Jak dodać Messengera na stronę www?

Dziś krótko i treściwie. Zajmiemy się pytaniem, które regularnie pojawia się w grupach poświęconych mediom społecznościowym: jak dodać Messengera na stronę www.

O co chodzi? O to, by można było napisać do Ciebie wiadomość na Messengerze bezpośrednio z Twojej strony – czyli zastąpić czat online facebookowym narzędziem. Da się to zrobić, w dodatku zupełnie za darmo! Oto sposób.

Fanpage czy profil prywatny?

Ustaliliśmy już, że da się dodać Messengera do Twojej strony w roli czata online. Pytaniem kolejnym, które zawsze się wówczas pojawia, jest: czy mogę podpiąć w ten sposób wysyłanie wiadomości do prywatnego profilu? Tak, choć nie do końca.

Podłączenie wysyłania wiadomości przez Messengera bezpośrednio na fanpage jest proste – wystarczy skorzystać z odpowiedniej wtyczki, dzięki której czat pojawi się na Twojej stronie. Dzięki temu bez wychodzenia z Twojej witryny klient będzie mógł skontaktować się z Tobą w okienku czatu.

To dotyczy jednak jedynie stron na Facebooku. Jeśli chcesz podłączyć swój profil prywatny, trzeba zrobić to nieco inaczej.

Kierowanie ze strony na prywatnego Messengera

Rozwiązanie, z którego korzystam to skrypt, który umieszcza na stronie internetowej widget (dodatek). Niestety, nie będzie to aktywny czat, a jedynie przycisk kierujący do aplikacji Messengera (otworzy się w osobnej zakładce), jednak w obu przypadkach efekt jest ten sam – klient ma możliwość wysłania do Ciebie wiadomości na Messengerze.

Różnica polega tylko na tym, że klient opuści Twoją stronę internetową – tego możemy nie chcieć, nie każdy postanowi na nią wrócić! Dlatego lepiej ograniczyć się do fanpage – chyba że natura Twojego biznesu wymaga, by klienci kontaktowali się bezpośrednio z Tobą.

Skoro omówiliśmy już oba rozwiązania czas na implementację!

 

Jak dodać czat Messsengera do strony internetowej na WordPressie

Tak jak wspomniałem, aktywny chat można dodać tylko dla fanpage’a na Facebooku. Aby to zrobić skorzystaj jest jednym z wtyczek dostępnych dla WordPressa (osobiście polecam tę lub ) i wprowadź nazwę swojego fanpage’a w ustawieniach wtyczki. Voilà, właśnie skonfigurowałeś chat na swojej stronie! Prościej się nie da.

 

Jak dodać widget Messengera do każdej strony internetowej

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku dodawania widgetu Messengera. Możesz to zrobić na każdej stronie internetowej (nie tylko na WordPressie) włącznie z landingiem tworzonym w przez SaaSowe narzędzia.

 

W tym celu potrzebujesz skryptu odpowiedzialnego za umieszczenie pływającej ikony Messengera na Twojej stronie która po kliknięciu przekieruje odbiorcę na stronę aplikacji Messenger. Całe szczęście twórcy SUPPLE oddają w Twoje ręce darmowe rozwiązanie, który wygeneruje taki kod dla Ciebie.

 

Wystarczy że przygotujesz nazwę swojego profilu lub fanpage i będziesz podążał za przedstawianymi instrukcjami. W trakcie konfiguracji będziesz mógł dodać możliwość kontaktu mailowego, określić godziny odpowiadania na wiadomości, a także zdecydować o umiejscowieniu ikony na ekranie.

 

messenger na www

Wygenerowany kod jest w pełni edytowalny, więc, jeśli znasz się na HTMLu, możesz zastąpić ikonę lub tekst dowolną treścią, a także przemieszczać i ich położenie czy dodawać marginesy.

 

Aby umieścić kod na swojej stronie, wklej go przed znacznikiem </body>. Jeśli korzystasz z WordPressa, możesz użyć w tym celu wtyczki Tracking Code Manager, która zadba o to, by kod poprawnie wyświetlał się na wybranych przez Ciebie podstronach lub na całej witrynie.

 

tracking code manager wtyczka

Oficjalny plugin Facebooka

Jest także trzecia możliwość. A w zasadzie będzie – teraz można ją tylko zobaczyć na stronach partnerów fazy beta wtyczki (takich jak Air France, Argos, Aviva czy Zalando). Facebook wciąż bowiem inwestuje w Messengera traktując go niemal jako osobną od samego Facebooka platformę. Właśnie dlatego zapowiedział własną wtyczkę, dzięki której bez problemu umieścisz widget messengera na swojej stronie www.

 

Niestety wtyczki nie można jeszcze pobrać. Możesz jednak zapisać się na listę oczekujących i, gdy tylko plugin będzie dostępna, Facebook przyśle Ci powiadomienie. Do tego czasu skorzystaj z pozostałych możliwości, które przedstawiłem powyżej.

Mam nadzieję, że dzięki tym rozwiązaniom znacząco poprawisz i ułatwisz klientom komunikację z Tobą oraz że przełoży się to na oczekiwane efekty sprzedażowe!

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: