Jak stworzyć dobry profil na Linkedin?

Jak stworzyć dobry profil na Linkedin? Swoje zawodowe wizytówki ma w nim ponad 260 milionów osób na całym świecie i ponad 4 mln w Polsce. Jest z kim walczyć o uwagę (i o czyją uwagę walczyć też). Przyjrzyjmy się więc, w jaki sposób wyróżnić swój profil na Linkedin od milionów podobnych.

Dobry profil na LinkedIn krok po kroku

Przyjrzyjmy się najważniejszym elementom dobrego profilu na LinkedIn.

 

Zdjęcie profilowe

 

To ono będzie najczęściej odpowiadać za pierwsze wrażenie – jego miniaturka pojawi się w wynikach wyszukiwania, przy Twoich komentarzach i wpisach.

Wybierz aktualne zdjęcie o formalnym charakterze. Nie, nie musisz od razu zakładać garnituru czy garsonki, ale zaprezentuj się jak na spotkaniu biznesowym. Zdjęcie z wakacji oczywiście odpada! Dobrze też, by Twoja postać zajmowała co najmniej 60% przestrzeni awatara – inaczej nie będzie wystarczająco dobrze widoczna na urządzeniach mobilnych czy nawet przy komentarzach, które umieścisz.

 

Zdjęcie w tle

 

To największy element graficzny na Twoim profilu. Dobre zdjęcie w tle wyróżni Cię na tle innych osób i zainteresuje Tobą odbiorcę.

Co tam umieścić? To, co ważne. To, z czym chcesz się kojarzyć. Fotografia z prezentacji dla klienta? A może raczej zza biurka? LinkedIn sugeruje, by zaprezentować „swoją osobowość, zainteresowania, osiągnięcia”. Nie pomogło? Pomyśl, czym się zajmujesz, jakie problemy Twoich klientów rozwiązujesz. 

Trochę szkoda tego nie wykorzystać, aczkolwiek nie musisz.

Możesz natomiast za pomocą tła zakomunikować coś więcej.

 

Dariusz Puzyrkiewicz promuje swoją książkę:

 

Dagmara Pakulska prezentuje swoje usługi:

 

 

zaś Marcin Banaszkiewicz chwali się nowym osiągnięciem zawodowym.

 

Wybierz drogę najbardziej zgodną z Tobą!

 

Nagłówek

 

Nie wiedzieć czemu, utarło się wpisywanie tu tylko stanowiska zawodowe. Tymczasem masz do dyspozycji 120 znaków, by powiedzieć o sobie coś więcej.

Czym się konkretnie zajmujesz? Jakie są obszary Twojej specjalizacji? Jaką wartość wnosisz do firmy? To idealne miejsce, by wydestylować najważniejsze fakty. 

Nagłówek pomaga też w pozycjonowaniu Twojego profilu w wewnętrznej wyszukiwarce. Specjalizujesz się w konkretnym narzędziu? Napisz o tym.

 

Profil na Linkedinie jak go dobrze przygotować

 

Podsumowanie

 

Wielu użytkowników w ogóle nie wypełnia tego pola, więc tym bardziej warto to zrobić!

Podsumowanie to szansa na pokazanie Twojej historii: wlej nieco życia w sztywne nazwy stanowisk i specjalizacji. Napisz, dlaczego robisz to, co robisz. Co wnosisz do organizacji, z którymi współpracujesz. Masz 2000 znaków, by pokazać swoje wartości, zalety, pasje, cząstkę swojej osobowości.

Jeśli wciąż nie masz sekcji „Podsumowanie” na swoim profilu, wejdź na niego i rozwiń menu klikając w przycisk „Dodaj część w profilu”. Podsumowanie znajdziesz w sekcji „O mnie”.

 

Profil na LinkedIn Jak go przygotowac

 

Doświadczenie

 

Pomyśl o tej sekcji jak o większej, lepszej, interaktywnej wersji Twojego CV. Napisz, co udało Ci się zrobić i dlaczego rezultaty były tak świetne. Nie ograniczaj się do oklepanych formułek znanych z tradycyjnych CV.

