Jak korzystać z Google Trends i czym jest to narzędzie?

Co jest obecnie najpopularniejsze w Google? Czym ludzie interesują się najbardziej? Jak zmieniały się najczęściej wyszukiwane frazy? Te wszystkie pytania są bardzo istotne dla każdego, kto prowadzi działania w Internecie. Odpowiedzi dostarczy nam Google Trends.

Czym jest narzędzie Google Trends?

Google Trends to niezwykle pomocne, darmowe narzędzie Google’a, w którym możemy przeanalizować trendy oraz popularność słów kluczowych w najczęściej używanej wyszukiwarce internetowej.

Ta intuicyjna i prosta w użyciu usługa otwiera przed nami wiele przydatnych statystyk, które pokazują zainteresowanie użytkowników danym tematem w perspektywie czasowej lub geograficznej.

Na podstawie dostarczanych przez Google Trends informacji możemy wyciągnąć cenne wnioski, które przydadzą nam się w działaniach contentowych czy marketingowych. Niezależnie, czy działasz w branży b2b, prowadzisz swój sklep internetowy czy na przykład piszesz bloga. 

Jak działa Google Trends w praktyce?

Wiele osób, jeszcze zanim zacznie poprawnie korzystać z tego narzędzia, wychodzi z błędnego założenia, że pokazuje nam ono po prostu statystyki wyszukiwania słów kluczowych. Niekoniecznie o to jednak w tej usłudze chodzi. 

Obalmy więc na starcie najczęściej spotykane skojarzenie – nie, nie znajdziemy tam liczby wyszukiwań w wyszukiwarce Google danej frazy w danym okresie. 

Za pomocą tego narzędzia od Google’a odkryjemy za to, jak wskazuje sama nazwa, trendy w wyszukiwarce. Stąd też wartość od 0 do 100 na wykresach popularności nie oznacza, oczywiście, liczby odsłon. Przedstawia właśnie skalę zainteresowania użytkowników określonym tematem w danym czasie.

Jak to działa? System wyszukuje dzień, w którym wpisywana przez nas fraza w wybranym okresie oraz regionie była wyszukiwana najczęściej. I ten “najgorętszy” dla danego hasła dzień otrzymuje wartość 100. Pozostałe dni, w proporcjonalny sposób, w zależności od zainteresowania, przyjmują odpowiednią wartość z przedziału 0-99. 

Jak wyszukiwać hasła w Google Trends?

Nic prostszego! Wystarczy, że wejdziesz do Google Trends i wpiszesz wybrane hasło okienku wyszukiwania.

Pokażą Ci się wyniki w kilku zakładkach, które pokazują popularność danej frazy – wykres z zainteresowaniem w ujęciu czasowym, zainteresowanie według regionu, lista podobnych tematów oraz podobne zapytania, zyskujące popularność.

To jednak nie wszystko. Wyświetlą Ci się również dodatkowe opcje. Możesz wtedy porównać swoje hasło z innymi albo określić również szczegółowe filtry swojego wyszukiwania. Są to:

  • terytorium
  • ujęcie czasowe 
  • kategorie
  • miejsce wyszukiwania (np. wyszukiwarka Google, YouTube czy zakupy Google)

Na samym dole znajdziemy też panel Google News Initiative. Google udostępnia w nim zasoby z branży informacyjnej, a także pozwala na przykład wziąć udział w szkoleniu z Google Trends.

Dlaczego warto korzystać z Google Trends?

Trzeba sobie powiedzieć, że Google Trends nie dostarcza nam konkretnych danych na temat szukanych fraz. I na pewno nie możemy w naszych analizach bazować tylko na tej jednej usłudze. 

Mimo tego zdecydowanie warto wykorzystać jej funkcjonalność. W końcu zmierzenie popularności danych słów kluczowych w wyszukiwarce Google otwiera przed nami wiele możliwości.

Co więc zyskasz dzięki narzędziu, jakim jest Google Trends?

Sprawdzisz sezonowość hasła kluczowego

Jak zmienia się popularność danego hasła? Czy zawsze notuje spore ilości wyszukiwań? A może to sezonowa fraza, która cieszy się większą popularnością w określonym czasie?

Jeżeli zastanawiasz się nad takimi kwestiami, po prostu skorzystaj z Google Trends. Narzędzie pokazuje nam bowiem również taką statystykę, jak właśnie sezonowość fraz. Z jej pomocą możemy sprawdzić na przykład, jak wyglądał rok w wyszukiwarce i w jakich miesiącach było największe zainteresowanie badanym przez nas słowem kluczowym. Odkryjemy też, jak zmieniała się popularność danego hasła w zależności od regionu kraju lub świata.

Sprawdzisz zyskujące na popularności hasła

Dzięki Google Trends możemy dowiedzieć się również, jakie tematy zyskują na popularności w ostatnim czasie. W ten sposób mamy szansę sprawdzić, czym w danej chwili żyje Internet i jakie frazy są na topie. Odkryjemy więc, co obecnie jest najbardziej interesujące dla internautów. A taka wiedza otwiera przed nami oczywiście szereg możliwości pod względem marketingowym.

W zakładce możemy przejrzeć dzienne trendy wyszukiwania, jak i te w czasie rzeczywistym. Do wyboru mamy również kategorie tematyczne, jak na przykład biznes. 

Jak wykorzystać możliwości Google Trends?

Google Trends to usługa, która daje nam wiele cennych informacji na temat fraz kluczowych i trendów w wyszukiwarce Google, a co za tym idzie – na temat samych użytkowników i ich zainteresowań.

Jest to oczywiście wiedza, którą możemy wykorzystać na wielu polach marketingu internetowego. W jaki sposób?

Skuteczne planowanie działań marketingowych

Trendy Google pomogą nam tak naprawdę w budowaniu całej strategii marketingowej. Jak już wiesz, dostarczają wielu cennych danych, a ich odpowiednia analiza może znacznie usprawnić planowanie naszych działań.

Przykład? Dzięki sezonowości fraz kluczowych wiemy chociażby, w jakich okresach dane hasło staje się zazwyczaj najbardziej popularne. To pozwala nam przygotować się na zwiększone zainteresowanie określonym tematem. Możemy więc stworzyć na tę okazję odpowiednie treści, zaplanować aktywności w kanałach mediów społecznościowych czy wprowadzić nowe, tematyczne artykuły lub promocje w sklepie internetowym. 

Google Trends pomaga również w pozycjonowaniu. Dzięki znajomości trendów łatwiej będzie nam zoptymalizować dane treści, poprawiając jakość strategii SEO.

Ponadto narzędzie to polubią także ci, którzy pracują przy tworzeniu kampanii Google Ads. Reklamy w wyszukiwarce giganta z Mountain View dzięki informacjom z analiz trendów mogą być dużo bardziej efektywne.

Ciekawsze działania w content marketingu

Przy pomocy Google Trends jesteśmy w stanie wzbogacić również nasz content marketing. Znając najgłośniejsze obecnie tematy, możemy na ich podstawie przygotować na przykład ciekawe treści na swojej stronie internetowej czy napisać intrygujący artykuł, który z pewnością odbije się szerokim echem wśród odbiorców pochłoniętych daną sprawą. 

Angażujące treści w social media

No i w końcu, last but not least, Google Trends to narzędzie, które możemy wykorzystać również w mediach społecznościowych.

Trendujące słowa kluczowe mają to do siebie, że oczywiście angażują użytkowników w sieci. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby zainspirować się danymi z Google Trends i stworzyć na ich podstawie angażujące treści. 

Widzisz, że temat dotyczący trendującej frazy szczególnie zajmuje Twoją grupę docelową? Rozpocznij więc na swoim profilu intrygującą dyskusję skupioną wokół niego. Stwórz mema, nawiązującego do danej sytuacji. Napisz posty, które okażą się pomocne w danym obszarze. 

Możliwości jest wiele. Masz więc szansę wykazać się kreatywnością i wyróżnić się w social mediach.

Trendy Google – Podsumowanie

Jeżeli prowadzisz działania w Internecie, musisz stale analizować trendy oraz zachowania użytkowników. I bez dwóch zdań warto do tego wykorzystać Google Trends.

Cenne informacje, jakich dostarcza narzędzie od Google’a, możesz spożytkować na wielu polach. W planowaniu strategii marketingowej, w tworzeniu wartościowych treści, w kampaniach płatnych czy aktywności w mediach społecznościowych. 

Warto przy tym pamiętać, że Google Trends nie jest jedynym narzędziem analitycznym i nie znajdziemy w nim konkretnych, twardych danych, na przykład dotyczących dokładnej liczby wyszukiwań danej frazy. Mimo tego jest to cenne narzędzie, które zdecydowanie warto używać. Zwłaszcza w połączeniu z innymi usługami, jak choćby Planer Słów Kluczowych.