Brief dla copywritera – co powinien zawierać? [+ bezpłatny wzór!]

Chcesz stworzyć nową stronę www. Wybrałeś agencję (lub kilka) i zaczynasz rozmowy. Normalne jest, że otrzymasz brief do wypełnienia. Na jego podstawie agencja zada kolejne pytania i rozpocznie pracę. To standardowy proces, gdy chodzi o design.

 

Dlaczego nie współpracujesz w ten sam sposób z copywriterami? Jasno napisany brief pomaga nie tylko designerom, ale również twórcom tekstów dostarczyć produkt, który będzie skuteczny i spełni Twoje oczekiwania.

 

Jeżeli nie określisz ich precyzyjnie, copywriter będzie zmuszony improwizować. Zazwyczaj w efekcie takich działań powstają teksty, które brzmią łudząco podobnie do tego, co wisi na stronie u konkurencji lub branżowego lidera. Dałoby się je zamienić na inne i użytkownik nie poczułby różnicy.

 

Tak napisane copy zawodzi na podstawowym poziomie – nie mówi językiem Twojej marki.

 

Niestety, klienci często tego nie wiedzą, a copywriterzy nie potrafią wydobyć od nich klarownych wytycznych.

 

Dlatego najważniejszym elementem pracy nad copy jest rozmowa, w czasie której można dookreślić wymagania, wyjaśnić wątpliwości, poczuć, jaki jest oczekiwany styl. Z doświadczenia wiem jednak, że, aby taka konwersacja przyniosła zamierzony skutek, obie strony muszą się do niej przygotować. Odpowiednio przemyśleć pytania i odpowiedzi.

 

Tu pojawia się brief – idealny punkt wyjścia. Zmusza, by zebrać myśli, zastanowić się nad swoimi wymaganiami.

 

W rozmowie łatwo o sprzeczne informacje („Szukamy czegoś klasycznego… ale żeby było nowoczesnie”. „Chcielibyśmy podejść z humorem… ale proszę pamiętać, że jesteśmy poważną marką, pozycjonujemy się na premium!”). Brief – jeśli uczciwie go wypełnisz i spojrzysz na efekt własnych starań krytycznie – pozwala wychwycić tego typu problematyczne punkty.

 

W dobrym briefie copywriter musi otrzymać szereg informacji. Czym zajmuje się Twoja firma. Kto jest grupą docelową jej produktów lub usług (dobry copywriter nie pisze pod Ciebie, tylko pod Twoich klientów). Jak chcesz się komunikować, jaki styl obrałeś (zabawny? Kordialny? Poważny?). Co Cię wyróżnia na tle konkurencji.

 

Jak widzisz, pytań jest wiele – wymieniłem tylko kilka. Bez obaw. Spieszę z pomocą.

 

Zdecydowałem, że podzielę się z Tobą swoim briefem. Jeżeli jesteś copywriterem, pomoże Ci uporządkować początkowe stadium rozmów z klientem. Jeżeli jesteś tym, który zleca napisanie tekstów, dowiesz się z niego, jakiego rodzaju informacje musisz przekazać wybranemu wykonawcy, by osiągnąć najlepsze rezultaty.

 

Aby pobrać brief copywritera, wystarczy, że wypełnisz formularz poniżej i zapiszesz się do mojego newslettera.


Jeżeli masz dodatkowe pytania, napisz do mnie!