 

Profil na Linkedinie jak go dobrze przygotować

Do każdej pozycji w sekcji „doświadczenie” możesz dołączyć zdjęcia, wideo, prezentacje lub linki do zewnętrznych stron.

 

Umiejętności

 

Przewiń listę dostępnych umiejętności oraz branż i znajdź te, które są najbardziej cenione w Twojej branży i w których czujesz się najmocniej.

Ogranicz się do kilku pozycji, długa lista będzie nieprzejrzysta. Kolejność wyświetlania wybranych przez Ciebie kompetencji możesz później zmienić.

Wskazówka: umiejętności to jedna z metod targetowania reklam na Linkedin. Jeśli chcesz dostać ciekawą ofertę pracy albo widzieć dobrane pod Twoją branżę reklamy, zastanów się dobrze, co tutaj wpiszesz.

 

Potwierdzenia i rekomendacje

 

Użytkownicy LinkedIn mogą wzajemnie potwierdzać swoje umiejętności. Wystarczy wejść na czyjś profil, przejść do sekcji „Umiejętności i potwierdzenia”, a następnie kliknąć duży niebieski plus przy konkretnej pozycji.

Jak zdobyć potwierdzenia? Samemu je przyznając! A potem prosząc o zastosowanie reguły wzajemności.

Rekomendację możesz napisać lub poprosić o nią klikając przycisk „Więcej…” na czyimś profilu.

Profil na Linkedinie jak go dobrze przygotować

O czym jeszcze pamiętać, by zbudować dobry profil na Linkedin?

 

Informacje kontaktowe

 

Warto umożliwić rekruterom czy potencjalnym partnerom kontakt również poza LinkedIn.

Rozważ podanie dodatkowych informacji kontaktowych: adresu e-mail, strony internetowej, numeru telefonu. Zrobisz to klikając w ikonę edycji profilu…

 

Profil na Linkedinie- jak go dobrze przygotować

 

…a w otwartym oknie klikając w ikonę ołówka na samym dole, w sekcji „Informacje kontaktowe”.

 

Profil na Linkedinie jak go dobrze przygotować

 

Adres URL w profilu

 

Podczas edycji informacji kontaktowych możesz zmienić domyślny adres URL Twojego profilu na bardziej intuicyjny. Dzięki temu będzie łatwiej Cię znaleźć.

W razie potrzeby możesz zmienić kolejność sekcji w profilu, na przykład „Wykształcenie” przesuwając nad „Doświadczenie”, jeśli jesteś na samym początku drogi zawodowej.

Pamiętaj, aby wszystkie zmiany wprowadzać w trybie prywatnym. Tak, aby inni nie otrzymali kilkudziesięciu powiadomień o każdej nowince na Twoim profilu.

Odpowiednią opcję znajdziesz w ustawieniach prywatności (kliknij swoją miniaturkę w menu na samej górze strony i kliknij „Ustawienia prywatności”. W menu po prawej wybierz zaś „Widoczność” i dalej „Widoczność Twojej aktywności na LinkedIn”.

 

Profil na Linkedinie jak go dobrze przygotować

 

Jeżeli prowadzisz firmę lub organizację, możesz założyć jej stronę na LinkedIn, która wygląda i działa podobnie do zwykłego profilu. Będziesz mieć możliwość dodania do niej członków Twojego zespołu.

I to tyle – jeśli zadbałeś o wszystkie omówione wyżej sekcje, to przygotowałeś naprawdę dobry profil na Linkedin. Teraz pora zapełnić go wartościowymi treściami!

Pomoże Ci w tym mój inny artykuł: co publikować na Linkedin.

A może zastanawiasz się nad reklamami na Linkedinie? Jeśli ma to być dla Ciebie narzędzie do pozyskiwania kontaktów biznesowych, zapoznaj się z tekstem Generowanie Leadów na Linkedin.

Tymczasem powodzenia z rozwijaniem profilu i do przeczytania!

Artur Jabłoński