Jak być kreatywnym? Bądź zmęczony!

Internet jest pełen poradników, które uczą jak wyzwolić w sobie kreatywność. To w końcu od wielu lat słowo-klucz, pojawiające się w każdym możliwym ogłoszeniu o pracę czy opisie stanowiska. 

Niezależnie od metody, którą postanowiłeś wspomóc swoją kreatywność, niemal pewne jest, że bierzesz się za wymagające jej zadanie w najkorzystniejszym dla siebie momencie. Kiedy jesteś wypoczęty, najedzony i ogólnie zadowolony. Ewentualnie faworyzujesz którąś porę dnia, więc siadasz do roboty wcześnie rano bądź późnym wieczorem, jeśli jesteś nocnym markiem.

To błąd! Według badań opublikowanych w Scientific American, najbardziej kreatywny będziesz, jeśli jesteś zmęczony!

Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe. Przecież, żeby wpaść na naprawdę dobry pomysł potrzebujesz pracować na najwyższych obrotach. Brzmi logicznie, ale to tylko pozory. Sekret tkwi w sposobie funkcjonowania naszego mózgu.

Kiedy jesteś zmęczony, trudniej Ci się skupić na konkretnym zadaniu. Twoją uwagę przyciąga wszystko wokół. Do tego słabiej zapamiętujesz związki między różnymi elementami.

Jeśli chodzi o pracę kreatywną, te wady stają się tak naprawdę zaletami. Problemy z dostrzeganiem powiązań wymagają od Ciebie poszukiwania nowych, bardziej zaskakujących. Zmęczenie nie pozwoli Ci zauważyć banalnej opcji, na którą będąc w pełni przytomnym wpadłbyś najpierw. W ten sposób wyjdziesz poza schemat. Rozważysz rzeczy, których nawet byś do siebie nie dopuścił.

Oczywiście nie oznacza to, że teraz wszyscy jak jeden mąż mamy się zacząć urabiać po łokcie i siadać do wymyślania reklam o czwartej nad ranem. Pomyśl raczej o tym odkryciu jako o przestrodze: idealne warunki do pracy wcale nie muszą być najlepsze.

A jakie są Twoje sposoby na pobudzanie kreatywności? Napisz je w komentarzu!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Zdjęcie w nagłówku pochodzi z serwisu Mashable