Wyobraź sobie, że prowadzisz sklep internetowy, którego asortyment zawiera dziesiątki, setki, a nawet tysiące produktów. Co zrobić, żeby potencjalny klient poszukujący konkretnego artykułu, trafił bezpośrednio na prowadzoną przez Ciebie stronę? Wykorzystaj możliwości Dynamic Search Ads, czyli reklam dynamicznych w wyszukiwarce!
Co je charakteryzuje? Dlaczego warto z nich korzystać? Co odróżnia je od standardowej kampanii Google Ads? I co najważniejsze – jak je skonfigurować? Zapraszam do lektury.
W artykule przeczytasz o:
Czym są dynamiczne reklamy w wyszukiwarce?
Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce to generowana przez Google forma reklam tekstowych, wyświetlająca użytkownikowi wyniki wyszukiwania najlepiej odpowiadające wpisanemu zapytaniu. Kreacje generowane są automatycznie w oparciu o treści dostępne na stronie internetowej.
Jak to wygląda w praktyce?
Załóżmy, że Twój sklep internetowy oferuje swoim klientom artykuły dla zwierząt. Użytkownik zainteresowany kupnem drapaka wpisuje w wyszukiwarkę hasło “drapak dla kota”.
Jeżeli ta fraza pojawia się na Twojej witrynie odpowiednio często – wyszukiwarka samodzielnie dopasuje pasującą podstronę lub kategorię docelową [np. artykuły dla kotów], a następnie automatycznie wygeneruje nagłówek i treść reklamy tekstowej, którą wyświetli potencjalnemu klientowi.
Reklamy dynamiczne wyglądają jak tradycyjne reklamy tekstowe – zawierają nagłówek, tekst, link do strony i kilka rozszerzeń do wyboru.
Co więc odróżnia je od standardowych kampanii Google Ads?
Prostota, oszczędność czasu i elastyczność!
W przypadku DSA nie musisz samodzielnie selekcjonować i wpisywać fraz oraz słów kluczowych, ponieważ są one generowane automatycznie z tytułu lub treści dostępnych na Twojej stronie.
System Google Ads sam analizuje informacje dostępne w witrynie i decyduje, w przypadku których zapytań wyświetlić reklamę.
Co ważne – aby w pełni korzystać z możliwości dynamicznych reklam w wyszukiwarce, warto odpowiednio wcześniej zadbać o optymalizację prowadzonej witryny. Jej jakość będzie bowiem wpływała na wygląd i dopasowanie poszczególnych kreacji do wpisywanych przez potencjalnych klientów wyszukiwań.
Do obszarów, nad którymi należy się pochylić przed rozpoczęciem kampanii DSA, można zaliczyć: sprawdzenie funkcjonalności i responsywności strony, zapewnienie atrakcyjnej i wartościowej z punktu widzenia odbiorcy treści oraz pełnego dostępu do zawartości w witrynie.
Przewaga grafik, treści w formacie Flash lub konieczność każdorazowego logowania się do poszczególnych kategorii może znacząco ograniczyć działania Google Ads.
Czytaj także: Sprawdź, co twoja konkurencja robi w Google Ads!
Jak skonfigurować kampanię z dynamicznymi reklamami w wyszukiwarce?
Zaloguj się na swoje konto Google Ads. Wybierz opcje “Kampanie”, następnie przycisk plusa i “Nowe kampanie”. Określ co najmniej jeden cel kampanii lub utwórz kampanię bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu (co rekomenduję).
Podczas wybierania typu kampanii wybierz “Sieć wyszukiwania”.
Następnie określ, jakie wyniki chcesz uzyskać dzięki kampanii i kliknij “Dalej”.
Na kolejnej stronie będziesz mieć możliwość nadania nazwy kampanii, określenia jej budżetu, lokalizacji, na którą chcesz ją skierować oraz języków, których chcesz w niej używać – to temat na całą serię wpisów, wszystko przed nami!
Kiedy już uzupełnisz te informacje, rozwiń sekcję “Pokaż więcej ustawień”, a następnie “Ustawienia dynamicznych reklam w wyszukiwarce”.
Wpisz domenę witryny, wybierz język reklam i kliknij “Zapisz i kontynuuj”. Przejdziesz wówczas do kolejnego etapu, czyli tworzenia grupy reklam dynamicznych.
Tworzenie i ustawienia grupy reklam dynamicznych
U góry strony, w polu “Typ grupy reklam” wybierz opcję “Dynamiczna” i nadaj nazwę grupie reklam.
Następnie przejdź do ustawień grup reklam dynamicznych.
To właśnie na tym etapie musisz zadecydować, czy reklamy mają przekierowywać potencjalnego klienta do całej witryny, określonej podstrony czy konkretnej kategorii.
Do wyboru masz jeden trzy cele dynamicznych reklam w wyszukiwarce:
Kategorie zalecane dla Twojej witryny – bazując na treściach dostępnych na Twojej stronie, Google tworzy kategorie uporządkowanych według tematu stron docelowych. To Ty podejmujesz decyzję, które z nich będą finalnym miejscem przekierowania z reklamy.
Konkretne strony internetowe – sam określasz, na które strony, podstrony czy kategorie będą odsyłać potencjalnych klientów reklamy.
Wszystkie strony internetowe – miejscem przekierowania jest wówczas cała prowadzona przez Ciebie strona.
Po tym etapie możesz przejść już bezpośrednio do tworzenia kreacji reklamowych.
Czytaj także: Jak połączyć konta Google Ads i Google Analytics
Tworzenie reklam dynamicznych w wyszukiwarce
Wybierz opcję “Nowa reklama”, a następnie “Dynamiczna reklama w wyszukiwarce”. Wpisz tekst reklamy [max. 90 znaków], a nagłówki i adresy będą generowane przez Google automatycznie po wpisaniu przez potencjalnego klienta konkretnego zapytania w wyszukiwarkę.
Teraz wystarczy, że klikniesz “Gotowe” i Twoja kampania będzie aktywna. Zyskasz wówczas możliwość korzystania z funkcji oraz ustawień dostępnych dla wszystkich kampanii w sieci wyszukiwania.
Dynamic Search Ads w wyszukiwarce a remarketing
Po stworzeniu kampanii DSA możesz pójść o krok dalej i wykorzystać ją do remarketingu w kampaniach dynamicznych, czyli RDSA. Jak to zrobić?
Przejdź do utworzonej kampanii, z menu po lewej stronie wybierz “Odbiorcy” a następnie “W jaki sposób weszli w interakcję z Twoją firmą”.
Pamiętaj, aby określić, do kogo mają trafiać Twoje reklamy. Na górze strony masz do wyboru dwie opcje:
Kierowanie – zawęża zasięg kampanii, kieruje reklamy tylko do określonych grup odbiorców
Obserwacja – nie zawęża zasięgu kampanii, kieruje reklamy do wszystkich odbiorców
Odpowiednia konfiguracja i optymalizacja remarketingu w reklamach dynamicznych w wyszukiwarce pozwoli Ci dotrzeć do osób, które odwiedziły Twoją witrynę z reklamą produktu, który wcześniej oglądali. Co więcej – zwiększysz dzięki niemu prawdopodobieństwo sfinalizowania zakupu w przypadku osób, które umieściły dany artykuł w koszyku i nie dokończyły transakcji.
Dynamic Search Ads – kampanie dynamiczne w wyszukiwarce – świetny sposób, by oszczędzić czas!
Kampanie Dynamic Search Ads to świetne rozwiązanie w przypadku sklepów internetowych oferujących wiele kategorii produktów, witryn o dużej liczbie podstron oraz stron usługowych czy blogów o rozbudowanej strukturze.
To proste rozwiązanie wypełni luki innych kampanii w sieci wyszukiwania. Pozwoli Ci też zaoszczędzić czas, zagwarantuje aktualność wyświetlanych reklam i co najważniejsze – przyciągnie dodatkowy ruch do Twojej strony.
Czego Ci życzę!
Artur Jabłoński