Jak powitać nowego klienta? Kreatywnym wideo!

Badania firmy Ascend2 pokazują, że 87% marketerów z obszaru B2B odnotowuje wzrost skuteczności działań marketingowych z wykorzystaniem wideo. Według Video Marketing Strategy Survey Summary Report, filmy publikowane przez marki zwiększają świadomość marki i zaangażowanie, edukują klientów oraz generują coraz więcej leadów.

 

Jako główny problem z tworzeniem treści wideo marketerzy wskazują poszukiwanie kreatywnego pomysłu. W końcu ile można kręcić testimoniali (wypowiedzi klientów) czy tak zwanych explainer videos, objaśniających działanie produktu czy usługi.

 

O ile w przypadku rynku B2C wiralowość jest świętym Graalem i marki pojedynkują się na szalone pomysły, o tyle w przypadku B2B marketerzy przeważnie stawiają na bezpieczne (klasyczne w formie) rozwiązania. Coraz częściej jednak i na tym polu marki poczynają sobie śmielej.

 

Sposób na niestandardowe podejście do nowego klienta

Stworzenie kreatywnego wideo powitalnego może być idealnym sposobem na dopieszczenie nowego klienta, jak również ciekawe zakomunikowanie rozpoczętej współpracy światu – dużo lepszym niż standardowa informacja prasowa.

 

Za granicą jest to na tyle często spotykane rozwiązanie, że marki poszukują oryginalnych rozwiązań w tym obszarze. Jednym z nich jest personalizacja i podejście tworzenie treści wideo dla pojedynczych użytkowników.

 

W ten sposób w 2014 niemiecki T-Mobile witał nowych klientów. Dyrektor Działu Obsługi Klienta, Mariaka Snoep, omawiała szczegóły taryfy.

 

Wideo na powitanie klienta w Polsce

W Polsce wideo na powitanie nowego klienta – szczególnie kreatywne w formie – to wciąż rzadkość, stąd każda tego typu akcja może liczyć na zainteresowanie mediów branżowych.

Firmą, która wita klientów w formie wideo jest agencja OX Media. Do tej pory przygotowała dwa tego typu filmy.

W pierwszym, poświęconym SMS Audio, agencja pokazuje, jak wyglądała praca kreatywna nad briefem.

Inna produkcja zapowiada współpracę z Oknoplastem (stworzenie strony www) i jest z kolei ciekawą próbą podpięcia się pod premierę siódmego epizodu Gwiezdnych Wojen.

 

OS3 Media również przywitało CCC w gronie klientów krótkim filmikiem – zapisem z wizyty w jednym ze sklepów sieci.

 

Innym przykładem kreatywnego wideo tego typu jest Brand24, czołowe narzędzie do monitoringu internetu.

 

W 2013 na powitanie IKEA w gronie klientów – jednocześnie 300. w ogóle – przygotowali film, na którym Michał Sadowski i Karol Wnukiewicz realizują marzenie niejednej osoby: zamieszkują w jednym ze sklepów IKEA.

Film zanotował około 200 tysięcy wyświetleń (licząc polską i angielską wersję) oraz zebrał mnóstwo pozytywnych opinii, pojawiając się jako studium przypadku na wielu portalach branżowych i nie tylko. Idąc za ciosem, Brand24 zdecydowało się stworzyć podobne wideo jeszcze dwukrotnie (dla kanału History oraz sieci H&M), jednak te produkcje nie odniosły równie spektakularnego sukcesu.

Inna agencja reklamowa, Super Fi, przygotowała następujący film na przywitanie Knoppersa:

Jak widać, projekty wideo na powitanie nowego klienta można policzyć na palcach jednej ręki. Zazwyczaj firmy ograniczają się do informacji prasowej, ewentualnie wzbogaconej na przykład o infografikę (jak zrobiła to Quarticon z Tchibo.pl.)

Pozostaje czekać na kolejne produkcje i liczyć na kreatywność ich twórców.

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

PS: Artykuł powstał we współpracy z OX Media, ale marka nie miała wpływu na jego treść.

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Content Marketing: