Jak sprawdzić reklamy konkurencji na Facebooku

Czasami dobrze jest mieć pojęcie o tym, co kombinują inne firmy. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić reklamy konkurencji na Facebooku. Być może uda nam się w ten sposób poznać jej słabe punkty lub zobaczyć, co sami moglibyśmy robić lepiej bądź podobnie.

Facebook jako narzędzie reklamowe ułatwia nam tę praktykę. Ponadto reklamy konkurencji możemy sprawdzić całkowicie legalnie i bezpłatnie. Jak to zrobić?

Krok 1: Jak sprawdzić reklamy konkurencji na Facebooku?

Na początek wejdź na Facebooka i znajdź jakąś reklamę. Jeżeli będzie to reklama konkurencyjnej firmy – tym lepiej. Jeśli jednak na taką nie trafiłeś, wykorzystamy dla przykładu tę, którą znalazłeś.

Jeżeli nie wyświetla Ci się reklama konkurencji, wejdź na jej stronę, fanpage, pokomentuj ich treści – wystaw się na cel systemom remarketingowym, takim jak te oparte na przykład o piksel Facebooka. To krok pierwszy – musisz pozwolić się znaleźć.

dlaczego to widzę facebook

Kliknij teraz w strzałkę w prawym górnym rogu reklamy i przejdź do zakładki „Dlaczego to widzę”. To pierwsze miejsce w którym możesz podglądać konkurencję. Facebook pokaże Ci tutaj powód (lub kilka, jeśli targetowanie jest bardziej zaawansowane), dla którego reklama wyświetlana jest akurat Tobie.

 reklama konkurencji facebook

Voilà, oto jak autor reklamy ją skonfigurował (oczywiście w dość ograniczonym zakresie). Co zrobić, żeby zobaczyć więcej reklam konkurencji, przyjrzeć się ich kreacjom, hasłom reklamowym i stronom lądowania?

Krok 2: Jak sprawdzić reklamy konkurencji na Facebooku? Wejdź w buty klienta

Aby zobaczyć reklamy, które konkurencja wyświetla Twoim klientom, musisz pokazać Facebookowi, że Twoje zainteresowania są zbieżne z ich. Pewnie myślisz sobie teraz, skąd możesz wiedzieć, co lubią Twoi klienci? Jeżeli nie masz pojęcia, jakie mogą być ich zainteresowania, aby się tego dowiedzieć wykorzystaj Facebook Audience Insights.

Gdy dowiesz się, czym interesują się Twoi klienci, czas na pokazanie algorytmom Facebooka, że interesuje Cię to samo. Bynajmniej nie mam na myśli lajkowania fanpage’ów związanych z daną tematyką. Algorytm Facebooka jest o wiele sprytniejszy i wyłapie Twoje zainteresowanie tematem z najdrobniejszych ruchów.

Wystarczy, że wejdziesz na fanpage’e związane z daną tematyką, przeczytasz artykuły na stronach z nią związanych lub wejdziesz do sklepu konkurencji – system zrozumie, na czym Ci zależy.

Nadeszła pora, aby utwierdzić Facebooka, że naprawdę weszliśmy w buty klienta.

Krok 3: Preferencje zainteresowań na Facebooku

Jeśli kliknąłeś wcześniej w „Dlaczego to widzę”, pod informacją znajdował się link prowadzący do Twoich osobistych preferencji zainteresowań.

preferencje reklamowe na facebooku

Na tej podstronie możesz zarządzać swoimi wszystkimi danymi, które Facebook zebrał i przetwarza w celach marketingowych. To według tych danych inni reklamodawcy trafiają do Ciebie ze swoimi reklamami. Jednak nie zmiana ustawień jest teraz najważniejsza. Chcesz przecież, żeby Facebook pomyślał, że jesteś klientem swojej konkurencji zainteresowanym jej produktami.

Odnajdź na liście zainteresowań to, które odpowiada zainteresowaniom Twoich klientów. U mnie dla przykładu będzie to Marketing.

jak sprawdzić reklamy konkurencji na facebooku - zainteresowania

Kliknij dane zainteresowanie, a następnie przyjrzyj się zaprezentowanym kreacjom. To dobre źródło inspiracji graficznych, jak i nauki skutecznych haseł sprzedażowych. Jeżeli konkurencja robi coś dobrze, warto się od niej uczyć!

Teraz utwierdź Facebooka w przekonaniu, że nadal jesteś zainteresowany danym tematem – kliknij na uśmiechniętą emotikonę u dołu ekranu przy pytaniu „Czy nadal interesuje Cię…”.

W podobny sposób możesz także usunąć zainteresowania, które mogłyby niepotrzebnie zaśmiecać Twój newsfeed – przecież zależy Ci na wyświetleniu reklam konkurencji.

Teraz możesz wrócić na stronę główną. Wejdź ponownie na Facebooka i znajdź reklamę konkurencji. Może się zdarzyć, że algorytm nie wyświetli ich od razu. Daj mu chwilę – komputery też muszą czasem coś przemyśleć ;)

przydatna reklama na facebooku

Jeżeli reklama konkurencji wyświetli się na Twoim newsfeedzie kliknij znów w strzałkę w rogu i tym razem wybierz “ta reklama jest przydatna”.

W ten sposób dasz Facebookowi wyraźnie do zrozumienia, jakie reklamy chcesz oglądać. Teraz już wiesz, jak sprawdzić reklamy konkurencji na Facebooku. Za każdym razem możesz przejść do kroku pierwszego i oprócz analizy treści reklamy, sprawdzić w jaki sposób i na jakie grupy docelowe konkurencja ustawiła kolejne reklamy.

Miłego podglądania!

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):