Jak edytować linki na Facebooku?

Facebook ma to do siebie, że ciągle się zmienia. Pojawiają się nowe funkcje, a niektóre znikają. To drugie spotkało edytowanie linków na Facebooku. Nie ma nic bardziej frustrującego niż brak możliwości podmiany zdjęcia czy tytułu umieszczanego artykułu. Czy da się to ograniczenie jakoś obejść?

Dlaczego Facebook ograniczył edytowanie linków?

Przyczyny nie zostały podane, natomiast najprawdopodobniej chodzi o to samo, co zawsze – walkę z nieuczciwymi twórcami.

Tworzenie wprowadzających w błąd nagłówków, zdjęć czy opisów, które ostatecznie prowadziły do treści na zupełnie inny temat (lub internetowych oszustw) to coś, z czym Facebook zmaga się każdego dnia. Usunięcie edycji linków to jeden ze sposobów walki z tym zagrożeniem.

Edycja linków na Facebooku – jak to zrobić

Są dwa sposoby na edytowanie linków na Facebooku, mimo wprowadzonych ograniczeń:

 1. Weryfikacja domeny
 2. Skorzystanie z zakładki „Posty strony” w managerze reklam

Przyjrzyjmy się im po kolei.

Edycja linków na Facebooku dzięki weryfikacji domeny

Ten sposób pozwala na bieżąco edytować linki, ale jest trudniejszy we wdrożeniu – wymaga więcej pracy. Co po kolei musisz zrobić?

Krok pierwszy, to założenie Managera Firmy na Facebooku. To specjalny typ konta, który pozwala zarządzać firmowymi zasobami: fanpejdżami, kontami reklamowymi czy katalogami produktów sklepów internetowych.

Jeżeli nie wiesz, czym jest Business Manager, odsyłam Cię do dwóch moich wpisów:

Wyjaśnią Ci mechanikę działania narzędzia i pozwolą uruchomić je bezproblemowo.

Jeżeli masz już Facebook Business Managera, czas na krok 2 – weryfikację domeny.

O co chodzi? Potrzebujesz pozwolić Facebookowi na bieżąco sprawdzić, że Twoja strona to normalna witryna, na której nie ma żadnych nielegalnych czy wprowadzających w błąd treści.

W tym celu fragment stosownego kodu musi znaleźć się na Twojej stronie internetowej – potrzebna więc będzie interwencja programisty.

Ale po kolei.

 1. Wejdź w Ustawienia Firmowe na stronie www.business.facebook.com
 2. Znajdź zakładkę Bezpieczeństwo Marki, a w niej – „Domeny”
 3. Dodaj swoją domenę
 4. Prześlij otrzymany kod do programisty.

edytowanie linków na facebooku

Jeżeli cały proces przebiegł prawidłowo, powinieneś zobaczyć po kilku minutach informację, że Twoja domena została zweryfikowana.

Od tej pory wszystkie linki z tej domeny, które będziesz dodawać na swoim fanpejdżu możesz edytować dokładnie tak, jak wcześniej!

Edytowanie linków na Facebooku a zakładka Posty Strony

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz skorzystać z pierwszego sposobu na edycję linków na Facebooku, to zawsze pozostaje alternatywna droga.

Z góry ostrzegam, że jest bardziej czasochłonna, ale gdy nabierzesz wprawy będziesz w stanie cały proces przejść w kilka minut.

By zrozumieć mechanikę, musisz przypomnieć sobie, co wiesz o postach i reklamach na Facebooku.

Post to post – wpis opublikowany na fanpage’u. Reklama to też post, tylko że w jej przypadku może to być jeden z dwóch rodzajów wpisów.

Albo taki, który jest opublikowany na fanpage’u i po prostu go promujesz, albo zupełnie nowy – stworzony za pomocą menadżera reklam.

Co najważniejsze, ten drugi jest widoczny tylko dla wybranych użytkowników. Takich, których stargetujesz reklamą. Na takie reklamy/posty mówi się „dark posty”.

Mam nadzieję, że to dla Ciebie proste, ponieważ to właśnie ścieżkę „dark posta” wykorzystamy do edycji linku.

W skrócie chodzi o to, by stworzyć reklamę, a następnie ją wyłączyć. Dlaczego? Ponieważ każda reklama – aktywna bądź nie – musi być gdzieś przez system przechowywana, prawda? Taką zakładką są „Posty strony”.

Posty strony zbierają wszystkie posty – reklamy, wpisy na fanpage. Włączone i wyłączone. Nie wszyscy jednak wiedzą, że każdą reklamę w formie dark posta (a więc niewidoczną) możesz opublikować na fanpage’u.

Pisałem o tym kiedyś we wpisie „Reklama na Facebooku za darmo”.

To oznacza, że możesz potraktować Menadżera Reklam jako narzędzie do publikowania postów na Facebooku. Tworzyć reklamę (post), a następnie opublikować go na fanpage.

Jak to po kolei zrobić?

 1. Wejdź do managera reklam, klikając „Utwórz” i wybierając „Reklama”
 2. Wybierz cel „Ruch” i przejdź dalej
 3. Przeskocz z menu po lewej stronie od razu do zakładki „Formaty”
 4. Stwórz swój wpis – wybierz jego format, dodaj multimedia, link i opis
 5. Opublikuj reklamę

Spokojnie! Nie chcę, żebyś wydawał jakiekolwiek pieniądze. Przejdź teraz do Menadżera Reklam i wyłącz stworzoną przez siebie kampanię.

Następnie przejdź do zakładki „Posty Strony”. Twój post (reklama) będzie zawsze widoczny na samej górze sekcji „Reklamy”, jako świeżo dodany.

edycja linków na facebooku posty strony

Teraz zaznacz go i z rozwijanego menu wybierz „Opublikuj”. Zauważ, że możesz go nawet zaplanować!

Proces jest dość skomplikowany, ale na szczęście nie musisz za każdym razem przechodzić go całego.

Teraz możesz dodawać kolejne „reklamy” do stworzonej przez siebie kampanii i zestawu reklam. Wystarczy, że przeklikasz się do odpowiedniej zakładki i wciśniesz „Utwórz”. Czyli de facto zaczniesz od kroku trzeciego z instrukcji wyżej.

Niezależnie od tego, którą metodę edytowania linków na Facebooku wybierzesz, masz pewność, że któraś z nich na pewno w Twoim przypadku zadziała. Mam więc nadzieję, że nie będziesz już mieć więcej problemu z odpowiednim prezentowaniem swoich treści na portalu.

Do przeczytania!

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):