7 schematów, które pomogą Ci pisać lepsze nagłówki

Eugene Schwartz powiedział kiedyś: “Copy is never written. Copy is assembled”. Dlatego warto znać pewne schematy lub triki, które pozwolą nam lepiej pisać lub uratują przed copywriterską blokadą. Dziś przedstawię Ci 7 schematów, które pozwolą stworzyć skuteczny nagłówek.

1. Czego ____ uczy o ____

Połącz dwie nieoczywiste rzeczy i bazuj na zaskoczeniu odbiorców. Zmuś ich do zastanowienia się: co dany autorytet/znana osoba/nietypowe zjawisko ma do powiedzenia akurat w tym temacie? Im bardziej dziwne skojarzenie lub popularna postać, tym większa skuteczność.

Sam zastosowałem ten typ nagłówka w tekście “Czego słoń i małpy uczą o marketingu“, a Brand24 w poście “5 reasons Frank Underwood would be a kick ass social media manager”. Przyznasz, że intrygujące?

2. Czy popełniasz te (typowe) błędy w ____?

Nikt nie lubi popełniać błędów. Zwłaszcza takich, z których istnienia nie zdaje sobie sprawy. Ten schemat najlepiej sprawdza się w przypadku osób, które szukają wiedzy na podstawowym poziomie. Nie są jeszcze pewne swoich działań, szukają potwierdzenia, chcą się uczyć.

3. ___ rzeczy (o ___), których ___ nigdy Ci nie powie

Nie lubimy, gdy inni mają przed nami sekrety – tak w życiu prywatnym, jak i biznesie. Bazujmy na tym poczuciu nieufności lub przekonaniu, że inni wiedzą więcej od nas. Do tego dochodzi mechanizm listy – wyliczenia, jakkolwiek opatrzone są niezwykle skuteczne. Która żona nie chciałaby poznać “5 męskich przekonań na temat kobiet, których Twój mąż nigdy Ci nie zdradzi”?

4. Wszystko, co musisz wiedzieć o ____, by odnieść sukces

Kochamy drogę na skróty. Dlatego tak kochamy listy typu “10 sposobów na…”. Pozwala nam lenić się dalej, podczas gdy ktoś wykonał całą robotę za nas i zebrał wyniki w jednym miejscu. Wygodne, prawda?

5. Czy wiesz, co jest najważniejsze w ____?

Ta jedna, kluczowa rzecz. Opanuj ją, zrozum, a wszystkie inne staną się prostsze. Bardzo chcemy wierzyć, że istnieją tego typu złote środki, dzięki którym osiągniemy sukces. Ja je znam (i opisałem), a Ty?

6. Co się stanie, gdy zrobisz ____.

Ten nagłówek zapowiada opowieść z zaskakującym lub pouczającym zakończeniem. “Co mnie spotkało, gdy zacząłem biegać”. “Co się stało, gdy wdrożyliśmy jedną zmianę w formularzu rejestracji”. Jeżeli temat, który poruszasz, będzie istotny dla grupy docelowej i/lub połączenie, z którego skorzystasz (“Jak zmieniło się X, gdy zrobiliśmy Y”) odpowiednio nietypowe, kliki gwarantowane.

7. ___ nigdy nie było równie proste.

I tak naprawdę nigdy nie będzie, ale bardzo chcielibyśmy, żeby było, więc przygotowaliśmy zestaw kilku prostych porad, dzięki którym będziesz miał poczucie, że umiesz coś więcej niż przed lekturą. Tyle i aż tyle.

 

Tego typu schematów jest o wiele więcej. Naucz się je dostrzegać w serwisach, które czytasz i wykorzystaj je do własnych celów. Testuj ich skuteczność. I pamiętaj: dobry nagłówek musi iść w parze z dobrą treścią!

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Photo credit