Jak generować leady na Facebooku? Reklamy kontaktowe bez tajemnic

Reklamy kontaktowe na Facebooku to skuteczny i całkiem efektywny sposób generowania leadów. Mimo to wciąż rzadko spotykany. A szkoda, ponieważ daje wiele możliwości. Jakich? I jak w ogóle stworzyć Lead Ads na Facebooku?

Pozyskiwanie leadów na Facebooku – jak działają Lead Ads

Tradycyjnie w marketingu internetowym leady zbieramy na specjalnie przygotowanym landingu z formularzem. Użytkownik wypełnia kwestionariusz, dane trafiają do Ciebie, a później pożera je handlowiec. Proste? Nie tak szybko.

Po drodze pojawia się wiele problemów. Internauci to raczej drażliwe stworzenia i trzeba sporo się natrudzić, żeby przekonać je do zostawienia kontaktu do siebie. Strona ładuje się za wolno? Formularz jest za długi? A może nieintuicyjny? Wystarczy drobny błąd i można pożegnać się z leadem.

Reklamy kontaktowe na Facebooku mają być odpowiedzią na większość tych problemów. Lead Ad wygląda jak każda inna, niewinna reklama. Swoje możliwości pokazuje po kliknięciu: oczom użytkownika ukazuje się formularz. Bez przekierowań, wciąż pozostaje na Facebooku. Ba, część pól może być już wypełniona, bo przecież Zuck zna adres mailowy czy telefon użytkownika. Kilka kliknięć i gotowe, lead jest Twój! Proste? Nie tak szybko ;)

O skuteczności reklamy kontaktowej pomówimy za chwilę. Najpierw po prostu ją stwórzmy.

Jak ustawić reklamę pozyskującą leady na Facebooku

Reklamę kontaktową możesz uruchomić wyłącznie za pomocą Menedżera Reklam, nie zdołasz tego zrobić z poziomu fanpage’a. Ten typ reklamy jest też nieodłącznie związany z celem „Pozyskiwanie kontaktów”. Musisz go ustawić w swojej kampanii.

 

1_Jak generowac leady na Facebooku. Reklamy kontaktowe bez tajemnic

 

Samą kampanię i zestawy reklam, z kierowaniem, umiejscowieniami i całą resztą ustawień, konfigurujesz tak, jak zazwyczaj. Jedyną nowością będzie stworzenie samego formularza, którzy otworzy się po kliknięciu reklamy. Oto, jak to zrobić.

Jak stworzyć formularz Lead Ads

Formularz możesz skonfigurować na poziomie tworzenia reklamy. Pod sekcją poświęconą zawartości reklamy znajdziesz sekcję „Formularz błyskawiczny”. Kliknij „Utwórz formularz”.

 

2_Jak generowac leady na Facebooku. Reklamy kontaktowe bez tajemnic

 

Zobaczysz okno konfiguracji formularza.

 

3_Jak generowac leady na Facebooku. Reklamy kontaktowe bez tajemnic

 

Najpierw wejdź do zakładki „Ustawienia”. Musisz tam zmienić dwie rzeczy.

 

Po pierwsze, zmień język formularza na polski. Użytkownikom będzie łatwiej się po nim poruszać, co ma bezpośrednie przełożenie na skuteczność.

 

4_Jak generowac leady na Facebooku. Reklamy kontaktowe bez tajemnic

 

Po drugie, poniżej zmień typ formularza na „Otwarty”. Właściwie nie wiadomo, dlaczego Facebook jako domyślne ustawienie proponuje „Ograniczenie dostępu”. Dość powiedzieć, że zmiana na „otwarty” pozwoli Ci to opublikować formularz na fanpage’u! Zobacz, jak to zrobić we wpisie reklama na Facebooku za darmo.

 

Teraz wróć do zakładki „Zawartość”. Do wyboru masz dwa rodzaje formularza: „Większy wolumen” i „Mocniejszy zamiar”. O co chodzi? Pierwsza opcja ma maksymalnie ułatwić wypełnienie formularza, tak aby zrobiło to jak najwięcej użytkowników. Druga zaś wyświetla im ekran potwierdzenia na koniec wypełniania kwestionariusza. Dodatkowe kliknięcie ma odsiać tych użytkowników, którzy nie są dostatecznie zmotywowani do podzielenia się swoimi danymi. W zamyśle ma to zwiększyć jakość leadów.

 

Sam najczęściej robię wszystko, by zwiększyć wolumen i takie ustawienia Ci zarekomenduję. Pozostaw więc (to domyślne ustawienie) „Większy wolumen”.

 

Teraz najważniejsze, czyli pola w formularzu. Lead Ads pozwalają tutaj na wiele możliwości.

 

5_Jak generowac leady na Facebooku. Reklamy kontaktowe bez tajemnic

 

Przede wszystkim, wybierz spośród przygotowanych przez Facebooka opcji. One uzupełniają się automatycznie na podstawie danych, które użytkownik wprowadził na portalu. Dlatego miasto, numer telefonu czy adres e-mail uzupełnią się automatycznie, gdy tylko osoba kliknie w reklamę.

 

Masz też możliwość zadania własnych pytań. Jest ich kilka rodzajów! Możesz prosić o wskazanie wielokrotnego wyboru, krótką wypowiedź czy nawet umówienie spotkania. Pamiętaj jednak, że każde dodatkowe pytanie zmniejsza szansę pozyskania leadu. Dodawaj je więc z rozmysłem.

 

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

 

 

Kolejny etap to kwestie ochrony prywatności. Tak, to miejsce, w którym umieszczasz wszystkie regułki prawne oraz link do swojej polityki prywatności na stronie internetowej. Nie zlekceważ tego! Możesz dodać do jednego formularza kilka zgód.

 

6_Jak generowac leady na Facebooku. Reklamy kontaktowe bez tajemnic

 

Przed nami ostatni etap – ekran z podziękowaniami. Tu, na szczęście, nie ma już wiele do roboty. Dodaj tu adres swojej strony internetowej lub link do materiału do pobrania, np. bezpłatnego e-booka.

 

7_Jak generowac leady na Facebooku. Reklamy kontaktowe bez tajemnic

 

Twój formularz jest gotowy, a Ty możesz uruchamiać reklamę!

 

Jak znaleźć zebrane leady?

Niestety, Facebook nie będzie Cię powiadamiał o zebranych leadach. Musisz je samodzielnie ściągnąć. Jak to zrobić?

Tym razem przejdź do swojego fanpage’a i w górnym menu kliknij „Narzędzia do publikowania”. W nowym oknie, w lewym menu znajdziesz zakładkę „Biblioteka formularzy”. Tu możesz ściągnąć zebrane dale, ale i tworzyć nowe formularze klikając „Utwórz”.

Dane zebrane z formularzy pozostają w bazie przez 90 dni. Nie zapomnij więc w odpowiednim czasie zapisać je na swoim dysku!

Ile kosztują leady generowane przez Facebooka?

Nie da się określić jednej stawki. Tak jak każdy inny typ reklamy na Facebooku, tak i formularz Lead Ads ma zmienne stawki zależne od szeregu czynników. Szerzej pisałem o tym w artykule „Ile kosztuje reklama na Facebooku” i tam Cię odsyłam, jeżeli chcesz zrozumieć mechanikę.

 

Mogę natomiast powiedzieć Ci z doświadczenia, że rozstrzał będzie bardzo duży. Prowadziłem kampanie, gdzie jeden lead kosztował od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy (zapisy na newsletter, kody rabatowe, itd.), ale i takie, gdzie koszt waha się już w granicach od kilkudziesięciu do nawet 150 złotych za lead (np. w branży deweloperskiej). Przeważnie będzie to jednak kilka, kilkanaście złotych.

Lead Ads na Facebooku czy formularz w landing page?

Na początku artykułu wspominałem o problemach z generowaniem leadów za pomocą stron lądowania. Czy wobec tego nigdy ich nie stosuję? Przeciwnie – korzystam z nich nieustannie.

 

Nie da się z góry przewidzieć, czy w danej kampanii lepiej sprawdzi się pozyskiwanie kontaktów za pomocą Facebooka czy stron zewnętrznych. Wszystko zależy od grupy, produktu i szeregu innych czynników. Musisz więc przetestować obie metody i porównać koszty oraz – co dużo ważniejsze – jakość pozyskiwanych tymi sposobami leadów.

 

Jak uprzedzałem wcześniej, jeżeli maksymalnie uprościsz proces przekazywania Ci danych kontaktowych, możesz pozyskać wiele leadów niskiej jakości. A przecież nie o samą liczbę chodzi.

 

Pomysły na generowanie leadów na Facebooku

Wiesz już, jak działa generowanie leadów na Facebooku i jak ustawić tego typu reklamę. Jak możesz to wykorzystać w praktyce?

 

Dziel się lead magnetami

Musisz przekonać użytkowników, że warto zostawić Tobie adres e-mail czy numer telefonu. Dlatego zaoferuj im coś w zamian. Co? Lead magnet, czyli e-booka, ekskluzywny materiał, darmową próbkę, albo…

 

Rozdawaj kupony zniżkowe

Facebook pozwala tworzyć kupony promocyjne bezpośrednio w reklamie, ale po co z nich korzystać, jeżeli możesz pozyskać dane kontaktowe do klienta sięgając po Lead Ads?

 

Zdobądź subskrybentów newslettera

Chcesz szybko zbudować bazę mejlową? Wykorzystaj lead ads, by zachęcić użytkowników do zapisania się do Twojego newslettera. Po co mają szukać odpowiedniego pola na stronie internetowej, skoro mogą to zrobić bezpośrednio z poziomu swojego ulubionego portalu.

 

Umawiaj rozmowy handlowe

Pokaż reklamę, która zachęci do kontaktu z Twoją firmą. Zamiast jednak kazać do siebie dzwonić czy pisać, poproś jedynie o dane i wykonaj ten krok za Twojego klienta. Obiecaj odpisać lub oddzwonić z propozycją spotkania bądź…

 

Wysyłaj materiały ofertowe

Na przykład katalog swoich produktów czy usług. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić lub zastąpić lead adsami wysyłanie mejli z zapytaniami ofertowymi. Niech potencjalny klient wykaże zainteresowanie, a Ty podsuniesz mu linka do odpowiednich materiałów promocyjnych – w zamian za dane kontaktowe oczywiście!

 

Zapisuj ludzi na wydarzenia

Organizujesz webinar? A może coś stacjonarnego, jak konferencję, szkolenie – cokolwiek, gdzie uczestnicy zapisują się telefonicznie, przez stronę czy mejlowo? Zastąp to formularzami kontaktowymi.

 

Lead Ads potrafią być przydatnym narzędziem, o ile korzystasz z niego rozważnie, znając jego zalety i ograniczenia. Pamiętaj, że reklama na Facebooku to nieustanne poprawki i usprawnienia, jeśli jednak znajdziesz swój sposób na reklamy kontaktowe, z pewnością będziesz sięgać po nie nie tylko od święta!

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński