Jak pobrać fakturę z Facebooka?

Jak pobrać fakturę za reklamy na Facebooku? Wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste. Dziś krok po kroku pokażę Ci, jak ustawić dane rozliczeniowe na swoim koncie oraz gdzie znajdziesz faktury na Facebooku.

Dane rozliczeniowe firmy na Facebooku

[wpis zaktualizowany w maju 2020, by zawierać aktualne informacje]

By móc pobierać faktury za reklamy na Facebooku, najpierw musisz uzupełnić swoje dane firmowe.

 

Robi się to w Menadżerze Reklam. Korzystasz z niego? Przejdź do następnej sekcji.

A co jeśli jeszcze nigdy nie sponsorowałeś żadnych treści na portalu Zuckerberga? Wtedy nie masz do niego dostępu. Musisz więc najpierw skonfigurować pierwszą reklamę, co jednocześnie tworzy twój osobisty Menadżer Reklam. By to zrobić, kliknij trójkąt w prawym górnym rogu i przejdź do sekcji “Utwórz reklamę”.

Facebook utwórz reklamę

Następnie musisz przejść cały proces tworzenia reklamy na Facebooku. Możesz od razu zrobić to jak należy, licząc na efekty biznesowe. Możesz też po prostu przeklikać się przez panel na ślepo, byle dojść do ostatniego ekranu – składania zamówienia. Dlaczego? Ponieważ dopiero wciśnięcie tego zielonego przycisku i wprowadzenie swoich danych rozliczeniowych (PayPal bądź karta) tworzy Menadżera Reklam.

Nie martw się swoją naprędce przygotowaną reklamą. Da się ją wyłączyć zanim zdąży pobrać choćby złotówkę z Twojego konta.

Wystarczy, że w tym samym menu, co przy jej tworzeniu przejdziesz do opcji “Zarządzanie reklamami” (teraz będziesz mieć taką opcję), a następnie na lewo od pola “Realizacja kampani” klikniesz na przełącznik. Wyszarzony punkcik z lewej strony oznacza, że reklama jest wyłączona. Potwierdzi Ci to również napis po prawej stronie.

nieaktywna reklama na facebooku

Gdzie wprowadzić dane do faktury na Facebooku?

Stworzenie Menadżera Reklam to zaledwie pierwszy krok. By Facebook mógł wystawić fakturę, musisz wprowadzić dane firmowe. To oczywiste, tylko gdzie to zrobić?

 

Ponownie przeklikaj się do Menadżera Reklam – prawy górny róg, trójkącik i opcja “Zarządzanie reklamami”. Teraz przeskocz myszą na przeciwległą stronę ekranu i kliknij w przycisk trzech poziomych kresek – to tutejsze menu. Zjedź na sam dół rozwijanego submenu, na niebieski napis. Z opcji, które się dzięki temu pojawią wybierz “Ustawienia”. W ten sposób trafisz do panelu, w którym wprowadzisz swoje dane firmowe.

jak pobrać fakturę z facebooka

Jak pobrać fakturę za reklamę na Facebooku?

By pobrać fakturę za reklamę na Facebooku, musisz ponownie kliknąć w menu w lewym górnym rogu i przejść tym razem do zakładki “Rozliczenia i metody płatności”. Gdy tylko pierwsza faktura się pojawi, znajdziesz ją tutaj – wystarczy, że zjedziesz myszką w dół ekranu i znajdziesz podsumowanie wszystkich dotychczasowych transakcji.

 

Możesz pobrać wszystkie faktury pojedynczo, lecz nie będzie to do końca wygodne. Dlatego najlepiej skorzystać z opcji “Pobierz wszystkie faktury“. Wówczas Facebook wygeneruje zbiorczy dokument PDF, który przekażesz swojej księgowej.

faktury z facebooka

 

Bądźmy szczerzy – i tak nie będzie szczęśliwa. Nie znam księgowej, która cieszyłaby się na ich widok właśnie z uwagi na poziom skomplikowania generowanego przez portal podsumowania.

 

Zbiorcza faktura z Facebooka

Powiedzmy sobie szczerze – pobieranie wielu faktur na małe kwoty bywa frustrujące. Czy da się w jakiś sposób otrzymać jedną, comiesięczną fakturę z Facebooka? Niestety, nie jest to takie proste.

Facebook generalnie wystawia faktury w dwóch sytuacjach:

  • gdy przekroczysz próg rozliczeniowy,
  • pod koniec miesiąca, gdy go nie przekroczyłeś.

 

Maksymalny próg rozliczenia to standardowo 3000 złotych. Żeby go ustawić, przejdź do zakładki “Rozliczenia”, a następnie do “Ustawień płatności”.

Oczywiście to nie zadziała od razu – nowe konta reklamowe są pod specjalnym nadzorem. Facebook wystawi kilka faktur na mniejsze kwoty i skasuje Cię za reklamy wcześniej, by sprawdzić Twoją wypłacalność – niezależnie od progu, jaki ustawisz. Natomiast mniej więcej po miesiącu zacznie już się stosować do Twoich zaleceń.

Da się. Musisz skorzystać albo z rozwiązania w poprzednim punkcie albo poprosić o pomoc support.

Potrzebujesz wyższego progu? Cóż, nie załatwisz już tego samodzielnie. Będzie to wymagało kontaktu z Facebookiem i rozmowy na temat zwiększenia limitu czy fakturowania miesięcznego. Powodzenia!

 

To wszystko – wiesz już, jak pobrać faktury za reklamy na Facebooku. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci, aby zainwestowane w nie pieniądze zwróciły się co najmniej kilkukrotnie.

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):