Dlaczego słoń nie ucieknie z cyrku i czego to uczy o marketingu?

Pewnego chłopca podczas wizyty w cyrku bardzo zainteresowało, dlaczego duży i silny słoń z niego nie ucieknie. Zamiast tego po przedstawieniu daje się przywiązać do drobnego, wbitego w ziemię kołka, który wyrwałby bez problemu i siedzi potulnie.

 

Jest tak, ponieważ gdy słoń był jeszcze małym słoniątkiem i chciał wyrwać się z niewoli, miał na to za mało sił i kołek trzymał się w miejscu. Przez lata przyzwyczaił się do obecnego stanu rzeczy i zaakceptował, że nie da się go zmienić. Przestał próbować.

 

Eksperyment z małpami

W 1967 roku G.R. Stephenson przeprowadził eksperyment. Umieścił w klatce pięć małp i drabinę, na szczycie której zawiesił kiść bananów.

Ilekroć któraś próbowała się do nich dobrać, wszystkie były karane zimnym prysznicem. By uniknąć nieprzyjemności, małpy za każdym razem biły tę, która próbowała sięgnąć po owoc.

Zaciekawiony Stephenson zaczął następnie wymieniać małpy. Zaczął od jednej. Niewtajemniczone zwierzę od razu chciało dobrać się do bananów i dostało za to lanie. Naukowiec zmieniał kolejne. W końcu w klatce nie było już ani jednej małpy z pierwotnego składu, która wiedziałaby, co grozi za wspięcie się na drabinę. Ale żadna nie ryzykowała.

 

Nie jesteś mądrzejszy od małp i słonia

Głupie zwierzęta, pomyślisz. Tymczasem zastanów się, ile razy zachowujesz się w ten sam sposób? Zarówno w codziennym życiu, jak i w pracy?

Nie podejmujesz pewnych działań, ponieważ inni tak nie robią. Reklamujesz się tymi samymi kanałami, co Twoja konkurencja, nie testując innych, bo zapewne nie zadziałają. Nie sprawdzasz czy założenia, które kiedyś poczyniłeś, dalej obowiązują. Nie poddajesz w wątpliwość rzekomo niezmiennych reguł swojej branży.

Może pomysły, które kiedyś bez wahania odrzuciłeś, dziś pozwoliłyby Ci się wybić? Wracaj do raz poczynionych założeń. Przemyśl raz jeszcze swoją strategię i sprawdź, czy na pewno zmierzasz w dobrych kierunku. Pomyśl, co mógłbyś zrobić inaczej niż inni. Bierz pod uwagę cudze zdanie, ale miej odwagę walczyć ze statusem quo. Szanuj reguły, ale nie traktuj ich jak wyroczni.

Bądź mądrzejszy od słonia i od małp.

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Photo credit.