Content Marketing: