Bot na Facebooku – jak zrobić?

Wysyłając wiadomość do jakiegoś fanpage’a, prawdopodobnie miałeś już okazję przekonać się, czym jest bot na Messengerze. Może nawet pomyślałeś, że to fajna sprawa i dobrze byłoby mieć takiego. Sęk w tym, że nie wiesz, jak go zrobić (najlepiej bezkosztowo, prawda?). Spieszę z instrukcją!

Bot na Facebooku – co to jest?

Wielokrotnie zdarzyło Ci się pewnie wysłać mniej lub bardziej pilną wiadomość do jakiejś firmy czy po prostu właśnie na fanpage na Facebooku. Mijały minuty, godziny, dni, a odpowiedź z chatu nie nadchodziła. Pogrążeni w innych obowiązkach administratorzy nie mieli zapewne na tyle czasu, by wdać się w kolejną facebookową konwersację. Zwłaszcza że często dotyczą one podobnych, regularnie zadawanych pytań. A to, z perspektywy osoby zarządzającej profilem, może naturalnie wydawać się po prostu męczące.

Na całe szczęście rozwój technologii wypracował rozwiązanie podobnych problemów. Automatyzacja marketingu postępuje i jednym z jej owoców jest włąśnie chatbot.

Czym więc jest bot na Facebook Messenger? Jest to po prostu program, który w naszym imieniu odpowiada użytkownikom na wiadomości wysyłane na nasz fanpejdż.  Nie pomyl ich jednak z automatycznymi odpowiedziami na pierwsze wiadomości, które są już dostępne bezpośrednio z poziomu platformy. Boty, które mam na myśli, to coś znacznie bardziej rozwiniętego. Przede wszystkim, można z takim porozmawiać. Nawet na dwa sposoby – albo wybierając dostępne opcje z krótkiego menu, albo po prostu zadając mu swoje pytanie.

Jak zrobić bota na Messengerze

Być może myślisz, że stworzenie własnego bota na Facebooku to skomplikowana sprawa i wymaga zatrudnienia programisty, który go wykona i skonfiguruje. Faktycznie, początkowo tak to wyglądało, ale od paru ładnych lat sprawa jest już o wiele prostsza. Odkąd Facebook sam wprowadził boty we własnym systemie, w sieci powstało kilka narzędzi, które pozwalają stworzyć własnego. Bez wpisywania nawet linijki specjalistycznego kodu!

Oczywiście ich możliwości nie są aż tak rozbudowane jak w przypadku dedykowanego rozwiązania, jednak i tak pozwalają na wiele. I do tego cały czas się rozwijają.

Narzędzie do tworzenia botów na Facebooku – ChatFuel

ChatFuel to narzędzie, które za pomocą prostego interfejsu pozwala zbudować i uruchomić własnego bota na Facebooku (i nie tylko – w ostatnim czasie uruchomili podobną usługę również dla Instagrama i WhatsAppa). Przetestowałem je w praktyce – mój własny bot (z którym w każdej chwili możesz porozmawiać tutaj) powstał właśnie w ten sposób.

Stworzenie bota w ChatFuel jest darmowe (niestety, bezpłatna wersja próbna pozwala na wykorzystanie go w 50 rozmowach) i banalnie proste. Wystarczy kilka kroków.

Po pierwsze, musisz założyć konto na stronie narzędzia. Następnie łączysz je ze swoją stroną na Facebooku i uruchamiasz dla niej bota.

boty-na-facebooku-jak-stworzyc darmowy-bot-na-facebooku

I tym sposobem sam proces tworzenia masz już za sobą. Twój bot już istnieje!

Teraz czas na to, aby nauczyć go, jak ma odpowiadać na wiadomości. W tym celu wyznaczasz mu ścieżkę przepływu rozmowy. Pierwszym krokiem jest ustalenie, skąd klient ma do niej trafić lub – ujmując rzecz inaczej – z którego miejsca przekierujesz go na Messengera. Masz tutaj do wyboru kilka opcji. Najbardziej popularna jest ta, którą na poniższym screenie widzisz w prawym dolnym rogu. Powoduje ona przekierowanie użytkownika do rozmowy na Messengerze bezpośrednio z Twojego fanpage’a za pomocą przycisku “Wyślij wiadomość”. Jest to standardowa forma kontaktu, z której korzysta najwięcej odbiorców, więc warto wybrać właśnie ją jako startowy punkt Twojej ścieżki.

W podstawowej konfiguracji wystarczy, że stworzysz wiadomość powitalną. Możesz (i polecam Ci to zrobić) dorobić do niej również przyciski z pytaniami lub kwestiami, których najczęściej się spodziewasz.

bot na facebooku tworzenie

Następnie, jak po sznurku, uzupełniasz dalszy scenariusz rozmowy. Szykujesz odpowiedzi, jakie Twój chat bot wyśle użytkownikowi po kliknięciu w dany przycisk. Dzięki takiej opcji masz na przykład możliwość przekierowania rozmówcy na stronę www lub zaproszenia go do tego, by do Ciebie zadzwonił. Co ciekawe, bot może też wysyłać bardziej oryginalne treści, jak filmiki, nagrania audio czy obrazki (na przykład memy 😉). Jeżeli Twoja firma działa w sektorze e-commerce, możesz wykorzystać tę funkcję również do wyświetlania rozmówcy danych produktów z Twojego sklepu. Ponadto, żeby uwiarygodnić działanie chatbota na Facebooku, możesz wprowadzić również animację pisania przez niego wiadomości – wygląda to zupełnie tak, jakby pisała do Ciebie żywa osoba w czasie rzeczywistym.

Do każdej odpowiedzi możesz dodawać kolejne przyciski, które użytkownik będzie mógł wybrać, by rozmawiać z botem dalej.

Co ciekawe, w nieco bardziej zaawansowanych opcjach, znajdziesz również możliwość integracji bota z różnymi narzędziami, jak kalendarz Google, Google Sheets, Zapier czy ChatGPT. Takie wykorzystanie automatyzacji marketingu umożliwia na przykład umówienie spotkania w kalendarzu, zaimportowanie jakichś treści lub posługiwania się w odpowiedziach sztuczną inteligencją.