Jak promować firmę na Youtube? Prowadź vloga!

Marki coraz śmielej wykorzystują treści wideo. Ich popularność stale rośnie. Najbardziej znani vlogerzy kilkakrotnie przebijają zasięgiem blogerów. Do tego filmiki świetnie pozycjonują się w wyszukiwarkach. To tylko kilka zalet, które powinny Cię zachęcić do założenia konta na Youtube dla swojej marki.

Zainteresuj się Youtube szczególnie, jeśli jesteś właścicielem/pracownikiem sklepu internetowego. Pokażę Ci dziś kilka moich ulubionych przykładów, jak wykorzystać ten kanał do promocji swojego asortymentu.

Kanały godne naśladowania

Dwa kanały na Youtube, które zachęciły mnie do skorzystania z usług swoich sklepów to Przyjazne Ukulele oraz Czajnikowy. Choć sprzedają produkty z zupełnie innych kategorii, wykorzystują treści wideo w podobny sposób.

Przyjazne Ukulele i Czajnikowy tworzą treści dwojakiego typu. Pierwsze to treści informacyjne, które odpowiadają na najczęściej zadawane przez konsumentów pytania. Osoby, które zaczynają przygodę z Yerba Mate zastanawiają się na przykład jak prawidłowo przygotować ten napój. Z kolei ci, którzy rozważają zakup ukulele, rozważają, jaki rozmiar wybrać. Drugi typ to filmy poświęcone konkretnym produktom.

Jakie filmiki kręcić?

Skoro reprezentujesz daną branżę, na pewno orientujesz się w tym, jakie problemy, pytania i wątpliwości mają Twoi konsumenci. Zacznij wychodzić im naprzeciw w swoich filmach! Z łatwością znajdziesz inspirację, oglądając vlogi/czytając blogi entuzjastów asortymentu Twojej kategorii.

Przykładowo: co najczęściej oglądają wielbiciele ukulele? Jakiego typu treści szukają? Interesują ich recenzje sprzętu, filmiki, z których nauczą się grać ulubione piosenki, podstawowe porady dotyczące techniki gry i specyfiki tego instrumentu. Przyjazne Ukulele dostarcza to wszystko na swoim kanale.

Pokaż swoją twarz

Sklep internetowy nie zastąpi sprzedawcy bezpośredniego kontaktu z klientem. Tymczasem ludzie kupują od ludzi. Jeżeli będziesz bohaterem kanału swojego sklepu, zyskasz dwie rzeczy. Po pierwsze, staniesz się dla odwiedzających realną osobą. Wzbudzisz ich zaufanie.

Pokazywanie siebie ma jeszcze jedną zaletę. Masz niepowtarzalną okazję pokazać kupującym swój charakter. Kto wie, może odkryjesz w sobie demona wideo, który przyciągnie ludzi do sklepu ciekawą osobowością szybciej niż ofertą, ponieważ będziesz się wyróżniał. Zobacz, co robi Marcin Majzner, prezes Cupsell.pl.

Po drugie, tworząc interesujące treści, będziesz postrzegany jako ekspert z danej dziedziny. Być może Twoi konkurenci znają się na asortymencie równie dobrze co Ty, ale tego nie pokazują!

Zaangażuj vlogera

Nie wszystko musisz robić sam. Być może w natłoku zajęć nie znajdziesz czasu na kręcenie, montaż i promocję swoich materiałów wideo. Budowanie kanału od zera wymaga czasu. Może wobec tego warto wybrać drogę na skróty? Poszukaj osób, które już kręcą filmy o produktach z Twojej kategorii i nawiąż z nimi współpracę.

Angażując vlogera do promocji Twojego sklepu oszczędzasz nie tylko czas. Wykorzystujesz również jego zasięg i popularność/autorytet, który zbudował w branży. Ten kapitał może być dla Ciebie nieoceniony.

To tylko kilka argumentów i pomysłów. Mam nadzieję, że okażą się dla Ciebie przydatne. Jeśli miałbyś konkretne pytania, pisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

Do przeczytania!

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Content Marketing: