ChatGPT w kampaniach Google Ads. Twórz skuteczne teksty reklam z AI

Chcesz tworzyć skuteczne teksty do reklam, wykorzystując sztuczną inteligencję? Pokażę Ci, jak efektywnie korzystam z chat GPT do tworzenia treści reklamowych. Podzielę się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania solidnego materiału wyjściowego do tworzenia tekstów reklamowych. Omówię również, dlaczego precyzyjne określenie kontekstu jest kluczowe dla osiągnięcia skutecznych rezultatów. Nie zabraknie także nowego spojrzenia na wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie marketingowym. Przeanalizuję najczęściej używane przeze mnie prompty, które pomagają mi generować teksty dopasowane do reklam Google Ads i innych platform reklamowych.

Transkrypcja

Jak wykorzystać chatGPT w kampaniach Google Ads, by tworzyć skuteczne reklamy i teksty marketingowe

Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry. Ja nazywam się Artur Jabłoński, a to jest program konkretnie o marketingu i sprzedaży. I dziś konkretnie odpalę zaraz swojego laptopa i pokażę Ci, w jaki sposób ja i część osób z mojego zespołu na podstawie treści ze stron internetowych, z pomocą oczywiście chata GPT, generujemy szybko, bardzo konkretne, spełniające wszystkie reguły dobrego stylu teksty reklam do kampanii Google Ads czy do innych systemów reklamowych.

Jest to pewna moja mechanika czy metodyka, którą sobie ostatnimi czasy opracowałem. Zupełnie inna niż po prostu to, co robi większość ludzi, czyli wklepuję sobie w przeglądarce, tudzież właśnie w chacie GPT, napisz mi tu proszę 10 tekstów do kampanii Google Ads na temat takiej i takiej, operując językiem korzyści, czy te wszystkie inne promptowe sztuczki.


Moja już wielomiesięczna praca z AI pokazuje, że do tematu należy podejść odrobinę inaczej, a mianowicie najpierw przygotować sobie dobrej jakości wsad merytoryczny i na jego podstawie poprosić sztuczną inteligencję o pracę z tą że treścią.

Określ kontekst

I tytułem kontekstu i wyjaśnienia, dlaczego właśnie w ten sposób. Otóż chat GPT, tak samo jak Twoi pracownicy bądź współpracownicy, specjaliści czy klienci, może nie rozumieć, co po prostu rozumiesz pod pewnymi słowami i to, co Ty określić mianem konkretne, inspirujące, prowokujące do zakupu, chat zinterpretuje inaczej. Wygeneruje coś, co niekoniecznie będzie Cię satysfakcjonować.

Dużo lepiej więc dać albo przykłady, albo materiał wyjściowy, który już na dzień dobry jest dla Ciebie zadowalający i poprosić sztuczną inteligencję o pracę na jego podstawie. I żeby zegzemplifikować, jak to się pięknie po polsku mówi, właśnie tę mechanikę, to postanowiłem przygotować tutaj na żywo dla Ciebie właśnie reklamy Kia Sorento.

I teraz kilka grup dealerskich, z którymi miałem ostatnio okazję współpracować, a jeżeli do tego odcinka dotrze, to będzie się w tym momencie pewnie trochę śmiać, bo to jest przykład, który wałkowaliśmy kilka spotkań i szkoleń z rzędu, więc jest to taki też po części odcinek będący nieco inside joke’iem. No ale do brzegu.

Wykorzystaj chat GPT do analizy strony internetowej

Otóż, mamy sobie stronę kia.com.pl, modele Sorento. W zasadzie powinienem tutaj dograć jakiś sponsoring tegoż odcinka przez odpowiednią markę samochodu. I ta strona posłuży mi jako baza do przygotowania właśnie materiałów w czacie GPT. Nie będę tutaj nic teraz przepisywał ręcznie, wklejał, nic z tych rzeczy robił. Ja korzystam z wersji płatnej chata. Mam więc ten model 4, który, być może wiesz, być może nie wiesz, pozwala właśnie czytać i analizować strony internetowe.


I proces, który ja polecam przejść, wygląda następująco. Na sam początek wklejamy po prostu do chata link do strony i prosimy czat o jedną rzecz. Daj znać, czy możesz tę stronę przeczytać. I uwaga. Jeżeli nie chcecie dostać w tym momencie bardzo długiej odpowiedzi, w której narzędzie przepisze połowę treści dając Ci znać, że zrozumiało, to po prostu napiszcie tak. Napisz, czy rozumiesz jej zawartość.

Twórz prompty, które rozumie sztuczna inteligencja


Moje ulubione rodzaje komend w chacie GPT i pośrednich narzędzi to są komendy negatywne. Nie podsumowuj,  i odpisz krótko. I tutaj taka kolejna rada w ogóle z pracy z czatem GPT i nie tylko. Ja właśnie najczęściej dochodzę do tego, co ja realnie chcę. Chcę wypracować nie poprzez wskazywanie, co technologia ma zrobić, ale czego ma nie robić. Nie rób tego, nie rób tamtego, unikaj tego, unikaj tych rzeczy.


Być może jest to wyłącznie moje szczęście, ale jakoś tak zauważyłem, że na te ograniczająco negatywne komendy czat reaguje lepiej. Mamy więc ten paraprompt. Daj znać, czy możesz tę stronę przeczytać. Napisz, czy rozumiesz jej zawartość. Nie podsumowuj. Odpisz krótko. I robimy Enter. Czekajmy, co system nam wyrzuci. Powinienem sobie w tym momencie jakąś taką muzykę chyba odpalić.


Widzę, że dostałem informację. Tak, mogę przeczytać i rozumiem zawartość tej strony. Jest to strona KIA Polska prezentująca model KIA Sorento MQ4. To jest bardzo ważne. Wiemy, że system do tej strony www ma dostęp, odczytał. Czasami są np. błędy, mógłby to źle zinterpretować, więc upewniliśmy się, że sprawy idą w dobrym kierunku.

analiza strony www z chat GPT

Tworzenie treści do reklam z chatGPT zacznij od małych kroków

I teraz potrzebujemy przygotować sobie podbudowę pod teksty reklam w Google. Normalnie byłoby tak, i dużo ludzi tak robi, po prostu z wygody czy z szybkości. Moglibyśmy od razu napisać. No to teraz napisz mi 10 tekstów do kampanii reklamowej w Google. Albo nawet od razu wrzucając tego linka, też napisać, że przeczytaj stronę i przygotuj mi takie teksty marketingowe. Z mojej perspektywy i doświadczenia pracy z chatem, lepiej rozbijać sobie takiego słonia na kawałki. 

Więc poprosiliśmy go najpierw, żeby nam powiedział, czy rozumie stronę, którą widzi. Teraz poprosimy go o przygotowanie 10 argumentów za kupnem akurat tego modelu samochodu. Piszemy więc. Przygotuj. Listę. Niech będzie 8. Zalet. Cech tego samochodu. Które miałyby mnie skłonić do jego zakupu. Wklepujemy i czekamy. System odczytuje sobie oczywiście, bo jesteśmy w jednej konwersacji. I w tym momencie zaczął mi wrzucać bardzo konkretne rzeczy wyciągnięte z tej strony internetowej.

Na przykład już widzę napęd hybrydowy. Wydajny napęd hybrydowy o dziwnym modelu. Łączący oszczędność z mocą. Odważny, nowoczesny design. Muskularna sylwetka z atrakcyjnymi detalami jak sportowy dyfuzor.

Ponieważ daliśmy mu konkretną stronę www, to gdybym w tej chwili stronę Kii odpalił, no to właśnie te elementy, pewnie nawet na zasadzie kopii w klej szukając, bym znalazł. A że ten przykład znam, to zaufaj mi na wiarę, że właśnie, czy przyjmij to na wiarę jak to się mówi, że właśnie te elementy z tej strony są ściągnięte. System więc wygenerował odpowiedzi, o które poprosiłem. I dopiero teraz, w tym momencie, zadaję ostatnią komendę.

Generowanie i optymalizacja tekstów reklamowych 


Na podstawie wymienionych wyżej zalet samochodu Kia Sorento. I tylko ich, co zaraz skomentuję. Przygotuj listę tekstów. Przepraszam, przygotuj teksty dziesięciu nagłówków i tekstów reklam Google Ads. Pamiętaj o ograniczeniach liczby znaków. Kluczowy element tego prompta, który polecam Ci używać za każdym razem, kiedy pracujesz na podstawie jakichś materiałów ze AI, jest ten fragment na podstawie wymienionych wyżej zalet i tylko ich. Tak, żeby system nie próbował celem uzupełnienia jakichś elementów, które mógłby ściągnąć z innych stron internetowych, czy wcześniejszej wiedzy, jakiejś swojej bazy, dopisywać jakieś rzeczy, które w tym momencie mu się widzą. Mnie interesuje, żeby wziął właśnie tę przygotowaną przez siebie listę i przygotował mi właśnie teksty.

No, poprawimy na ośmiu, bo skoro mamy ośmiu cech, to niech to będzie docelowo osiem. I dopiszmy mu właśnie, niech jeden tekst i jeden nagłówek dotyczą tylko jednej cechy wymienionej na liście. Enter.

treści reklam Google Ads z chat GPT


Dostaliśmy osiem zestawów nagłówków i tekstów reklam Google Ads, z których każdy koncentruje się na jednej z wymienionych zalet Kia Sorento. I mamy nagłówek. Kia Sorento hybryda 230 kilometrów. Tekst. Poznaj hybrydową dynamikę Kia Sorento. Coś tam, coś tam. Moc i oszczędność w jednym. Inny przykład. Design Kia Sorento. Zwróćcie na siebie uwagę. Nowoczesny design i sportowy wygląd Kia Sorento.

Język korzyści  – chatGPT w kampaniach Google Ads


Jak więc widzisz, tutaj jeszcze chyba zabrakło informacji, żebym ten nagłówek również był napisany językiem korzyści, co w marketingu istotne, ale miałbym opcję tego poprawienia. Natomiast kluczowy jest ten aspekt generowania tekstów. Za każdym razem mam inną przewagę, cechę, zaletę podkreśloną. Technologię, przestrzeń, bezpieczeństwo, podbitą zdaniem jazda bez obaw, zaawansowane systemy bezpieczeństwa w Kia Sorento.

Dysponując już tymi konkretnymi rzeczami, mamy już gotowe treści reklamowe, które mógłbym następnie użyć w ramach testów, w swoich reklamach w Google Ads. Oczywiście dałbym radę pewnie napisać je samodzielnie, ale po co, skoro z pomocą chat GPT mogłem zrobić to pięć razy szybciej, na podobnym poziomie i ewentualnie skupić się na szlifowaniu tych gotowych aspektów.

Jak wykorzystać ChatGPT w reklamach i tworzyć teksty szybciej i bardziej skutecznie 

Podsumowując więc, moje podejście do tworzenia reklam i innych tego typu materiałów, tekstów wykorzystywanych w marketingu internetowym wygląda następująco. Trzy proste etapy. Znajduję materiał, na którym chcę się wzorować. W tym momencie jest to po prostu strona produktu, w tym wypadku samochodu, który chcę wypromować. Następnie upewniam się, że chat ma dostęp do tej strony, może ją przeczytać. Potem proszę go o przygotowanie listy konkretnych, unikalnych od siebie argumentów, żeby dać mu bazę do tworzenia tekstów i dopiero w ostatnim kroku proszę go, to teraz na podstawie każdej z tych unikalnych zalet, przygotuj mi po prostu teksty. Moje takie osobiste testy pokazują, że tego typu podejście daje mi najbardziej jakościowe wykorzystanie sztucznej inteligencji w generowaniu treści reklamowych.

Jeżeli masz jakieś inne swoje własne prompty, swoje własne techniki oraz pomysły jak chatGPT może pomóc zwiększyć efektywność działań marketingowych – koniecznie podziel się ze mną i innymi w komentarzu. Chętnie je poznam i również przetestuję. Ale dziś to wszystko. Bardzo Ci dziękuję za uwagę. Jeżeli interesują Cię akurat takie formaty odcinków, w których dzielę się taką prostą, szybką radą, jakąś techniką z nagraniem ekranu w tle, to gorąco Cię zachęcam, żebyś również dał znać, żebym nagrywał takich rzeczy więcej. Jestem ciekaw Twojej opinii. Tymczasem do zobaczenia w przyszłym tygodniu, tudzież do usłyszenia i cześć.


Dowiedzieliście się czegoś, co zmieni Wasze życie? Nie. No to nie słuchałeś. Dokładnie. Nie słuchałeś dokładnie, no właśnie. Dokładnie nie słuchałem. A należało, widzisz? No dramatyczne po prostu. Ech, ludzie.

Zobacz moje inne wpisy:

Google Ads czy Facebook Ads – gdzie się promować

Dopasowanie do wyrażenia w Google Ads. Na czym polega i jak go używać

Reklama na YouTube – dostępne formaty