Jak sprawdzić, czy piksel Facebooka działa

Poprawna instalacja piksela Facebooka to jeden z warunków skutecznego marketingu na tym portalu. Warto więc ją skontrolować. W tym wpisie dowiesz się, jak sprawdzić czy piksel Facebooka działa oraz na czym polega jego testowanie.

O Pikselu Facebooka słyszał już pewnie każdy, nawet początkujący marketer. Wszystko dlatego, że to niezwykle przydatne narzędzie. Zbiera informacje o zachowaniu użytkownika w Twojej witrynie internetowej, umożliwiając dokładne mierzenie konwersji czy tworzenie niestandardowych grup odbiorców. W ten sposób sprawia, że dysponujesz dokładniejszymi danymi, a i sam algorytm Facebooka może lepiej optymalizować kampanie.

Dlaczego testowanie działania Piksela Facebooka jest ważne?

Piksel to właściwie krótki fragment kodu, który umieszczasz na swojej witrynie (poradnik jak zainstalować Piksela znajdziesz tutaj) Za pomocą niewielkich plików w przeglądarce internauty, który odwiedzi Twoją stronę, będzie śledził każdy jego ruch.

A raczej: te ruchy, które uznasz za istotne. Aby Piksel Facebooka rejestrował określone akcje internauty, musisz skonfigurować zdarzenia Piksela. Może to być wyświetlenie danej podstrony, zapis na newsletter, dokonanie zakupu czy nawet kliknięcie określonego przycisku.

Sposobów instalacji Piksela jest kilka. Bez względu na to, który wybierzesz, całość musi współpracować z Facebookiem, rejestrując i przesyłając każde zdarzenie.

Brzmi jak coś, co może się zepsuć w stu miejscach? Jak najbardziej. Testowanie działania Piksela Facebooka daje pewność, że cała ta maszyneria działa bez zarzutu.

Piksela testujesz zazwyczaj w trzech sytuacjach:

  1. przy jego instalacji,
  2. po skonfigurowaniu nowych zdarzeń Piksela,
  3. przy zmianach w witrynie (nowa domena, silnik strony czy większa aktualizacja).

Nawet jeśli nic nie zmieniasz na Facebooku czy na swojej stronie, warto zdecydować się na regularne testy. Sprawdzaj poprawność raportowania zdarzeń co kilka miesięcy. Albo wtedy, kiedy uruchamiasz nową kampanię korzystającą ze zdarzeń Piksela.

Wszystko dlatego, że to właśnie na zdarzeniach Piksela często opiera się optymalizacja kampanii. No i chcesz mieć przecież pewność, że poprawnie rejestrujesz konwersje?

Podsumowując: wadliwie działający Piksel to zafałszowane statystyki i nieefektywne kampanie.

Działanie Piksela możesz przetestować na dwa sposoby: z pomocą wbudowanego w Facebooka narzędzia oraz wtyczką do Chrome’a. Które z nich wybrać?

Testowanie działania (jak sprawdzić pixel Facebooka) Piksela Facebooka: narzędzie serwisu

Po zainstalowaniu Piksela lub przed przystąpieniem do testu upewnij się, że wszedłeś na stronę i „przeklikałeś się” przez kilka podstron. Chodzi o to, żeby Facebook miał szansę zanotować jakąkolwiek aktywność.

W Menedżerze Firmy przejdź do Menedżera Zdarzeń (znajdziesz go w głównym menu). Z menu po lewej wybierz odpowiedniego Piksela (bo może być ich więcej). Jeśli w głównym menu widzisz wykres z danymi, Piksel wysyła informacje i jest poprawnie zainstalowany.

1_Jak sprawdzic czy piksel Facebooka dziala

Gorzej, jeśli widzisz informację o tym, że Piksel nie otrzymuje żadnej aktywności (piksel Facebooka nie jest aktywny).

2_Jak sprawdzic czy piksel Facebooka dziala

Możesz też kliknąć „Zarządzaj integracjami” na prawo od wykresu.

3_Jak sprawdzic czy piksel Facebooka dziala

W oknie, które się pojawi, zobaczysz status Piksela z zieloną lub pomarańczową kropką i odpowiednim komunikatem.

piksel fb test screen 4

Jeśli Piksel zdaje się nie działać, upewnij się, że wygenerowałeś ruch na stronie. Warto też odczekać kilka godzin, zwłaszcza po instalacji kodu (może zacząć działać z opóźnieniem).

Jeśli masz pewność, że na Twojej stronie jest ruch (znów – spróbuj wejść na nią choćby z telefonu), zainstaluj Piksela jeszcze raz,

To, że Twój Piksel jest poprawnie zainstalowany, zbiera i wysyła informacje, to tylko połowa sukcesu. Warto jeszcze upewnić się, że poprawnie działają wszystkie skonfigurowane zdarzenia. Jak to zrobić?

YouTube Artur Jabłoński

Testowanie zdarzeń Piksela

Na głównej stronie Piksela w menu wybierz kartę „Testowanie zdarzeń”.

5_Jak sprawdzic czy piksel Facebooka dziala

W polu tekstowym wpisz adres swojej strony i kliknij „Otwórz witrynę”.

6_Jak sprawdzic czy piksel Facebooka dziala

Facebook przekieruje Cię do Twojej witryny. Wykonaj czynności, które ma śledzić Piksel. Następnie wróć na kartę z Menedżerem Zdarzeń. Zobaczysz tam raport.

7_Jak sprawdzic czy piksel Facebooka dziala

Jeśli widzisz wywołane zdarzenia Piksela, wszystko jest ok! Jeśli nie widzisz zaraportowanych zdarzeń, spróbuj skonfigurować je jeszcze raz.

Testowanie zdarzeń Piksela Facebooka: wtyczka Facebook Pixel Helper

Druga metoda testowania zdarzeń Piksela Facebooka to wtyczka Facebook Pixel Helper, którą zainstalujesz w przeglądarce Chrome. Możesz natknąć się na podobne aplikacje choćby dla Firefoxa, ale nie są one wspierane przez Facebooka.

Sama instalacja jest prosta i trwa moment. Kliknij „Dodaj do Chrome”, a następnie zaakceptuj komunikaty w oknie wyszukiwarki.

8_Jak sprawdzic czy piksel Facebooka dziala

Teraz możesz sprawdzić, czy Twój Piksel jest poprawnie zainstalowany. Jeśli ikona wtyczki w górnym pasku jest szara, a po kliknięciu informuje o braku kodu, musisz sprawdzić poprawność instalacji.

piksel fb test screen 9

Tym, co chcesz zobaczyć, jest niebieska ikona z odpowiednim komunikatem po kliknięciu w nią.

10_Jak sprawdzic czy piksel Facebooka dziala

Jak przetestować zdarzenia z wtyczką? Wejdź na swoją stronę i wykonaj akcję, którą ustawiłeś jako zdarzenie. Następnie kliknij ikonę Pixel Helpera, aby sprawdzić szczegóły.

11_Jak sprawdzic czy piksel Facebooka dziala

Przy testowanym zdarzeniu chcesz zobaczyć ptaszka na zielonym polu. Jeśli zdarzenia w ogóle nie ma na liście, najwidoczniej jest źle skonfigurowany.

Któremu narzędziu bardziej ufać – wtyczce czy Testowaniu Zdarzeń w Menadżerze Zdarzeń? Zdecydowanie bardziej warto opierać się na rozbudowanym narzędziu niż prostym dodatku do Chrome.

Wiesz już, jak sprawdzić, czy piksel Facebooka działa. Jak widzisz, to nic trudnego. Zwłaszcza, jeśli poprawnie wykonałeś samą instalację i skonfigurowałeś zdarzenia. Mam nadzieję, że nigdy nie ujrzysz żadnego komunikatu o błędzie!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński