Pytanie niby oczywiste. Zgodnie z nazwą swojej firmy! Przecież to ją masz promować, prawda? Tymczasem to tylko pozornie tak banalna decyzja. O czym za chwilę się przekonasz.
Spójrz na tę nazwę fanpage’a i powiedz mi, czym ta firma się zajmuje.
Z czym kojarzy Ci się znak graficzny? A nazwa?
Większość osób, którym pokazuję ten przykład odpowiada: sklep z lustrami. Co sprytniejsi mówią, że gabinet luster.
Dopiero kilka chwil później pada właściwa odpowiedź: salon fryzjerski. Sam zobacz.
Lustra Leona to lokalny salon. Być może bardzo rozpoznawalny w swoim mieście (nie sprawdzałem). Natomiast ciężko, patrząc z zewnątrz, zrozumieć od razu, czym firma się zajmuje.
W artykule przeczytasz o:
Nazwa fanpage a rozpoznawalność marki
Kiedy jesteś mBankiem, Netflixem, Instytutem Matki i Dziecka, Twoja marka jest rozpoznawalna i nie musisz się tym przejmować. Drutex, mimo mylącej nazwy, też nie ma już tego problemu ;)
Jeżeli jednak jesteś mniejszym podmiotem, powinieneś się zastanowić nad rozwinięciem swojej nazwy. Jak? Na przykład tak.
Być może nazwa tej marki mówi wszystko osobom zainteresowanym steampunkiem i wykazuję się niewiedzą. Niemniej XXXX nic mi nie mówi. Na szczęście nie musi – rozwinięcie po myślniku tłumaczy wszystko.
Jeżeli w nazwie masz człon, który dookreśla zakres działalności, to masz spokój – tak jak Kona Coast Cafe czy Restauracja Czosnek i Oliwa. Jeżeli nie, zastanów się, czy nie warto rozwinąć nazwy Twojego fanpage’a w analogiczny sposób.
Dlaczego warto zmienić nazwę fanpage w ten sposób
Co to daje? Korzyści jest kilka:
– istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoja strona wyświetli się w wynikach wyszukiwania na Facebooku, gdy ktoś wpisze hasło, którego używasz w nazwie,
– łatwiej będzie Ci pozyskać nowych fanów, bo szybko zrozumieją, czego Twój fanpage dotyczy,
Czy nazwa fanpage z dookreśleniem jest lepsza?
Prowadziłem wraz ze swoim zespołem testy, promując dwa startujące fanpejdże różniące się jedynie nazwą i koszt pozyskania fana był za każdym razem niższy, gdy nazwa zawierała dookreślające rozwinięcie.
Moja hipoteza jest taka, że nikt nie musiał się wówczas zastanawiać nad tym, jaką tematykę fanpage reprezentuje i czy będzie interesujący.
Co dopisać do nazwy fanpage
Jakie rozwinięcie jest dobre? Osobiście lubię najprostsze i oczywiste rozwiązania. Kreatywne podejście, ciekawe hasło może fajnie brzmieć, ale wcale nie poprawiać sytuacji wyjściowej.
Spójrz na ten przykład.
Czego dotyczy grupa? Aranżacji wnętrz? A może to społeczność jakiejś blogerki? Czy to firma czy marka osobista? Dałoby się też pomylić z magazynem wnętrzarskim.
Na pewno brzmi to i dookreśla kategorię tematyczną lepiej niż sama nazwa, ale, jeżeli chcesz uzyskać stuprocentową zrozumiałość, powinieneś poszukać czegoś jeszcze prostszego.
To Twój wybór.
Jak zmienić nazwę fanpage
Jeżeli Twój fanpage przekroczył dwustu fanów, to Facebook nie pozwala Ci już zmienić jego nazwy. Natomiast nic straconego – da się jeszcze temu zaradzić. Napisałem cały wpis o tym, jak zmienić nazwę fanpage i odsyłam Cię tam po gotową instrukcję.
Znasz już mój punkt widzenia na tworzenie nazw fanpage’y, szczególnie w sektorze MŚP lub przy markach, które dopiero startują na rynku i chcą budować swoją rozpoznawalność.
Nie twierdzę, że moje podejście jest lepsze od nazywania fanpage’a po prostu nazwą marki, natomiast chciałem Ci wskazać kilka wad tego rozwiązania i korzyści, które wynikają z innego podejścia.
Do przeczytania,
Artur Jabłoński
Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media:
- Jak zwiększyć zasięg na Facebooku?
- Jak założyć fanpage na Facebooku?
- Jak prowadzić firmowy Instagram i zwiększyć liczbę obserwujących