Jak udostępnić Piksela i grupy odbiorców na Facebooku?

Po co startować od zera, gdy można skorzystać z przeszłych doświadczeń i danych historycznych? Wystarczy udostępnić piksel Facebooka i powiązane z nim grupy odbiorców nowemu kontu reklamowemu. Niewiele osób wie, że to w ogóle możliwe! Dziś pokażę Ci, jak to zrobić i kiedy powinieneś z tego skorzystać. 

 

Po co udostępniać Piksel Facebooka i kiedy się to właściwie robi?

Niektórzy marketerzy czy pracownicy agencji reklamowych mają w zwyczaju swoją współpracę z klientem czy w nowej firmie  zaczynać „od zera”, uruchamiając kampanie na zupełnie nowych kontach reklamowych.

Czasem „sprzątanie” po poprzednikach potrafi przyprawić o ból głowy i ta droga jest szybsza (lub, nie czarujmy się, jedyna możliwa, o czym za chwilę).

Większość klientów czy firm ma jednak już pewną historię działań na Facebooku i, co za tym idzie, ma na swoich pikselach i powiązanych z nim kontach reklamowych mnóstwo bezcennych informacji i statystyk historycznych kampanii. Jeśli u ciebie jest inaczej, koniecznie to nadrób. Jak, tłumaczę tutaj: Piksel Facebooka – jak go zainstalować i co właściwie daje?

To te dane pozwalają na skuteczniejsze kierowanie reklam i optymalizację, a także dają kontekst dla analizy wyników. 

Dlatego warto mieć/przejąć dostęp do konta reklamowego i powiązanych z nim danych.

Dodajmy na marginesie, że z mojej perspektywy konto powinno należeć do klienta, a nie do agencji, która prowadzi działania marketingowe. W zależności od agencji, którą zapytasz, spotkasz się jednak z innym podejściem – część traktuje konta jako własne lub pracuje tylko na własnych kontach.

Czy tak powinno być? Zdania są podzielone 

Po pierwsze, prowadzenie kampanii dla wielu klientów z jednego konta nie jest zgodne z wytycznymi Facebooka. Niektórzy jednak tak robią i lepiej o to dopytać przed nawiązaniem współpracy.

Po drugie, każde konto reklamowe na Facebooku może mieć tylko jeden piksel z przypisanymi do niego grupami odbiorców i zdarzeniami.

Po trzecie, działając z własnego konta klient będzie bezpośrednio opłacał reklamy Facebookowi – po co bawić się w refakturowanie? Tak robią ci, którzy budżetami klientów próbują pompować przychody agencji. 

Z perspektywy klienta – być może właśnie Twojej! – jest to też rozwiązanie bezpieczniejsze. Niestety, w digitalk wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, gdy klient przechodzący do nas z innej agencji musiał walczyć o odzyskanie konta reklamowego. Ile to powodów, dla których nie możemy go dostać wówczas poznałem!

Nasza perspektywa jest prosta. Konto reklamowe służy konkretnemu biznesowi klienta, wykorzystujemy jego środki i dlatego dane piksela należą po prostu do niego. O know-how można dyskutować – to kwestia sporna -natomiast dane z piksela to co innego.

Zawsze pytaj o kwestię przekazania konta czy chociażby wglądu do niego. Jeżeli wykonawca zaczyna coś kręcić w odpowiedzi, bądź uważny.

Zakładając jednak, że będziemy mieć możliwość przejęcia dostępu do konta i/lub piksela Facebooka, to jak właściwie to zrobić?

Spieszę z instrukcją.

 

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

Dodaj klienta do Menadżera Firmy

Na początek niezbędne jest połączenie kont w Menedżerze Firmy. Zakładam oczywiście, że Twój klient takowe posiada i Ty również. Jeśli nie, musisz założyć nowe konto.

W Menedżerze Reklam przejdź do „Ustawień firmowych”.

Udostępnienie piksela facebook

Teraz w menu wybierz „Piksele” (znajdziesz je rozwijając kartę „Źródła danych”).

Ustawienia firmowe Facebook

Kliknij w górnym menu „Partnerzy”, a następnie w głównym oknie „Przypisz partnerów”.

Przypisz partnerów do pisekla Facebook

Aby udostępnić Piksela, potrzebujesz identyfikator firmy partnera, który ma uzyskać do niego dostęp (w praktyce to klient będzie potrzebował Twojego identyfikatora).

Identyfikator firmy partnera Facebook

Gdzie znajdziesz swój identyfikator firmy? Wróć do menu po lewej i znajdź kartę „Informacje o firmie”.

Gdzie znaleźć identyfikator firmy Facebook

Identyfikator Menedżera Firmy znajdziesz na samej górze.

Identyfikator Menadżera Firmy Facebook

Po wpisaniu identyfikatora na drugie konto powędruje prośba o akceptację udostępnienia. Kiedy potwierdzisz dostęp, Piksel będzie udostępniony. Gotowe!

 

Udostępnij grupę odbiorców

Może to Cię zdziwić, jednak wraz z udostępnionym pikselem nie uzyskasz wszystkich danych, które mogą Ci się przydać w dalszych działaniach.

Nie masz choćby automatycznego dostępu do powiązanych z pikselem grup odbiorców. Aby go uzyskać, każda grupa odbiorców musi zostać oddzielnie udostępniona. 

Dla porządku: mówimy tu o niestandardowych grupach odbiorców i o grupach podobnych, które powstały w oparciu o dane zebrane przez piksel. Zapisane grupy odbiorców tworzysz na poziomie konta reklamowego i tam zostają – nie da się ich udostępnić. 

Aby udostępnić grupę odbiorców, w Menedżerze Firmy lub Menedżerze Reklam kliknij kartę „Odbiorcy”. Kiedy wybierzesz jedną lub więcej grup (znów: niestandardowych lub podobnych odbiorców, a nie zapisaną), wyświetli się przycisk „Udostępnij”.

Gdzie znaleźć grupy odbiorców Facebook

Jeśli Twoje konto jest już połączone z Menedżerem Reklam klienta, powinieneś je zobaczyć na liście. Jeśli nie, musisz ręcznie wpisać numer swojego konta reklamowego i kliknąć „Udostępnij”.

Udostępnienie grupy odbiorców Facebook

Dostęp możesz umożliwić na poziomie statystyk i kierowania lub wyłącznie kierowania reklam.

Jak udostepnic Piksela i grupy odbiorcow na Facebooku?

Po udostępnieniu klient będzie widział w przeglądzie grup odbiorców, które grupy i komu udostępnia.

Udostępnione grupy odbiorców na Facebooku

Ty natomiast zobaczysz udostępnioną grupę z odpowiednią adnotacją.

 

Chcesz udostępnić piksel i grupy odbiorców? Jak widzisz, nie jest szczególnie skomplikowane. Warto na początku współpracy uporządkować dostępy do poszczególnych zasobów i ustalić, na czyim koncie będziesz (będziecie) pracować i w jakim zakresie. Z kolei dane historyczne z piksela pozwolą Twoim kampaniom od początku docierać do właściwych odbiorców. 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński