Kieruj reklamy do swoich fanów na Facebooku i… nie tylko. Wszystko o grupach niestandardowych odbiorców na podstawie aktywności na stronie

Prowadząc kampanie na Facebooku zapewne często kierujesz reklamy do swoich fanów. To użytkownicy, którzy znają Twoją markę i dają nadzieję na dobre wyniki. Tymczasem Facebook pozwala na wiele więcej. Sięgnij po grupy niestandardowych odbiorców na podstawie aktywności na stronie. Czym są i jak je stworzyć w Facebook Ads?

 

Czym jest grupa odbiorców strony na Facebooku

Grupy niestandardowych odbiorców na podstawie aktywności na stronie umożliwiają kierowanie reklam do użytkowników Facebooka, a w praktyce osób, które odwiedziły Twój fanpage.

Dlatego też, by uniknąć przydługiej, oficjalnej nazwy, będziemy ją dalej nazywać „grupą odbiorców fanpage’a”. Oczywiście członkowie tej grupy nie muszą lubić Twojej strony na Facebooku. Wystarczy, by weszli z nią w interakcję: zareagowali na post, skomentowali czy coś kliknęli. Kryteriów przynależności do grupy tworzonej w oparciu o fanpage jest kilka.

 

W Twojej grupie odbiorców fanpage’a mogą się znaleźć:

  •       wszyscy, którzy podjęli działanie wobec strony, czyli odwiedzili Twój fanpage, a także zareagowali, skomentowali, udostępnili lub kliknęli post lub reklamę,
  •       wszyscy, którzy odwiedzili stronę, bez względu na to, jakie działania wykonali,
  •       osoby, które zareagowały na post lub reklamę, czyli skomentowały, pozostawiły reakcję, komentarz, kliknęły link lub przewinęły zdjęcie w karuzeli,
  •       osoby, które kliknęły przycisk CTA skłaniający do działania w Twojej reklamie lub na Twojej stronie,
  •       osoby, które wysłały wiadomość za pośrednictwem Twojej strony,
  •       osoby, które zapisały Twoją stronę lub dowolny post.

 

Odbiorcy pozostają w grupie przez maksymalnie 365 dni od wykonania pożądanej akcji.

Jak stworzyć grupę odbiorców fanpage’a

Na koncie reklamowym na Facebooku przejdź do sekcji „Narzędzia biznesowe” (to ikonka dziewięciu kropek w lewej belce).

 

grupy-niestandardowych-odbiorcow-aktywnosc-na-stronie

 

W menu kliknij ikonę „Odbiorcy”.

 

odbiorcy

 

Przejdziesz do strony „Grupa odbiorców”. Kliknij przycisk „Utwórz grupę odbiorców” i w rozwiniętym menu kliknij „Grupy niestandardowych odbiorców”. (Jeśli na Twoim koncie nie istnieje jeszcze żadna grupa, ta strona może wyglądać nieco inaczej, ale z pewnością odnajdziesz ten przycisk).

 

grupa odbiorcow tworzenie

 

Otworzy się menu wyboru źródeł. Kliknij „Strona na Facebooku”.

 

grupy-niestandardowych-odbiorcow-aktywnosc-na-stronie

 

W nowym oknie wskaż fanpage, na którym ma się opierać nowa grupa.  

Ustaw zdarzenie decydujące o przynależności do grupy. Określ również, ile dni od zdarzenia użytkownicy mają pozostawać w grupie. Na koniec dodaj nazwę i opcjonalny opis, który może Ci pomóc podczas konfigurowania zestawów reklam.

 

tworzenie grupy niestandardowych odbiorcow

 

Używając przycisku „Uwzględnij więcej osób” dodasz kolejne filtry, a przyciskiem „Wyklucz osoby” ustawisz wykluczenia. Jeśli wybierzesz kilka kryteriów jednocześnie, możesz zadecydować, czy członkowie grupy muszą spełnić je wszystkie, czy też wystarczy spełnić jedno z nich (służy do tego rozwijalny przycisk „Dowolne”).

 

grupy-niestandardowych-odbiorcow-aktywnosc-na-stronie

 

Kliknij „Utwórz grupę odbiorców” i gotowe!

Na początek polecam Ci stworzyć grupę osób, które były aktywne pod postem lub reklamą w ostatnich 30 dniach – to wystarczająco dużo, by było ich kilkaset/parę tysięcy, ale też na wystarczająco krótkim oknie czasowym, by Cię jeszcze prawdopodobnie pamiętały.

 

Kierowanie i wykluczanie na grupę odbiorców fanpage’a w zestawach reklam

Po utworzeniu nowej grupy odbiorców możesz ją kierować w ramach zestawów reklam. Zrobisz to tak samo, jak w przypadku innych grup. Tworząc nowy zestaw reklam w kampanii, w sekcji „Grupa odbiorców” kliknij w pole „Grupy niestandardowych odbiorców”. Rozwinie się lista, na której zobaczysz wcześniej utworzoną grupę. Możesz jej użyć do kierowania lub wykluczania w zestawach reklam.

 

grupy-niestandardowych-odbiorcow-aktywnosc-na-stronie

Dlaczego warto korzystać z tej grupy do wykluczeń? Dzięki temu na przykład Twoje kampanie mogą docierać wyłącznie do osób, które nie miały jeszcze styczności z marką.

Wystarczy bowiem, że użytkownik kliknie w reklamę i… automatycznie wykluczy się z grupy i więcej jej nie zobaczy.

Oczywiście to nie oznacza, że nie chcemy do niego dotrzeć – po prostu stanie się obiektem naszej innej, dedykowanej kampanii. Np kampanii remarketingowej typu sprzedaż z katalogu czy z celem “Konwersje”.  

YouTube Artur Jabłoński

 

Jak używać grupy odbiorców fanpage’a?

Grupy odbiorców fanpage’a użyjesz do kierowania reklam oraz wykluczania odbiorców. Konkretne zastosowania zależą od wybranych kryteriów. Sprawdźmy, jakie możliwości daje każde z nich.

Grupa wszystkich odbiorców, którzy podjęli działanie wobec strony lub ją odwiedzili. Będzie najliczniejsza, bo znajdą się w niej nawet osoby, które nie polubiły Twojego fanpage’a, ale miały kontakt z Twoimi treściami. Jeśli potrzebujesz bardzo szerokiej grupy do działań reklamowych, to może być dobry trop. Jeśli chcesz dotrzeć do swoich fanów, którzy podjęli interakcję ze stroną, skorzystaj z tej grupy wraz z targetowaniem na podstawie połączeń.

Grupa odbiorców, którzy zareagowali na post lub reklamę. Możesz śmiało założyć, że osoby, które weszły w interakcję z Twoimi postami lub reklamami, należą do wartościowych, zaangażowanych użytkowników. Ta grupa może przynieść lepsze wyniki niż grupa fanów Twojego fanpage’a. Niestety, Facebook nie pozwala stworzyć grupy w oparciu o interakcje z konkretnym, wybranym postem.

Grupa odbiorców, którzy kliknęli przycisk CTA. Specyfika tej grupy zależy od tego, jaki przycisk masz na swojej stronie: zaproszenie do zakupu, zapis do newslettera czy przejście na Twoją stronę internetową – rzadko z niej korzystam, wolę wcześniej wymienione, liczniejsze grupy. 

Grupa odbiorców, którzy wysłali wiadomość za pośrednictwem Twojej strony. Będzie niewielka, ale jej członkowie są bardzo zaangażowani: najpewniej chcą wiedzieć więcej o Twojej marce, produkcie czy usłudze. Ta grupa jest przydatna zwłaszcza w przypadku prowadzenia działań na Messengerze.

Grupa osób, które zapisały Twoją stronę lub dowolny post – bardzo rzadko z niej korzystam, bo są zwyczajnie mało liczne.

 

Grupy niestandardowych odbiorców na podstawie aktywności na stronie to wartościowe narzędzie, o którym niekiedy zapominamy kierując reklamy na facebookowych fanów. Tymczasem wraz z nią masz dostęp do wartościowych, zaangażowanych użytkowników, którzy stanowią świetną bazę do dalszych działań marketingowych.

 Do przeczytania,

Artur Jabłoński