Darmowe kursy online – gdzie ich szukać? 7 sprawdzonych źródeł

Jeżeli tylko masz ochotę się czegoś nauczyć, na pewno gdzieś w sieci kryje się kurs, który pozwoli Ci daną umiejętność opanować. Sęk w tym, by w zalewie wątpliwej jakości poradników dotrzeć do tych naprawdę wartościowych. Dlatego przygotowałem listę źródeł, z którym sam korzystam/korzystałem i z czystym sumieniem mogę je zarekomendować.

Jeżeli znasz inne miejsca w sieci, gdzie można znaleźć rzetelną wiedzę na jeden z wymienionych niżej tematów, napisz do mnie – stwórzmy razem bazę jakościowych platform.

 

CodeAcademy

Jedna z najbardziej znanych witryn tego typu, na których nauczysz się podstaw kodowania – HTML, CSS, JavaScript, ale nie tylko. Liczba kursów ciągle się zwiększa, a całość jest w pełni interaktywna i prowadzi adepta za rękę przez każdy element procesu.

 

Learn Code The Hard Way

Serwis zbiera kilka książek uczących różnych języków programowania. W przypadku Ruby on Rails dostępna jest darmowa wersja HTML, podobnie z Pythonem.

 

Kursownik

Potrzebujesz polskich źródeł? Ta skromnej wielkości, ale wysoce merytoryczna baza poradników pozwoli Ci poznać podstawy HTML i CSS, zakodować pierwszą stronę www czy wgłębić się w Photoshopa. Kilkadziesiąt godzin dobrego materiału.

 

Udemy

Udemy to platforma z kursami online, na której możemy nauczyć się całego spektrum rzeczy, w tym wielu przydatnych dla marketera, programisty czy grafika. To serwis komercyjny, ale mnóstwo treści jest dostępnych nieodpłatnie.

 

PSDTuts

Jak nazwa wskazuje – całe mrowie tutoriali dotyczących Photoshopa. Learning by doing to najefektywniejsza metoda, a w przypadku grafiki komputerowej rozpoczynanie przygody od kopiowania pewnych rozwiązań, by pojąć, jak są robione brzmi to dobra metoda.

 

Skillshare

Kolejny serwis z kursami, przede wszystkim skupiony z obszarów grafiki komputerowej i fotografii, ale znajdziemy tam również poradniki DIY czy na temat gotowania.

 

Coursera

Interesuje Cię wiedza uniwersytecka – od teorii muzyki po statystykę? Bierz udział w kursach udostępnianych przez uczelnie z całego świata, kompletnie za darmo.

 

To zaledwie wierzchołek góry lodowej, omawiający pojedyncze źródła dla różnych umiejętności. Mógłbym wskazać jeszcze kilkadziesiąt stron (od edX począwszy, na Khan Academy skończywszy), ale na chwilę obecną mija się to z celem.

Wejdź i zobacz, co powyższe serwisy mają Ci do zaoferowania i w jakiej formie. Część oferuje jedynie wideo, inne interaktywne formy. Sprawdź, co Ci odpowiada. Potem znajdź samodzielnie ciekawe źródła i podeślij je mnie!

Pamiętaj: jeżeli chciałbyś nauczyć się dowolnej rzeczy, za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj. Nie zwlekaj  więc – do dzieła! Trzymam kciuki!

 

Artur Jabłoński

photo credit