Jak ocenić efektywność konkursu na Facebooku?

Na to pytanie w krótkiej rozmowie odpowiada Mateusz z Fanpoint. Rozwiązaniem problemu ma się okazać nowy produkt firmy – raporty pokonkursowe. Dziś jego premiera. Otrzymawszy notkę prasową, postanowiłem rozwiać kilka swoich wątpliwości u źródła.

JJB: Na czym polega Wasza nowa usługa? Co w niej rewolucyjnego?

Mateusz: Przede wszystkim w końcu można użyć danych firmy zajmującej się analityką (Sotrender) w odniesieniu do konkretnego konkursu opartego na aplikacjach Fanpoint. Dotychczas mogliśmy się tylko domyślać.

JJB: Jakie dane będzie można wyciągnąć?

Mateusz: Liczbę fanów przed i po konkursie, liczbę odwiedzin aplikacji (także unikalnych), średnie zaangażowanie użytkowników fanpage’a przed, w trakcie i po konkursie, przekrój uczestników aplikacji pod kątem płci i wieku czy liczbę uczestników konkursu, który udzielają się także na fanpage’u.

JJB: Twierdzicie, że przyrost fanów nie jest najlepszym miernikiem skuteczności konkursu. Właściwie dlaczego?

Mateusz:Już dawno wiemy, że ilość niekoniecznie przekłada się na jakość czy jakąkolwiek konwersję w obliczu założonego KPI. Nie oszukujmy się – to zaangażowanie jest kluczem do sukcesu. Weźmy na przykład sytuację, gdy mamy kampanię Facebook Ads lub po prostu stały przyrost fanów. Jak się dowiemy, czy konkurs zadziałał? Czy zwiększył zaangażowanie? Ilu konkretnie fanów zaangażował? Takie informacje są możliwe do wyciągnięcia tylko przy porównaniu konkretnej aplikacji ze statystykami fanpage’a.

JJB: Oferujecie dwie wersje raportów. Standard (suche dane) lub Expert – z komentarzem eksperta. Kto nim jest i do czego ów komentarz może być pomocny?

Mateusz: Komentarz eksperta ma na celu przełożenie danych z raportu na zrozumiały język, przedstawienie wniosków i zwrócenie uwagi na potencjalne błędy popełnione przy konfiguracji, jak i analizę samej logiki/zasad konkursu oraz ewentualnie jego elementów graficznych/usability. W zespole mamy zarówno specjalistów od PR, marketingu jak i usability, user experience i oczywiście samego Facebooka.

JJB: Jak taki raport w ogóle będzie wyglądać? Macie już jakieś przykłady, prezentację?

Mateusz: Poświęciliśmy temu wpis na naszym blogu. Póki co takie raporty dawaliśmy ad hoc stałym klientom. Z czasem na pewno przygotujemy jakieś kejsy.

JJB: W jaki sposób planujecie rozwijać tę usługę?

Mateusz: Przede wszystkim będziemy słuchać tego co mają do powiedzenia nasi klienci co do jego formy i zawartości – chcemy aby to było przydatne narzędzie dla osób, które niekoniecznie mają ekstensywne doświadczenie w social media marketingu lub po prostu potrzebują potwierdzenia dla zarządu ;). Z pewnością raporty będą w przyszłości obsługiwać inne nasze aplikacje niż tylko konkursowe.

JJB: To wszystko co chciałem wiedzieć. Dzięki!

Mateusz: Dzięki również.

Na deser trailer raportów przygotowany przez obie ekipy. Prawie jak wiral ;)

 
 
Do przeczytania!
 
Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: