Facebook Messenger – bot, który automatycznie odpowiada na komentarze!

Boty na Facebooku stają się coraz potężniejsze. Jedną z ciekawszych funkcji jest automatyczne wysyłanie wiadomości do osób, które skomentują Twój post. Co najważniejsze, możesz ją mieć już teraz i w dodatku za darmo! Jak? Oto instrukcja.

 

Jak stworzyć bota na Facebooku i podpiąć go pod Messengera

By skonfigurować automatyczne wysyłanie wiadomości do komentujących, najpierw musisz stworzyć bota. Uwaga: to nie wymaga programowania! Możesz skorzystać z jednego z kilku ogólnodostępnych narzędzi.

 

Dwa z nich, które mogę polecić to ManyChat i ChatFuel. Oba pozwalają na skonfigurowanie interesującej nas opcji. Są również inne narzędzia, które na to pozwalają, ale przeważnie są płatne w modelu abonamentowym. Po co tracić kilka dolarów miesięcznie, jeśli nie musimy? Lepiej przeznaczyć je na reklamę na Facebooku.

 

Jak stworzyć swojego pierwszego bota z pomocą Chatfuel? Opisałem to krok po kroku w osobnym wpisie. Wróć więc do czytania tego tekstu, gdy ten etap konfiguracji będzie za Tobą!

 

Konfigurowanie automatycznego wysyłania wiadomości z Messengera do komentujących

Na stronie głównej chatfuel.com przejdź do zakładki „Grow”.

bot na facebooku jak ustawić

 

Wybierz opcję po prawej.

automatyczne odpowiedzi bot facebook

Przed Tobą wybór: czy chcesz, by automatyczna wiadomość była wysyłana tylko do komentujących konkretnego posta czy też dowolnego?

 

Niezależnie od decyzji, pora wprowadzić tekst wiadomości.

To wszystko! Sprawdź tylko, czy bot działa jak należy i pomyśl, jak zaprezentować nową funkcję swoim fanom.

 

Różne automatyczne odpowiedzi na różne posty – jak ustawić?

Póki co nie ma możliwości konfigurowania różnych odpowiedzi na różne posty. Przynajmniej nie w bezpłatnych narzędziach. Jeżeli chcesz mieć tę funkcję juz teraz, skorzystaj z CrediResponse.

 

Opcja dostępna jest już w najtańszym pakiecie. Możesz podpiąć kilkanaście stron i konfigurować różne odpowiedzi na dowolny z postów. Tak to wygląda w panelu użytkownika.

bot fb crediresponse facebook

Potencjalne problemy z automatyzacją Messengera

Korzystaj z tej opcji rozsądnie. Póki co jest ciekawostką i nowością, z czasem zapewne więcej osób zacznie z niej korzystać. Może wówczas stać się irytująca. Najlepiej konfiguruj dopasowane kontekstowo i tematycznie odpowiedzi do konkretnych postów – nie decyduj się na spamowanie wszystkich komentujących.

 

Uważaj też na błędy – w moim przypadku konfiguracja Chatfuel sprawiła, że część użytkowników dostała pustą wiadomość, mimo poprawnego ustawienia. Śledź pojawiające się odpowiedzi na bieżąco i wchodź w interakcję z użytkownikami. W końcu po to zachęcasz ich do rozmowy, prawda?

 

Sprawdź, jak to działa w praktyce

Chcesz przetestować, jak działa takie rozwiązanie? Skomentuj mój wpis (i nie zapomnij polubić fanpage’a, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś!). Wygenerował od wczoraj blisko 2 tysiące komentarzy i kilkaset tysięcy zasięgu, całkowicie bezpłatnie. Pomyśl, jak możesz w ten sposób poprawić zasięgi na swoim fanpage’u!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: