Bot na Facebooku – jak zrobić?

Wysyłając wiadomość do jakiegoś fanpage’a, prawdopodobnie miałeś już okazję przekonać się, czym jest bot na Facebooku. Może nawet pomyślałeś, że to fajna sprawa i dobrze byłoby mieć takiego. Sęk w tym, że nie wiesz, jak go zrobić (najlepiej bezkosztowo, prawda?). Spieszę z instrukcją!

 

Bot na Facebooku – co to jest?

Bot na Facebooku to program, który w naszym imieniu odpowiada na wiadomości wysyłane do fanpejdża. Nie pomyl ich jednak z dostępnymi na platformie automatycznymi odpowiedziami. To coś znacznie bardziej rozwiniętego. Przede wszystkim, z botem można porozmawiać. Nawet na dwa sposoby – albo wybierając dostępne opcje z krótkiego menu, albo po prostu zadając swoje pytanie.

 

Jak zrobić bota na Facebooku

Prawdopodobnie myślisz, że zrobienie własnego bota na Facebooku to skomplikowana sprawa i wymaga zatrudnienia programisty, który go wykona. Jeszcze do niedawna faktycznie tak było. Odkąd jednak Facebook w ubiegłym roku wprowadził boty, powstało kilka narzędzi, które pozwalają stworzyć własnego bota bez wpisywania nawet linijki kodu!

Oczywiście ich możliwości nie są aż tak rozbudowane jak w przypadku dedykowanego rozwiązania, jednak i tak pozwalają na wiele.

 

Narzędzie do tworzenia botów na Facebooku – ChatFuel

ChatFuel to narzędzie, które pozwala za pomocą prostego interfejsu zbudować i uruchomić własnego bota na Facebooku. Przetestowałem je w praktyce – mój własny bot (z którym możesz porozmawiać tutaj) powstał właśnie w ten sposób.

Stworzenie bota w ChatFuel jest banalnie proste. Wystarczy kilka kroków.

Po pierwsze musisz założyć konta, uruchomić bota i połączyć go ze swoją stroną na Facebooku.

boty-na-facebooku-jak-stworzyc

darmowy-bot-na-facebooku

Bot już istnieje! Teraz musisz nauczyć go, co ma mówić. W podstawowej konfiguracji wystarczy, że stworzysz wiadomość powitalną oraz kilka odpowiedzi na pytania, których się najczęściej spodziewasz.

bot na facebooku tworzenie

Do każdej odpowiedzi bota możesz dodawać tak zwane karty, na przykład przyciski, które użytkownik może wybrać, by rozmawiać z botem dalej. Dzięki nim przekierujesz rozmówcę na stronę www lub pozwolisz mu do siebie zadzwonić. Może też wysyłać memy ;)

bot na facebooku

Ostatni z podstawowych kroków to panel AI, czyli sztucznej inteligencji. Brzmi dumnie i szumnie, tak naprawdę zaś chodzi o nauczenie bota standardowych odpowiedzi na kilka najważniejszych dla Ciebie fraz. Mój na przykład wykrywa słowa związane z zapytaniem ofertowym i wyświetla dopasowany komunikat.

bot facebook

To wszystko! Twój bot jest gotowy. Prawda, że to było proste? Teraz pozostaje tylko obserwować, jak nieprzewidywalne są pytania uzytkowników i jak głupio wówczas będzie reagował Twój bot. Cóż, od teraz czeka Cię ciągle udoskonalanie jego odpowiedzi.

ChatFuel to nie jedyne narzędzie, które pozwala tworzyć boty. Część z nich jest bardziej rozbudowana, wymaga jednak wówczas technicznych umiejętności na etapie wdrożenia. Dlatego polecam ChatFuel – dosłownie każdy z jego pomocą może zbudować własnego bota.

Bot na Facebooku to bajer, który zapewnia efekt wow potencjalnych klientów. To rozwiązanie staje się coraz bardziej powszechne i warto je wdrożyć również u siebie, zanim zrobi to konkurencja (a może już ma własnego bota i to ty musisz nadrabiać? Sprawdź!).

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Szkolenie: skuteczna reklama na Facebooku

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: