Wciąż wiele osób wierzy, że prowadzenie fanpage to zadanie, którym można się zająć z doskoku. Pracownicy otrzymują polecenie, by moderować media społecznościowe jako dodatek do innych obowiązków. W konsekwencji profil na Facebooku nie funkcjonuje tak, jak powinien.
W takiej sytuacji firma dochodzi czasami do wniosku, że warto skorzystać z zewnętrznej pomocy – agencji czy freelancera. Pojawia się jednak pytanie: ile kosztuje prowadzenie fanpage?
Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ba, ciężko nawet o widełki. Dlaczego? Bo fanpage fanpage’owi nierówny.
Skala biznesu. Branża. Wielkość społeczności. Rejon, w którym się działa – to wszystko ma wpływ na sposób, w jaki fanpage będzie prowadzony, a więc i na wycenę. Tych czynników jest oczywiście o wiele więcej.
Pomyślałem więc, że dziś podzielę się z Tobą kryteriami, które sam biorę pod uwagę, gdy wyceniam prowadzenie fanpage’a w mojej firmie.
Myślę, że te kryteria pomogą Ci z jednej strony wyceniać własną pracę (jeśli jesteś freelancerem lub agencją i zastanawiasz się, jak robią to inni) lub, jeżeli to Ty zlecasz prowadzenie fanpage’a, ocenić propozycje cenowe, które otrzymałeś od potencjalnego współpracownika.
Do dzieła zatem!
W artykule przeczytasz o:
Ile kosztuje prowadzenie fanpage firmy? Kryteria wpływające na cenę
Strategia
Nie lubię tego słowa, bo brzmi bardzo szumnie i bywa nadużywane. Natomiast nie zmienia to podstawowego faktu – na prowadzenie fanpage’a trzeba mieć pomysł i plan. Od strony technicznej nie ma nic trudnego. Może poza przygotowywaniem contentu. Liczy się jednak idea.
Jest kilka rzeczy, które trzeba zrobić, by przygotować taką strategię.
Po pierwsze, ustalić grupę docelową. Nie muszę Ci na pewno tłumaczyć, jakie to ważne, by poznać odbiorcę swoich treści. W końcu dla niego je publikujesz, muszą więc go interesować!
Zbyt wiele firm traktuje fanpage wyłącznie jak przedłużenie biura prasowego czy działu aktualności na stronie firmowej. Nie tędy droga. Szczególnie w świetle ciągle zmieniającego się algorytmu Facebooka, który na piedestale stawia interakcje.
Trzeba się zastanowić, jak do nich zachęcać.
Jak widać z grupą docelową łączą się nierozerwalnie treści, które będziemy publikować. Co pokazywać fanom, by ich zainteresować, lecz jednocześnie realizować własne cele biznesowe?
Właśnie – prowadzenie fanpage dla samego prowadzenia to nonsens. Fanpage bez celu mija się z celem, by ująć to zgrabnie. Zarówno Ty, jak i Twój kontrahent musicie się zastanowić, po co Twoja firma ma być na Facebooku.
Czy chcesz informować o swoich produktach? Budować społeczność? Docierać do potencjalnych klientów? Rozwiązywać bieżące problemy? To wszystko ma wpływ na to, jak fanpage będzie prowadzony – i w rezultacie, ile będzie kosztować.
Częstotliwość publikacji i harmonogram
Jednym z pytań, które słyszę najczęściej na szkoleniach jest: “jak często publikować na Facebooku?”. Raz dziennie? Trzy? A może dziesięć?
Ponownie wymigam się od odpowiedzi. Bo, ponownie, to zależy od specyfiki Twojej branży i społeczności. Media mogą publikować kilkanaście razy dziennie – ma to swoje uzasadnienie, ich rolą jest informować na bieżąco. Natomiast czy niszowa firma B2B musi być równie często obecna w aktualnościach swoich kontrahentów? Niekoniecznie.
Częstotliwość publikacji, a, co za tym idzie, liczba postów tygodniowo, godziny ich zamieszczania i tak dalej to kolejny ważny element przy określeniu tego, ile kosztuje prowadzenie fanpage’a na Facebooku.
Wielkość fanpage’a
Inaczej się pracuje z firmą, która ma dziesiątki czy setki tysiące fanów, a inaczej z podmiotem, który nie ma nawet tysiąca lub dopiero startuje.
Obciążenie pracą jest nieporównywalne, natomiast nie oznacza to, że startowanie z nowym profilem jest banalnie proste czy bezobsługowe. Teraz, gdy tak dużo firm i stron jednocześnie walczy o uwagę użytkowników Facebooka, jest to bardzo trudne zadanie.
Identyfikacja wizualna
Fanpage musi wyróżniać się formą, by użytkownicy zapamiętali, czyją treść w zasadzie widzieli. Zwróć uwagę, że bardzo duża liczba fanpage’y nie ma własnej identyfikacji wizualnej. Wrzuca nieobrobione zdjęcia, grafiki ze stocka, które się nie wyróżniają.
Jakie to ma konsekwencje? Gdyby zasłonić ich nazwę i logo, łatwo można by pomylić fanpage danej firmy z fanpagem konkurencji. Szczególnie wtedy, gdy niespecjalnie skupiamy się na tym, co oglądamy. Czyli… przeglądając Facebooka.
Jak widzisz więc, ważnym elementem przy wycenie prowadzenia fanpage’a na Facebooku jest to, czy trzeba będzie przygotować jego identyfikację wizualną. Czy firma ma księgę znaku albo chociaż pewne wytyczne wizualne, stylistykę, którą się kieruje? Czy może trzeba będzie dopiero nadać wizualny ton całości?
To istotne – w końcu działania w social media muszą być spójne z identyfikacją wizualną firmy, a więc innymi materiałami. Od ulotek po billboardy. Te elementy muszą tworzyć spójną całość.
Formaty postów
Fani lubią różnorodność. Samo wrzucanie zdjęć może być dobrą metodą prowadzenia fanpage – pod warunkiem, że prowadzimy serwis z memami.
Na Facebooku mamy mnóstwo możliwości tworzenia zróżnicowanych treści – zdjęcia 360, filmy, kilkanaście formatów graficznych postów i reklam, teksty, grafiki, GIFy, itd. – jest z czego wybierać. To wszystko trzeba jednak przygotować.
Innym wyzwaniem jest prowadzenie fanpage’a, który będzie opierać się głównie na zdjęciach dostarczonych od klienta, a innym tworzenie dedykowanych grafik do każdego postu czy animacji i filmów. Chociażby dlatego, że przygotowywanie tego typu materiałów wymaga więcej czasu niż na przykład obrobienie zdjęcia.
To wiąże się z kolejnym elementem wpływającym na wycenę fanpage’a.
Dostarczanie materiałów
Obsługa fanpage’a firmowego – szczególnie, gdy jego celem jest na przykład budowanie wizerunku firmy jako przyjaznego pracodawcy – wymaga materiałów “od wewnątrz”. Zdjęć pracowników, wnętrz. Obecności na wydarzeniach, by robić z nich relacje.
Ile będzie kosztować fanpage zależy więc często w takiej sytuacji od układów między stronami. Przykłady?
Organizacja sesji zdjęciowej, jeśli jest potrzebna – jakoś trzeba w końcu pokazać smakowite potrawy w restauracji czy uśmiechniętych pracowników w biurze. Kto ma ją zrobić, przygotować, obsłużyć?
Relacje z wydarzeń firmowych, itd. – jeżeli prowadzimy fanpage dla klubu muzycznego, to przydałoby się publikować na przykład transmisje live z koncertów czy relację po. Ktoś musi więc się na nie stawić, by odpowiedni materiał skręcić.
Kto ma to zrobić – Ty jako klient czy wykonawca? Jaką jakość mają mieć te materiały – czy oczekujemy profesjonalnych filmów czy smartfon wystarczy?
Bardzo często dla dobra fanpage’a firmowego tego typu obowiązkami dzielicie się na pół. To ma wpływ na wycenę. Podobnie jak…
Moderacja
Nie wystarczy wrzucić posta na Facebooka. Trzeba jeszcze odpowiadać na komentarze. Wiadomości prywatne. Recenzje. Posty na wydarzeniach. Generalnie jest wiele miejsc, do których trzeba zaglądać i na bieżąco reagować (fani nie mają cierpliwości – szczególnie ci problemowi).
Ważne pytania:
- czy agencja/freelancer sam odpowiada za wszystko i na wszystko? Jeśli tak, trzeba ustalić odpowiednie procedury. W końcu jesteśmy w stanie przewidzieć częste problemy, pytania fanów i klientów oraz schematy prowadzenia konwersacji w szczególnych wypadkach.
- co w sytuacjach kryzysowych – kto podejmuje decyzję i zarządza problemem?
W wielkich firmach bywa, że osobny zespół zajmuje się wyłącznie odpowiadaniem na komentarze! Tyle ich jest. Twój fanpage najpewniej nie ma tego typu problemów, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to wiele godzin pracy.
Przykład? Współpracuję z kilkoma markami odzieżowymi, które regularnie publikują akcje promocyjne. Liczba pytań w komentarzach i wiadomościach prywatnych oraz prozaicznych problemów (niedziałające płatności, problemy z logowaniem, itd.) jest olbrzymia. Każdą z tych rzeczy trzeba rozwiązać.
Być może podzielisz się pracą ze swoim moderatorem fanpage’a? Na przykład on zajmie się postami oraz kluczowymi komentarzami, a bieżącą obsługą zamówień czy wiadomości zajmie się ktoś w Twojej firmie?
To ma niebagatelne znaczenie dla odpowiedzi na to, ile fanpage będzie kosztować. Inne obciążenie będzie przy lokalnej firmie, na przykład małym biurze tłumaczeniowym czy księgowym, a inne w popularnej restauracji czy przy sklepie internetowym.
Kampanie reklamowe na Facebooku
Sporo firm działania reklamowe na Facebooku ogranicza do sponsorowania postów i wydaje im się, że na tym kończą się dostępne możliwości. Tymczasem to dużo bardziej skomplikowany system.
Szczerze mówiąc, dla mnie reklama na Facebooku to już świat niemalże niezależny od komunikacji. Poza promowaniem wybranych treści.
Nie chcę wchodzić zbyt głęboko w szczegóły – poświęciłem temu tematowi wiele wpisów i tam Cię odsyłam (najlepiej zacznij od tego: Ile kosztuje reklama na Facebooku). Natomiast w kontekście tematu wpisu, to prowadzenie reklam ma bardzo duże znaczenie dla ceny prowadzenia fanpage’a.
Jak duży jest budżet reklamowy? Jak wiele kampanii trzeba będzie prowadzić? Co będzie ich celem? Czy nastawiamy się wyłącznie na promocję contentu czy też tworzymy np. reklamy wideo, na ruch, itd.?
Jak wiesz, te rzeczy mają wpływ na liczbę kreacji, roboczogodzin i w rezultacie na koszt obsługi fanpage’a.
Szczególnie, że częstokroć reklamy zajmują kilkakrotnie więcej czasu niż moderacja. Wiem to z wielu prowadzonych przeze mnie kampanii. Przykładem branży, gdzie jest to szczególnie widoczne, a z którą często pracuję jest rynek developerski. Większość fanpage’y firm tego typu jest mało aktywna na swoich stronach na Facebooku, ale puszcza bardzo dużo reklam.
Działania towarzyszące
Tworzenie i moderacja postów na wydarzeniach. Stworzenie grupy i administrowanie nią. Konfiguracja chatbota i innych zewnętrznych narzędzi. Raportowanie. Jest jeszcze wiele czynników i prac do wykonania wokół samego fanpage’a.
Mógłbym jeszcze długo pisać o każdym z nich, natomiast myślę, że wymieniłem najważniejsze/najczęstsze. Teraz już wiesz, od czego zależy cena prowadzenia fanpage’a i dlaczego na pytanie “ile?” tak trudno od razu udzielić odpowiedzi.
Do przeczytania,
Artur Jabłoński
Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: