Jak TARGETOWAĆ reklamy na FACEBOOKU?

Jak targetować reklamy na Facebooku? Jak dobierać grupę docelową do reklam, żeby docierać do właściwych odbiorców? Targetowanie reklam na FB i na IG to jeden z najtrudniejszych elementów konfigurowania kampanii.

Jeżeli źle dobierzesz grupę odbiorców, kampania po prostu nie zadziała. Jeżeli jednak wybierzesz odpowiednie targetowanie, to są duże wyższe szanse na pozytywny efekt biznesowy.

Dlatego w dzisiejszym filmie pokazuję, o czym musisz pamiętać przy dobieraniu grupy docelowej na Facebooku.

— TAM NIŻEJ JEST DUŻO CIEKAWYCH RZECZY! [ROZWIŃ OPIS] —

???? Szkolenia:
➡ Skuteczna reklama na Facebooku i Instagramie: https://bit.ly/31bghcc

???? Kursy:
➡ REKLAMA NA FACEBOOKU I INSTAGRAMIE DLA E-COMMERCE: https://bit.ly/3hf8cJ5
➡ SKUTECZNA REKLAMA NA FACEBOOKU I INSTAGRAMIE: https://bit.ly/2Eg9y7U
➡ SKUTECZNA REKLAMA NA LINKEDINIE: https://bit.ly/3aIiNKo

⚡ Dołącz do zamkniętej GRUPY “Social Media | Content Marketing | PPC Ads”!
https://www.facebook.com/groups/1732660436998589/

???? Odwiedź moją stronę!
https://arturjablonski.com/

???? Jestem na Facebooku
https://www.facebook.com/arturjablonskicom/
______________________

Spodobał Ci się ten materiał? Podaj dalej!
-->

Jak targetować reklamy na Facebooku?

Chyba najważniejszym pytaniem z punktu widzenia uczestników moich szkoleń jest “Jak targetować reklamy na Facebooku?”. Omawianie tego punktu zawsze przykuwa zainteresowanie. Dlatego dziś opowiem Ci, jak właściwie do tego podejść.

W jednym ze swoich wcześniejszych artykułów opisałem już 9 pomysłów na targetowanie reklam na Facebooku. Pojawiają się tam najczęstsze błędy i kilka dobrych praktyk.

Jeden podpunkt jest jednak tak ważny, że postanowiłem mocniej się nad nim pochylić. Mowa o dobieraniu oczywistych zainteresowań.

Jak targetować reklamy na Facebooku? Dobór zainteresowań

Dobór zainteresowań, czyli metody targetowania to jeden z najważniejszych elementów konfiguracji reklamy na Facebooku.

Nie przesadzę, gdy powiem, że potrafi zdecydować o być albo nie być całej kampanii. Dlatego marketerzy i agencje tak wiele czasu poświęcają na debaty o konkretnych zainteresowaniach.

Sęk w tym, że bardzo często to dyskusje prowadzone donikąd. Kluczowy dla doboru zainteresowań jest wątek szerokości targetowania reklam na Facebooku – ten omówiłem w linkowanym wcześniej tekście.

Gdy odrobimy już tę lekcję, dalsze dyskusje często będą jałowe. Czy lepiej wybrać “Biznes” czy “Przedsiębiorczość”? Czy promując bieg charytatywny kierować się do osób zainteresowanych “Biegiem na 5 kilometrów” czy “biegiem na 10 kilometrów”?

W takich sytuacjach moja odpowiedź brzmi zazwyczaj następująco: umieść oba zainteresowania w jednym zestawie reklam i sprawdź, co się stanie. Bardzo często okaże się, że według systemu reklamowego Facebooka są to dokładnie Ci sami ludzie!

Spójrz – osób zainteresowanych biegiem na 5 kilometrów jest według FB…..

targetowanie-reklamy-na-facebooku

A na 10 kilometrów –

targetowanie-szerokie-waskie-reklama-facebook

Gdyby były to osobne grupy odbiorców, to po dodaniu obu zainteresowań do jednego zestawu reklam suma powinna wynosić ponad 300 tysięcy. Tymczasem wynik to…

jak-targetowac-reklamy-na-facebooku

Z czego to wynika? Tak zwanego nakładania się grup odbiorców.

Nakładanie się grup odbiorców a targetowanie reklam na Facebooku

Ludzie interesują się wieloma rzeczami jednocześnie, więc Facebook klasyfkuje ich w wielu zainteresowaniach. W przypadku pokrewnych kategorii dzieje się to praktycznie non stop.

Teraz rozumiesz, dlaczego debatowanie nad wyborem “Trener personalny” czy “Trening siłowy” może na dłuższą metę nie mieć sensu?

Wybierz oba zainteresowania i stwórz z nich jeden zestaw reklam z większą liczbą potencjalnych odbiorców. Algorytm Facebooka pomoże Ci wówczas stargetować właściwą ich część.

Nakładanie się grup odbiorców w kontekście efektów targetowania reklam na Facebooku to jednak zaledwie jeden wątek. Drugim, zdecydowanie ważniejszym jest kryterium doboru samych zainteresowań.

Jak targetować reklamy na Facebooku, by uniknąć banalnych i oczywistych wyborów

Jeżeli w systemie znajdzie się hasło dopasowane do naszych oczekiwań, to wręcz kusi, by oprzeć na nim swoje targetowanie. W końcu Facebook ma dokładnie takich ludzi w systemie!

To tylko po części prawda. Po pierwsze, kryteria umieszczania odbiorców w zainteresowaniach są tylko częściowo znane, ale samo to pokazuje, że można być czymś zainteresowanym wg Facebooka, podczas gdy w rzeczywistości mamy z danym tematem niewielki związek.

Na szkoleniach zawsze mówię jedną rzecz: nigdy nie zaczynaj pracy nad targetowaniem od uruchomienia Facebooka.

Wpatrywanie się w dostępne opcje ogranicza myślenie. Do systemu reklamowego powinniśmy siadać z gotową koncepcją, do kogo chcemy dotrzeć. Gdzie szukać inspiracji? We własnej personie.

Jeżeli nie masz jeszcze przygotowanej persony dla swojego biznesu, przyda Ci się podlinkowany artykuł i narzędzie, o którym tam wspominam.

Zastanów się, kim jest Twój odbiorca. Jak wygląda jego dzień. Co lubi, czego nie toleruje

Słowem, wszystko sprowadza się do odpowiedzi na jedno pytanie – jakie inne zainteresowania nie związane bezpośrednio z moim biznesem, ale związane z moją grupą docelową powinienem wybrać?

Historia kampanii, które prowadzę wraz z moim zespołem dla klientów naszej agencji pokazuje jasno, że często to właśnie nieoczywiste zainteresowania przynoszą najlepsze efekty.

Jednym z naszych klientów jest firma, dla której pozyskujemy kontakty do osób, które chciałyby podjąć pracę za granicę jako opiekunki osób starszych.

System ma teoretycznie związane z tym zainteresowania, a nawet całą kategorię branży, którą można targetować.

Zamiast tego jednak skupiliśmy się na zainteresowaniach związanych z prawicowym światopoglądem – wyszliśmy z założenia, że tego typu osoby będą niezadowolone z sytuacji w kraju i bardziej otwarte na wyjazd. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Innym przykładem był popularny bieg odbywający się w kilku miastach w Polsce. Kampania bardzo szybko wyczerpała potencjał grup związanych bezpośrednio z tym sportem. Sprzedaż biletów ruszyła mocniej, gdy zaczęliśmy adresować grupy związane ze zdrową żywnością czy ekologią (sic!).

Mam nadzieję, że zainspirowałem Cię do szerszego patrzenia na temat tego, jak targetować reklamy na Facebooku. Powodzenia w doborze zainteresowań i do przeczytania!

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):

Spodobał Ci się ten materiał? Podaj dalej!
-->

jak-targetowac-reklamy-na-facebooku

Jak targetować reklamy na Facebooku?

Spodobał Ci się ten materiał? Podaj dalej!
-->

Moja firma

Digitalk to firma doradcza i agencja marketingowa w jednym. Zobacz, jak możemy pomóc Ci rozwinąć biznes poprzez doradztwo, szkolenia lub obsługę, konsultując lub wyręczając na każdym etapie lejka marketingowego i sprzedażowego.

Pomagamy firmom rozwijać marketing i sprzedaż poprzez regularne doradztwo oraz obsługę kampanii marketingowych. Tylko przez ostatnie dwa lata pomogliśmy naszym klientom zarobić blisko miliard złotych. 

Porozmawiajmy, jak możemy pomóc rosnąć i Twojej firmie.

W czym mogę Ci pomóc?

W czym mogę Ci pomóc?

Chcesz zbudować kompetencje digital w swojej firmie? Mogę Ci w tym pomóc. Poprowadzę szkolenie, skonsultuję planowane działania, zanalizuję aktualne kampanie, opracuję wspólnie z Twoim zespołem strategię.

Potrzebujesz stałej współpracy? Ja i moja agencja – 50+ specjalistów – pomagamy firmom rozwijać marketing i sprzedaż poprzez regularne doradztwo oraz obsługę kampanii marketingowych.