Czy śmieszne reklamy sprzedają?

Śmieszne i zabawne reklamy – lubimy je oglądać, ale czy pod ich wpływem kupujemy produkty? Dowiesz się z tego wpisu.

 Zdaniem klasyków reklamy humor nie sprzedaje. Istnieje ryzyko, że obrazisz swoich odbiorców lub po prostu Cię nie zrozumieją. Claude Hopkins wesołe podejście do produktu uznawał za brak szacunku. John Caples z kolei uważał, że taka reklama może co najwyżej zabawić publikę, ale nikogo nie przekona do kupna. Czy mieli rację?

Podejdźmy do tematu od innej strony. Prawdopodobnie wielokrotnie słyszałeś, że możesz być przeciętnej urody, ale jeśli potrafisz rozbawić kobietę, to masz u niej większe szanse. Dzieje się tak dlatego, że poczucie humoru jest dla nas bardzo ważne przy budowaniu relacji. Lubimy zabawnych ludzi. Trafiony żart to jeden z najszybszych sposobów, by zdobyć czyjąś sympatię.

Humor w reklamie nadaje jej ludzkiego wymiaru. Pozwala polubić firmę czy produkt. Kupujemy od tych, których lubimy.

Klasycy reklamy nie mieli racji, ponieważ nie rozumieli jednej rzeczy. Używanie humoru w reklamie nie musi od razu oznaczać wyśmiewania własnego produktu. Można pokazać go w zabawnym kontekście, ale to nie oznacza, że sam produkt stanie się przez to śmieszny.

Nawet do najbardziej przygnębiających rzeczy można podejść w lekki sposób, który wcale im nie umniejszy. Przykład? Wideo Dumb ways to die, które podbiło świat. Czy jest bardziej poważny temat niż śmierć? Tymczasem nie natknąłem się na głosy oburzenia z powodu formy, w jakiej o nim powiedziano. W dobie mediów społecznościowych rola poczucia humoru w reklamie jest nie do przecenienia. Dumb ways to die to przecież perfekcyjny wiral.

Warto więc korzystać z humoru w reklamie, ale trzeba umieć zrobić to mądrze. Twoja reklama musi być zabawna (sympatyczna), ale nie może być śmieszna (ośmieszająca – czujesz różnicę?). Musi przyciągać uwagę, ale jednocześnie nie może odciągać od produktu – masz przecież sprzedawać, a nie robić show. Powiąż wesołą historię, którą chcesz opowiedzieć z obietnicą swojej marki, a wszystko będzie dobrze.

Nie wiesz jak to zrobić? Przypomnij sobie odpowiedź Bodyform na post jednego z fanów na Facebooku. Richard skarżył się, że kobiety podczas okresu wcale nie są takie szczęśliwe jak w reklamach tych podpasek. Carolina Williams, CEO firmy pozbawiła go złudzeń – reklama kłamie, ale robi to tak naprawdę dla dobra mężczyzn i kobiet. Film jest świetny i niezwykle popularny. Jest wesoło, ale marka jest w centrum.

Powodzenia więc – a w razie czego, zawsze możesz napisać do mnie!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński