Promowanie grupy na Facebooku – 14 skutecznych sposobów

Grupy na Facebooku mają coraz silniejszą pozycję. Regularnie pojawiają się nowe narzędzia, by nimi zarządzać i je analizować. Powstaje więc pytanie: czy warto założyć własną grupę i, jeśli tak, to jak promować grupę na Facebooku? Spieszę z odpowiedzią!

Jak promować grupę na Facebooku w kanałach, które już masz

Przyznam szczerze, że promowanie grupy na Facebooku na jej wczesnym etapie rozwoju jest bardzo podobne do zdobywania nowych fanów dla fanpage’a. I tu, i tu warto wykorzystać media własne. Oto kilka pomysłów:

Umieść link do grupy w swoim newsletterze

Jeśli komunikujesz się ze swoimi odbiorcami za pomocą newslettera (a warto!), to możesz w każdym z nich dodać na końcu sekcję, w której wspomnisz o Twojej grupie i dodasz, dlaczego warto do niej dołączyć.

Sam tak robię. Na końcu każdego newslettera znajduje się sekcja promocyjna, gdzie informuję o swoich szkoleniach i kursie online, jak również zachęta do dołączenia do grupy na Facebooku.

promowanie grupy na facebooku w newsletterze

Efekt? Po każdej wysyłce mam od kilkunastu do kilkudziesięciu osób chętnych do dołączenia do grupy.

Dzieje się tak, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę z istnienia każdego Twojego kanału komunikacyjnego. Większość zwyczajnie do tej informacji nie dotrze, śledzi Cię w jednym lub dwu miejscach. Trzeba więc nie tyle przekonać, dlaczego grupa jest fajna, ile w ogóle dać znać, że istnieje.

Jeśli nie wysyłasz newsletterów, to nic straconego. Dodaj link do grupy w stopce mejlowej. Chyba jeszcze z nich korzystasz, co? Tak jak linkujesz do mediów społecznościowych, tak możesz odesłać swoich interlokutorów do grupy na Facebooku.

Chcesz darmowego e-booka o Remarketingu na Facebooku? Dołącz do ponad 40 000 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go za darmo! W newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje o nowych tekstach na blogu, e-bookach, webinarach i szkoleniach.

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

Wpis w aktualnościach/Wpis na blogu/News na stronie

Posty blogowe warto kończyć Call To Action. Może to być zachęta do przeczytania kolejnych wpisów, ale równie dobrze przekierowanie w inne miejsce, w tym do grupy na Facebooku. W końcu to idealne miejsce na dyskusję wokół artykułu czy newsa branżowego – pewnie nawet dużo lepsze niż sekcja komentarzy pod samym tekstem.

Pop-upy

Wyskakujące okienka (denerwujące, ale skuteczne!) zazwyczaj wykorzystuje się np. w sklepach internetowych do zaoferowania kuponu rabatowego w zamian za zapis do newslettera.

A gdyby tak wykorzystać to miejsce (lub mechanikę), żeby zachęcić użytkowników do dołączania do grupy?

Przygotuj pop-up, który nie przekierowuje do newslettera, lecz linkuje do Twojej grupy na Facebooku. Możesz również dać dodatkową zachętę, tj. wspomniany rabat.

Jak to zrobić? Wystarczy, że przypniesz w swojej grupie post z kodem na samej górze. Ot, cała filozofia – nowi członkowie grupy (jeżeli oczywiście jest zamknięta) będą mogli go zobaczyć.

Możesz również wykorzystać funkcję witania się z nowymi członkami grupy, która oznacza ich w przygotowywanym przez Ciebie poście. Nic prostszego wówczas, jak wygenerować dedykowany tylko dla tych osób kod rabatowy, aktywny przez określony czas. Spróbuj!

grupa na facebooku post powitalny

Jak promować grupę na Facebooku poprzez fanpage

Możesz również promować grupę na swoim fanpage’u. Jest na to kilka sposobów.

Połącz grupę z fanpagem

Na fanpage’u istnieje osobna zakładka, dzięki której możesz połączyć swoją grupę z fanpagem. Wówczas zacznie się ona wyświetlać osobom, które odwiedzą fanpage, jako jedna z sekcji.

jak promować grupę na facebooku - fanpage

Ciekawostka: jeśli połączysz grupę z fanpagem i wejdziesz do zakładki “Grupy”, to z tego poziomu możesz zapraszać swoich fanów, by do niej dołączyli.

Dodaj przycisk zachęcający, by dołączyć do grupy

Każdy fanpage ma możliwość ustawienia przycisku, który może na przykład przekierowywać na stronę internetową czy zachęcać do wysłania e-maila do Ciebie. Kolejną z opcji jest przekierowanie właśnie do Twojej grupy na Facebooku.

przycisk grupa na facebooku

Informuj na fanpage o swojej grupie

Rzecz oczywista – opublikuj na swoim fanpage’u post, w którym poinformujesz o swojej grupie i zachęcisz, aby do niej dołączyć.

Ważna sprawa: pamiętaj, że ludzie muszą mieć powód, żeby to zrobić. Co z kolei sprowadza nas do próby odpowiedzenia na pytanie, co jest w Twojej grupie takiego fajnego? Co planujesz tam robić?

Być może będą to unikalne typy treści? A może okazje tylko dla grupowiczów?

Podejdź do moderowania grupy w ten sam sposób, jak myślisz o innych kanałach – Instagramie, Twitterze, newsletterze. Musi być unikalny.

Marka Hultaj Polski przykładowo nawet celowo usunęła pewne treści ze swojego fanpage, żeby uczynić z nich wyróżniki grupy:

jak promować grupę na facebooku - hultaj polski

Przypominaj regularnie o swojej grupie

Jeżeli rzeczywiście chcesz zachęcić swoich fanów do dołączenia do grupy, nie wystarczy napisać o tym raz. Zaplanuj cykl postów i pisz o grupie przynajmniej raz, dwa razy w miesiącu. W końcu wiesz najlepiej, jakie masz zasięgi i do jak niewielkiej części Twojej społeczności ten post dotrze.

Skorzystaj z reklamy na Facebooku

Nie da się jeszcze promować grupy na Facebooku w analogiczny sposób, jak promuje się sam fanpage, toteż bezpośrednio zachęcać do dołączenia. Możesz za to wykorzystać w tym celu funkcję promowania postów lub – jeśli korzystasz z Menadżera Reklam – cel “Aktywność”.

Wówczas wystarczy wkleić link do grupy do posta, napisać, dlaczego warto do niej dołączyć i rozpocząć promocję. Nie wiesz, jak ją ustawić? Odsyłam Cię do mojego wpisu na ten temat.

Jak promować grupę na Facebooku aktywnościami na samej grupie

Jeżeli udało Ci się zgromadzić pewną liczbę grupowiczów, to czas wykorzystać ich do pozyskania kolejnych.

Stwórz post powitalny

I zachęć w nim członków grupy do przedstawiania się. Każdy komentarz potencjalnie zwiększa zasięg i sprawia, że grupa pokazuje się ponownie już dodanym członkom, jak również nowym osobom.

Post powitalny na grupie przykłady

jak promować grupę na facebooku - post powitalny

całość przeczytasz na: https://www.facebook.com/groups/1732660436998589/permalink/1882265175371447

post powitalny na grupie przykłady

Bądź hiperaktywny

Małe grupy mają problem ze znikomą aktywnością. Na początku drogi to Ty musisz moderować dyskusje, odpowiadać na pytania, zachęcać do wypowiedzi. Im większa liczba interakcji, tym większa szansa na to, że wieść o Twojej grupie zacznie zataczać coraz większe kręgi.

Zaproś znajomych

Tylko ostrożnie. Nie spamuj – nie ma nic gorszego niż zostać dodanym do grupy, która Cię kompletnie nie obchodzi i do tego znienacka. Zamiast tego przygotuj wiadomość o Twojej grupie i roześlij ją partiami do starannie wybranych znajomych, tłumacząc, dlaczego uważasz, że ta grupa to będzie dla nich właściwe miejsce.

Dobra nazwa to podstawa

Jeżeli nazwa jest zbliżona do tego, co użytkownicy wpisują w wyszukiwarce, tym większa szansa, że Twoja grupa tam wyskoczy. Mowa oczywiście o wyszukiwarce na Facebooku, a nie Google’u. Zwróć uwagę na to, czy nazwa Twojej grupy korzysta ze słów kluczowych. To nie przypadek, że moja grupa ma w swojej nazwie “Social Media”.

Organizuj aktywności tylko dla członków grupy

Zastosuj zasadę ograniczenia dostępu. Zorganizuj transmisję live, sesję Q&A lub tajną wyprzedaż tylko dla członków grupy. Rozdawaj swoje produkty, organizuj konkursy. Wszystkie chwyty dozwolone!

Nic nie stoi na przeszkodzie, by informować o takich akcjach w innych kanałach. Kto powiedział, że nie możesz zrobić wydarzenia na Facebooku, które promuje live tylko dla członków konkretnej grupy? Zamieść zasady uczestnictwa w opisie wydarzenia i zachęcaj do dołączania.

Tyle ode mnie! Jeżeli znasz jakiś inny skuteczny sposób na to, jak promować grupę na Facebooku – podziel się nim w komentarzu lub na mojej grupie oczywiście!

Tymczasem do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):