Facebook w pracy – jak kontrolować?

Jonathan Franzen, amerykański autor, powiedział kiedyś, że nic dobrego nie da się napisać na laptopie, który jest podłączony do internetu. Sieć rozprasza, a największymi “przeszkadzajkami” są media społecznościowe.  Jak sobie z nimi poradzić?

Znamy to wszyscy: wchodzimy na chwilę na Facebooka i wsiąkamy na kilkadziesiąt minut. Nawet jeżeli oprzemy się pokusie przewijania walla w nieskończoność, to nawet krótka wizyta wybija nas z rytmu pracy. Multitasking nie istnieje, pamiętaj o tym. Ciężko wrócić do odpowiedniego poziomu skupienia po odczytaniu kilku powiadomień.

Teoretycznie wystarczy zablokować Facebooka i jemu podobne portale, by poradzić sobie z problemem. Szczególnie atrakcyjnie brzmi to w uszach pracodawcy. Sęk w tym, że takie zabezpieczenia da się obejść, a ponadto według badań młodsi kandydaci do pracy zwracają uwagę na to, czy blokuje im się dostęp do mediów społecznościowych. Są gotowi otrzymywać mniejszą pensję, byle móc kilka(naście) razy dziennie sprawdzić, co nowego na ich profilach.

Co w związku z tym? Polecę Ci dwie wtyczki do przeglądarki, które pozwolą lepiej zapanować nad swoim czasem, jednocześnie nie odcinając całkowicie dostępu do ulubionych stron.

Pierwsza to TimeTracker – narzędzie do bardziej zdyscyplinowanych. Przyda się do mierzenia faktycznego czasu naszej pracy. Dodatek zlicza, ile przesiedzieliśmy na poszczególnych stronach. Ile razy mówiłeś sobie “pracuję już tyle godzin, a ciągle tyle przede mną”, a tak naprawdę niewiele zrobiłeś? TimeTracker pomoże to sprawdzić i na tej podstawie oszacować, na ile efektywni faktycznie jesteśmy.

Druga wtyczka to StayFocusd. Wtyczek podobnych do niej jest wiele, a jej główna funkcjonalność to ograniczenie maksymalnego czasu spędzonego na danej witrynie. Możesz więc ustalić, że w ciągu danego dnia na Facebooku możesz spędzić godzinę, a na Youtubie kolejną, to po upływie wyznaczonego czasu więcej się tam nie dostaniesz.

Chyba że napad szału spowodowany nałogiem (oglądanie wideo z kotami wciąga) zmusi Cię do pośpiesznego odinstalowania wtyczki.

Jakie rozwiązania Ty stosujesz, by lepiej zarządzać swoim czasem pracy? Podziel się sprawdzonymi metodami w komentarzach!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: