Darmowe programy do tworzenia grafiki

Nie zawsze mamy czas lub środki, by zlecać na zewnątrz tworzenie materiałów graficznych. Nam samym może z kolei brakować umiejętności obsługi zaawansowanych programów. Wtedy z pomocą przychodzą ich darmowe, nieskomplikowane odpowiedniki o częstokroć naprawdę dużych możliwościach.

Przygotowałem dla Ciebie listę tych, z których sam korzystam i gorąco polecam. Z ich pomocą stworzysz zarówno proste obrazki, jak i infografiki czy nawet memy! Wszystkie są oczywiście darmowe, niektóre posiadają tylko płatne funkcje dodatkowe, bez których jednak można się obejść. Udanego projektowania!

 

Pixlr

Spośród wszystkich narzędzi, które Ci dziś przedstawię, ten ma największe możliwości. Coś za coś – jest też najbardziej skomplikowany w obsłudze. Ale nie zrażaj się – to wcale nie oznacza, że trudny! Jeżeli kiedykolwiek próbowałeś swoich sił w GIMPie lub Photoshopie, tutaj również dasz sobie radę.

W Pixlr szybko wyretuszujesz zdjęcie, dodasz mu filtry, teksty, czy inne efekty. Opcji jest wiele, a sam program dostępny zarówno offline, jak i online.

 

Canva

Nawet nie wiesz, ile grafik, które codziennie oglądasz na Faceboku powstało w Canvie. Ten program bazuje na szablonach i gotowych elementach, z których układasz swoją grafikę. Większość jest dostępna za darmo i możesz je dowolnie wykorzystywać. Za niektóre trzeba dodatkowo zapłacić.

Z pomocą Canvy stworzysz zarówno plakat, jak i grafikę na potrzeby mediów społecznościowych.

 

Social Media Image Maker

Skoro już jesteśmy przy mediach społecznościowych, to jednym z najczęstszych problemów z nimi związanych jest dopasowanie grafik idealnie do wymaganych przez różne serwisy rozmiarów. Tu z pomocą przychodzi własnie Social Media Image Maker.

Wystarczy wgrać przygotowaną przez nas grafikę i przyciąć odpowiednio na podglądzie. Od Facebooka przez Tumblra po Vimeo – obrobisz wszystkie typy zdjęć profilowych i w tle.

 

Piktochart

Powiem krótko: Canva dla infografik. Zasada działania jest identyczna: wybierasz szablon, ikonki, dodajesz swoje teksty, całość ustawiasz i gotowe. W darmowej wersji jedynym minusem może być automatycznie generowana mała belka z podpisem u dołu, ale komu to tak naprawdę przeszkadza?

 

ImgFlip

Czasami w komunikacji warto wprowadzić odrobinę luzu, na przykład, by szybko zareagować na aktualnie gorący temat (pamiętasz, co się działo wokół “Basenu Narodowego”?). Memy są wówczas dobrym sposobem. Jeżeli chcesz stworzyć własny ze swojego zdjęcia, ale zachowując odpowiednią typografię, skorzystaj z tego narzędzia.

 

PicMonkey

Choć ma bardzo duże możliwości i jest alternatywą dla Canvy czy Pixlra, to korzystam z PicMonkey głównie do robienia kolaży, co jest tu szczególnie proste. Dodatkową zaletą samego serwisu jest mnóstwo wpisów z poradami i pomysłami na grafiki na różne okazje.

 

Mam nadzieję, że dzięki tym programom Twoja praca będzie łatwiejsza. Jeżeli znasz inne, równie przydatne, podziel się nimi w komentarzach!

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński