Facebook odrzucił reklamę – co robić?

Wiele osób zadaje sobie każdego dnia to pytanie. Dlaczego Facebook odrzucił reklamę? Albo inaczej: dlaczego kampania jest zaakceptowana, ale nie ruszyła? Powodów może być wiele. Najczęściej jednak są to rzeczy prozaiczne – od rozmiaru grafiki po złamanie zasad dotyczących publikowania reklam. Jakie one są? Czego się wystrzegać? Dowiesz się z dzisiejszego tekstu.

 

Ostatnia aktualizacja tekstu: kwiecień 2020

Dlaczego Facebook odrzucił moją reklamę?

Często słyszę, że reklamy na Facebooku wkurzają. Ripostuję wówczas, że mniej niż bannery na płotach lub w innych zakątkach internetu.

Można o Facebooku wiele złego powiedzieć, ale ma swoje zasady dotyczące reklam, których przekroczyć nie można. Zasady, które wycinają nieuczciwe produkty czy stygmatyzowanie odbiorców.

Jeśli więc chcesz wiedzieć, dlaczego Facebook odrzucił reklamę, w pierwszej kolejności zapoznaj się z regulaminem korzystania ze stron na Facebooku i sprawdź, czy nie złamałeś którejś z reguł.

Na co nie możemy sobie pozwolić w reklamie? Między innymi:

 

Rzeczy zakazane w reklamie na Facebooku

  • Reklama nie może wprowadzać użytkownika w błąd ani przedstawiać treści szokujących, sensacyjnych czy agresywnych;
  • Nie może nakłaniać do działania nieuczciwego lub niezgodnego z prawem;
  • Nie może dyskryminować ani dotyczyć użytkownika personalnie, tj. bezpośrednio odwoływać się do jego rasy, orientacji seksualnej, poglądów politycznych, religii, niepełnosprawności, schorzeń itp. Zabronione jest także zachęcanie do dzielenia się takimi informacjami;
  • Nie może promować narkotyków, alkoholu, randek, hazardu, mlm’ów, materiałów nielegalnych i środków ogólnie zabronionych (np. materiały pirotechniczne) oraz wyrobów tytoniowych, ani urządzeń czy programów szpiegowskich;
  • Musi być dostosowana do wieku (np. reklamy środków antykoncepcyjnych muszą być przeznaczone dla odbiorców powyżej 18 roku życia);
  • Nie może przedstawiać nienależących do Ciebie znaków zastrzeżonych, szczególnie logotypu czy przynależności do Facebooka;
  • Nie może zawierać grafik typu “przed i po” lub przedstawiających nagość.

 

Facebook niesłusznie odrzucił reklamę – co robić?

Wszystko wskazuje więc na to, że wystarczy być grzecznym użytkownikiem, który nie próbuje nikogo naciągnąć ani oszukać, aby spełnić powyższe warunki (jeśli interesują Cię szczegóły zajrzyj dodatkowo do zasad dotyczących reklam).

Nie będę Cię jednak oszukiwał – czasami facebookowe sito daje się oszukać i przechodzi reklama, które weryfikacji przejść nie powinna. Są też, niestety, sytuacje odwrotne.

Sam wielokrotnie znalazłem się w sytuacji, w których moje reklamy były odrzucane na przykład z powodu rzekomego… promowania broni.

Czasami natomiast używane słowa mogą nas wprawić w kłopoty, choć teoretycznie nie powinny. Używasz w reklamie wyrazu “razem”? Uważaj – Twoja reklama może być przypisana do świata polityki z uwagi na rzekome powiązanie z nazwą jednej z partii. Cóż…

Co zrobić, gdy uważasz, że nie naruszasz żadnych wyżej wymienionych reguł, a mimo to Twoja reklama nie przechodzi weryfikacji? Cóż, być może W takim przypadku powinieneś wziąć pod uwagę kilka dodatkowych, bardzo istotnych czynników. Na początek zastanów się, gdzie kierujesz użytkowników.

 

Kierowanie na landing page – niespójność reklamy

Przyczyną odrzuceń reklam przez Facebooka bywa niespójność reklamy ze stroną lądowania. Według Adespresso prawie 70% facebookowych reklam prowadzi do Landing Page’y.

 

Facebook przyznaje, że jeśli ruch z reklamy kieruje do strony zewnętrznej, to, oprócz treści samej reklamy, weryfikuje również obrazy oraz tekst na docelowej stronie internetowej. Jeżeli te nie będą zgadzać się z promowaną kreacją lub Landing Page nie będzie działał poprawnie, reklama może nie zostać zatwierdzona.

 

Odrzucone reklamy katalogu produktów

Tego typu weryfikacja potrafi być bardzo problematyczna dla sklepów internetowych. Facebook na podstawie piksela identyfikuje, jakie produkty znajdują się na stronie internetowej sklepu.

Jeżeli będą tam rzeczy niezgodne z wytycznymi, to oberwie całe konto reklamowe. Katalog może zostać odrzucony, reklamy nie będą się wyświetlać. Nie pomoże nawet usunięcie danych produktów ręcznie z katalogu.

Co w takiej sytuacji? Cóż, najlepiej w ogóle do niej nie doprowadzić. Jeżeli jednak już się tak stanie, usuń katalog z Facebooka, popraw bazę produktów na stronie i podepnij katalog raz jeszcze. Ewentualnie skontaktuj się z supportem – najlepiej przez dedykowany czat – i wyjaśnij sprawę.

 

Facebook odrzucił reklamę – przyczyną za dużo tekstu na grafice

Jeszcze parę lat temu Facebook zabraniał w ogóle używania kreacji, które przekroczyły próg 20% zawartości tekstu na grafice. Po pewnym czasie jego polityka stała się jednak mniej restrykcyjna.

 

W takim wypadku Facebook odpali kampanię, ale jednocześnie ostrzega, że może mieć zmniejszony zasięg. Oznacza to, że w celu dotarcia do tych samych odbiorców (w tej samej liczbie) co zwykle, będziesz musiał przeznaczyć na daną kampanię większy budżet.

 

Wszystko jasne, ale dlaczego w takim razie Twoja reklama nie została zaakceptowana, skoro tekstu może być więcej?

Najpewniej za mocno sobie pofolgowałeś. Mamy obecnie cztery poziomy akceptowalności tekstu w reklamie na Facebooku: Dopuszczalną – OK, Niską, Średnią i Wysoką.

Reklama zostanie odrzucona, jeżeli objętość tekstu na obrazie zostanie zakwalifikowana jako wysoka.

Możesz się jednak uchronić przed odrzuceniem reklamy i skorzystać narzędzia oferowanego przez Facebooka, które pozwoli Ci sprawdzić kreację jeszcze przed publikacją – to narzędzie kontroli tekstu na obrazie (zwane z ang Text Overlay).

 

Niestety, to narzędzie nie jest nieomylne. Wielokrotnie w agencji mieliśmy sytuację, w której Text Overlay wskazywał, że z grafiką wszystko jest w porządku, ale weryfikacji na poziomie managera reklam już nie przechodziła. Dlatego rzadko korzystam z facebookowego wsparcia w tym temacie – “idę na żywioł” i sprawdzam, co się stanie. Ciebie również do tego zachęcam.

 

Projektując grafiki, staraj się zamieścić tekst w jednej linii lub jako blok. Dzięki temu nie pozwolisz algorytmowi na mylną interpretację. Facebook patrzy bowiem na siatkę, którą nakłada na kreację, stąd minimalne przesunięcie może zdecydować o akceptacji bądź odrzuceniu reklamy.

 

Chcesz za dużo upchnąć na reklamie? Zastanów się, czy nie możesz:

  • usunąć logo z kreacji. Właściwie – dlaczego by nie? Przecież jest w zdjęciu profilowym
  • usunąć hasło – jeśli masz powtórzyć to, co w nagłówku i opisie – daruj sobie
  • zmienić CTA na krótsze

Kombinuj!

 

Czy Twoja reklama zwyczajnie nie wkurza?

Facebook bardzo zwraca uwagę na to, by reklamy się ludziom podobały. Tylko jak to sprawdzić? Obserwuj Współczynnik Trafności Reklam – niedawno zmodyfikowany nawet w ten sposób, by osobną kolumnę poświęcić właśnie ocenie “Jakości reklamy” (w domyśle: kreacji).

Jest on miarą tego, jak bardzo Twoja reklama (nie)przypadła do gustu grupie odbiorców. Na wynik ten składają się kliknięcia, pozytywne reakcje odbiorców oraz zgłoszenia i inne głosy negatywne typu „nie chcę tego widzieć”.

Niska wartość tego współczynnika może mieć wiele znaczeń – sygnalizuje nieciekawą treść bądź źle dobraną grupę docelową.

Może się także okazać, że Twoja reklama jest niezgodna z zasadami ortograficznymi i gramatycznymi danego języka. Poprawiając odrzuconą reklamę, warto więc zwrócić uwagę na literówki lub nadmierną ilość emotikon.

Mam nadzieję, że nie muszę przy tym zaznaczać, że kreacja musi być wolna od wulgaryzmów i clickbaitów typu “Znalazł sposób na szczupłe pośladki w dwa tygodnie” – Facebook jest na nie uczulony!

 

Zgłoś odwołanie od odrzuconej reklamy

Czasami jednak zdarza się, że reklama zostanie odrzucona… bez powodu.

Pomyłki się zdarzają. Jeżeli jesteś pewny, że Twojej kreacji faktycznie nie można nic zarzucić, skorzystaj z opcji odwołania i wyjaśnij, że reklama nie narusza standardów społeczności ani zasad dotyczących reklam.

Oczywiście od części opisanych w tekście reguł istnieją wyjątki opisane szczegółowo w facebookowym centrum pomocy i warto się z nimi zapoznać. Dowiesz się dzięki temu jak reklamować przykładowo okładkę książki, na której znajduje się tekst – jeśli chcesz, chętnie poruszę temat wyjątków w reklamach w innym wpisie – napisz o tym w komentarzu!

Jeżeli problem pojawia się notorycznie, być może Twoje konto reklamowe zostało z jakiegoś powodu oflagowane. Oznacza to wówczas, że system uznaje je za podejrzane. Nie pozostaje wówczas nic innego jak próba wznowienia działań na nowym koncie reklamowym bądź kontakt z supportem (najlepiej przez opcję czatu z konsultantem).

 

Mam nadzieję, że będziesz teraz wiedział, dlaczego Twoje stare reklamy były odrzucane lub wolno startowały (tudzież wcale).

Życzę Ci, aby wszystkie Twoje kampanie były akceptowane bez cienia wątpliwości!

 

Do przeczytania

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy o reklamie na Facebooku i w Google: