Działasz na Facebooku? Stwórz grupę odbiorców, którzy spędzili na Twojej stronie najwięcej czasu

Grupy niestandardowych odbiorców na Facebooku to znakomite narzędzia marketingowe. Jednym z najciekawszych ich typów, a wciąż rzadko używanym, są grupy odbiorców według czasu odwiedzin na Twojej witrynie internetowej. W czym tkwi siła tego rozwiązania i jak z niego korzystać? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o grupach odbiorców tworzonych na podstawie czasu odwiedzin.

Grupy niestandardowych odbiorców rozszerzają możliwości kierowania reklam na Facebooku.

Grupy standardowe tworzone są w oparciu o wiek, zainteresowania czy lokalizację użytkowników. Masz jednak możliwość stworzenia własnych grup odbiorców wybierając bardziej zaawansowane kryteria.

Rodzaje grup odbiorców niestandardowych

Jakie są najważniejsze rodzaje niestandardowych grup odbiorców na Facebooku? Sprawdźmy najpierw, z jakich źródeł serwis pozyskuje dane:

  • Źródła Facebooka. Chodzi o odbiorców, którzy podjęli interakcję z postami, wideo czy innymi treściami na Facebooku, Instagramie czy Marketplace.
  • Lista klientów. Możesz samodzielnie przesłać listę adresów e-mailowych czy numerów telefonów, które Facebook automatycznie połączy z kontami użytkowników.
  • Aktywność w aplikacji. Jeśli posiadasz własną aplikację mobilną, masz możliwość stworzenia grupy w oparciu o jej użytkowników.
  • Aktywność w witrynie. Kiedy na swojej witrynie zainstalujesz Piksela Facebooka, będzie zbierał dane o użytkownikach. To właśnie te dane pozwalają stworzyć grupę odbiorców, którzy spędzili na Twojej stronie najwięcej czasu.

Grupy odbiorców według czasu odwiedzin

Facebook pozwala stworzyć grupę odbiorców złożoną z użytkowników, którzy spędzili na Twojej witrynie najwięcej czasu.

Serwis nie umożliwia niestety ręcznej konfiguracji warunków włączenia do grupy. Nie możesz na przykład wybrać wszystkich użytkowników, których sesja na stronie trwała co najmniej minutę.

Inaczej: możesz, ale nie przez samego Facebooka. Wymagałoby to ręcznej konfiguracji czasu na stronie na przykład za pomocą Google Tag Managera.

Na co pozwala sam Facebook i jego domyślne konfiguracje? Serwis wybiera pierwsze 5%, 10% lub 25% internautów, którzy spędzili w witrynie najwięcej czasu.

Innymi słowy, szereguje wszystkich użytkowników ze względu na spędzony na stronie czas, a grupę tworzy z tych zajmujących najwyższe miejsca na liście.

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

Dlaczego warto korzystać z grup odbiorców według czasu odwiedzin?

Wśród użytkowników Twojej witryny są zarówno wielbiciele marki czy stali klienci, jak i osoby, które na stronie znalazły się przez kompletny przypadek. Grupy niestandardowych odbiorców pozwalają skutecznie znaleźć najbardziej zaangażowanych użytkowników, czyli wysokiej jakości grupę docelową. To na nich skupisz swoje działania marketingowe.

Po co pokazywać reklamę wszystkim, którzy przewinęli się przez Twoją stronę, skoro spora część z nich spędziła na niej zaledwie kilka sekund? No właśnie.

Pamiętaj też, że nowi użytkownicy konwertują stosunkowo rzadko. Robią to dopiero ci, którzy już odwiedzili Twoją stronę i znają Twoją markę. Według badań nawet 98% użytkowników nie kupuje niczego podczas pierwszej wizyty w sklepie internetowym. Grupy oparte o czas spędzony w witrynie pozwolą wyodrębnić tych, którzy najlepiej rokują.

Jak utworzyć grupę odbiorców spędzających dużo czasu w witrynie?

Aby korzystać z grup odbiorców opartych o dane z witryny internetowej, musisz zainstalować na niej kod Piksela Facebooka, który śledzi działania i zachowanie użytkowników. Twój Piksel działa? Super, możemy przejść dalej.

Wejdź na swoje konto reklamowe na Facebooku i przejdź do sekcji „Narzędzia biznesowe” (to ikonka dziewięciu kropek w lewej belce).

Facebook odbiorcy czas

Rozwinie się menu, w którym kliknij ikonę „Odbiorcy”.

Działasz na Facebooku? Stwórz grupę odbiorców, którzy spędzili na Twojej stronie najwięcej czasu

Przejdziesz do strony „Grupa odbiorców”. Kliknij przycisk „Utwórz grupę odbiorców” i w rozwiniętym menu kliknij „Grupy niestandardowych odbiorców”. (Jeśli na Twoim koncie nie istnieje jeszcze żadna grupa, ta strona może wyglądać nieco inaczej, ale z pewnością odnajdziesz ten przycisk).

Facebook odbiorcy czas

Otworzy się menu wyboru źródeł. Kliknij „Witryna”.

Facebook odbiorcy czas

Pojawi się nowe okno. Domyślnie zaznaczona jest opcja „Wszystkie osoby odwiedzające witrynę”. Kliknij przycisk, aby otworzyć menu. Wybierz opcję „Osoby odwiedzające wg czasu odwiedzin”. Jeśli do konta podpiętych jest więcej Pikseli, możesz wybrać właściwy.

Facebook odbiorcy czas

Jak wspomniałem, grupę możesz utworzyć z górnych 5%, 10% lub 25% użytkowników, którzy spędzili najwięcej czasu w witrynie.

Pamiętaj, że użytkownicy będą usuwani z grupy po określonej liczbie dni, które upłyną od momentu odwiedzin na stronie. Liczbę tę możesz ustalić samodzielnie, jednak nie może być większa niż 180.

grupy odbiorcow wedlug czasu odwiedzin facebook

Możesz dodać kolejne filtry, na przykład konkretną stronę, którą muszą odwiedzić członkowie tworzonej grupy. To przydatna opcja zwłaszcza w sytuacji, kiedy jeden kod Piksela masz podpięty w kilku domenach. Dalej wyjaśniam, jak jeszcze możesz jej użyć.

Facebook odbiorcy czas

Nadaj grupie odpowiednią nazwę i zapisz zmiany. Gotowe!

Kieruj i wykluczaj

Tworzenie grup odbiorców pozwala wybierać najbardziej wartościowych użytkowników spośród masy internautów odwiedzających Twoją witrynę. Pamiętaj jednak, że w przypadku stron o mniejszym natężeniu ruchu warto nieco poluzować kryteria, wybierając wyższy odsetek odbiorców (na przykład 25% zamiast 5%) i ustawić dłuższy przedział członkostwa w grupie. W przeciwnym razie będzie ona za mała i grupa reklam kierowana na tę grupę może się nawet nie uruchomić.

Dobrym pomysłem jest także łączenie grup odbiorców z odpowiednimi wykluczeniami. Przykład? Kierując reklamy na odbiorców według czasu w witrynie wyklucz tych, którzy dokonali konwersji w ostatnim czasie. Dzięki temu docierasz do tych klientów, którzy jeszcze niczego nie kupili i nie marnujesz środków na przekonywanie przekonanych.

Do czego użyć grupy odbiorców według czasu odwiedzin?

Grupy niestandardowych odbiorców według czasu spędzonego w witrynie to potężne narzędzie marketingowe. Używaj go zawsze, gdy chcesz dotrzeć do najbardziej zaangażowanych, wartościowych użytkowników.

Możesz dodatkowo wzmocnić potencjał grupy, używając dodatkowych filtrów związanych z adresem URL.

Przykład? Grupa odbiorców, którzy spędzili najwięcej czasu na stronie określonego produktu. To może być naprawdę wartościowa zbiorowość mocno zainteresowana zakupem. Nic, tylko zbierać konwersje!

Pamiętaj o grupach podobnych. Grupy odbiorców świetnie sprawdzają się w angażowaniu użytkowników, którzy odwiedzili już Twoją witrynę. Grupy podobne pozwolą dotrzeć do tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, ale mają podobną charakterystykę do dotychczasowych klientów. To zwiększa szansę, że także skorzystają z Twoich usług.

Dzięki grupie odbiorców według czasu w witrynie możesz łatwo wzmocnić swoje działania w mediach społecznościowych. Członkowie tej zbiorowości znają Twoją firmę i są zainteresowani jej ofertą. Jednak wielu z nich nie polubiło jeszcze twojej strony na Facebooku. Możesz to zmienić!

Jak kierować reklamy na grupę odbiorców według czasu odwiedzin?

Tworząc nowy zestaw reklam w kampanii, w sekcji „Grupa odbiorców” kliknij w pole „Grupy niestandardowych odbiorców”. Rozwinie się lista, na której zobaczysz wcześniej utworzoną grupę. Możesz jej użyć do kierowania lub wykluczania w zestawach reklam.

Facebook odbiorcy czas

Kiedy najedziesz kursorem na wybraną grupę, po prawej pojawią się dwie ikony. „X” usuwa grupę, a strzałka skierowana w dół umożliwia wykluczenie grupy z kierowania.

Facebook odbiorcy czas

Wraz z grupami odbiorców opartymi o czas spędzony w witrynie Facebook oddał w ręce marketerów niezwykle przydatne narzędzie. Owszem, dość proste, skoro do dyspozycji masz tylko trzy opcje bez możliwości ich konfiguracji. Mam jednak nadzieję, że po lekturze tego poradnika wiesz więcej o grupach niestandardowych odbiorców i w pełni wykorzystasz drzemiący w nich potencjał. Do dzieła!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński