Facebook odrzucił kartę – co robić?

Chcesz reklamować się na Facebooku (lub już to robisz). Przychodzi niemiła chwila konfiguracji płatności (cóż, za darmo się nie da). Tymczasem czeka Cię niemiła niespodzianka – Facebook odrzucił kartę. Co robić w takiej sytuacji? Szczegóły we wpisie.

Karta to jedna z kilku możliwych opcji płatności za reklamę na Facebooku. Osobiście najbardziej ją polecam z uwagi na wygodę. Sporo osób jest zainteresowanych kontami przedpłatowymi, dostępnymi dla profili prywatnych, natomiast szczerze do nich zniechęcam – sporo z nimi problemów ( o czym innym razem).

Kartę podpiąć możesz już na etapie konfiguracji pierwszej reklamy na Facebooku. Na końcu musisz dodać metodę płatności, by uruchomić kampanię i jedną z opcji do wyboru jest właśnie karta. 

Jeżeli wybrałeś jednak inną opcję, to swoją decyzję możesz zmienić w dowolnym momencie – wystarczy zmienić ustawienia w menu dotyczącym płatności i dodać tam swoją kartę.

W oficjalnym tłumaczeniu pojawia się informacja, że chodzi o kartę kredytową, spokojnie możesz jednak dodać kartę debetową, czyli swoją zwykłą, taką jak do bankomatu. 

Może się jednak zdarzyć, że Facebook nie pozwoli Ci dodać karty. Czasami się tak dzieje i może być kilka powodów takiej sytuacji. 

Dlaczego Facebook odrzucił moją kartę?

Problem z samą kartą

Jakkolwiek pechowe by to nie było, części kart Facebook zwyczajnie nie akceptuje. Do końca nie wiadomo dlaczego, natomiast nic z tym fantem nie można zrobić. Na szczęście jest to jednak naprawdę rzadka sytuacja. W swojej karierze miałem może kilka takich przypadków, a przerobiłem w tym czasie setki kont reklamowych. Mam więc nadzieję, że Ciebie to nie dotknie.

 

Karta została oflagowana przez Facebooka

O nic złego Cię nie posądzam, ale czasami Facebook odrzuci Twoją kartę, jeżeli wcześniej była używana na innym koncie reklamowym, które z kolei wykorzystywano do niecnych celów. Jakich? Na przykład reklam niezgodnych z regulaminem. 

Takie reklamy nie muszą być nawet uruchomione. Wystarczą same próby niedozwolonych akcji. Zbyt częste problemy z akceptacją reklam mogą zaowocować blokadą konta reklamowego (lub specjalnym nadzorem nad nim), a rykoszetem może wówczas oberwać Twoja karta.

 

Co zrobić, gdy Facebook odrzucił moją kartę?

Jeżeli nie masz nic na sumieniu, to nic straconego. Nawet odrzuconą przez Facebooka kartę można do niego podpiąć, choć musimy to zrobić naokoło. W tym celu wykorzystamy drugą metodę płatności – konto PayPal.

Jeżeli nigdy się z nim nie spotkałeś, to w wielkim skrócie: jest to wirtualny rachunek, z którego możesz płacić za różne produkty i usługi (między innymi). Daje Ci wirtualny rachunek bankowy, na który możesz wpłacać pieniądze i dysponować zgromadzonymi w ten sposób środkami w sieci. Możesz do niego również podpiąć kartę.

I właśnie z tej drugiej możliwości skorzystamy. Okazuje się bowiem, że karta, którą z niewiadomych przyczyn Facebook odrzuca, najprawdopodobniej może być wykorzystana do płacenia za reklamy. Nie dopniemy jej, niestety, bezpośrednio do konta reklamowego, ale możemy podpiąć ją pod konto PayPal, a te następnie połączyć już z naszym managerem reklam.

Brzmi to dużo bardziej skomplikowanie niż jest w rzeczywistości. Natomiast gra jest warta świeczki, bo pozwala korzystać z karty teoretycznie przez portal Zuckerberga odrzuconej. Oszczędzi Ci więc kłopotu związanego z wyrabianiem nowej karty!

To wszystko na dziś – do przeczytania następnym razem,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):