Jak ustawić reklamę Allegro Ads?

Popularność Allegro sprawia, że coraz więcej sprzedawców zastanawia się nad rozpoczęciem swojej przygody z Allegro Ads. Zwłaszcza że trudno dziś przebić się ze swoją ofertą w tym serwisie korzystając wyłącznie z tradycyjnych form promocji. Jak ustawić reklamę Allegro Ads? Oto krótki poradnik dla początkujących.

Allegro Ads pozwala na reklamowanie ofert na Allegro, największym polskim serwisie e-commerce. Nowy system uzupełnia tradycyjne formy promowania aukcji, jak choćby wyróżnienia.

Allegro Ads działa w modelu efektywnościowym, co oznacza, że reklamodawca płaci za kliknięcia bądź wyświetlenia reklam. Jego filozofia działania i wiele opcji przywodzi na myśl Google Ads.

Jeśli korzystasz z tej platformy, tym łatwiej będzie Ci odnaleźć się w ekosystemie reklamowym Allegro. Jeśli nie, skorzystaj z tego poradnika, w którym dowiesz się, jak ustawić pierwszą kampanię w Allegro Ads.

Poradnik dotyczy standardowych reklam w Allegro Ads. Serwis udostępnia także uproszczone narzędzie Ads Express. Samo jednak Allegro Ads jest na tyle proste i intuicyjne, że nie ma potrzeby sięgać po jego uboższą wersję. O czym zaraz się przekonasz.

 

Struktura kampanii w Allegro Ads

Nim przejdziemy do poradnika, kilka słów o strukturze kampanii w Allegro Ads. Jeśli masz już doświadczenia z kampaniami PPC, śmiało możesz przejść do kolejnego paragrafu. Jeśli nie, poświęć chwilę na odrobinę teorii.

Kampanie w Allegro Ads składają się z trzech poziomów: oferty, grupy reklam i kampanii.

Oferta to pojedyncza reklama, którą widzi użytkownik. Pozwala promować konkretną aukcję lub sprzedawcę (w przypadku reklamy graficznej).

Grupa reklam to zestaw kilku ofert, najczęściej powiązanych tematycznie. To na tym poziomie określasz budżet.

Kampania to powiązane grupy reklam, najwyższy poziom na koncie.

Ten trójstopniowy podział ułatwia zarządzanie i optymalizację, zwłaszcza na późniejszym etapie działań. Najlepiej, aby w jednej grupie reklam znalazły się podobne oferty. Jeśli na przykład sprzedajesz narzędzia ogrodnicze i chcesz zareklamować kosiarki, najlepiej stworzyć kampanię „Kosiarki” z oddzielnymi grupami reklam dla modeli ręcznych, elektrycznych i spalinowych.

 

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

Jak ustawić reklamę Allegro Ads krok po kroku

Zaloguj się do panelu Allegro Ads na stronie ads.allegro.pl. Użyj loginu i hasła Twojego konta Allegro. Kliknij w przycisk „Dodaj kampanię”.

jak-ustawic-reklama-allegro-ads-poradnik

W nowym oknie wybierz typ kampanii „Oferty sponsorowane”. Wpisz nazwę kampanii i kliknij „Dalej”.

jak-ustawic-reklama-allegro-ads-poradnik

Teraz dodasz nową grupę reklam. Wpisz nazwę zgodną z reklamowanymi przedmiotami, co ułatwi Ci późniejsze zarządzanie kampanią.

ustawianie reklamy allegro

Wybierz, które oferty chcesz reklamować. Mogą to być wszystkie oferty, oferty dobrane według automatycznych reguł (np. wszystkie kosiarki o cenie powyżej 2000 zł), bestsellery (najpopularniejsze produkty) lub ręcznie wybrane oferty (sam oznaczasz, które produkty chcesz reklamować).

Jeśli na Twoim koncie znajduje się wiele ofert, w celu wybrania właściwej możesz użyć wyszukiwarki, która umożliwia filtrowanie wyników pod względem tytułu oferty, jej kategorii i ceny. Po wyborze reklamowanych ofert kliknij „Dalej”.

jak-ustawic-reklama-allegro-ads-poradnik

Teraz ustawisz budżet, terminarz i sposób wyświetlania reklam.

jak-ustawic-reklama-allegro-ads-poradnik

Budżet dzienny to kwota, jaką każdego dnia przeznaczysz na reklamy.

System podpowiada minimalną kwotę, jaką możesz wydać. Budżet dzienny rozliczany jest w tygodniowych cyklach. Jeśli Twój budżet dzienny wynosi 10 zł, w ciągu tygodnia (od poniedziałku do niedzieli) wydasz nie więcej niż 70 zł, jednak wydatkowane kwoty w poszczególnych dniach mogą się różnić.

Poniżej możesz też ustawić budżet całkowity, jeśli nie chcesz przekroczyć określonej wysokości wydatków.

Maksymalny koszt kliknięcia to kwota, jaką zapłacisz za kliknięcie Twojej oferty. System sugeruje optymalną jego zdaniem liczbę, wskazuje także widełki, w których musi zawierać się wskazana przez Ciebie wartość.

Określ daty emisji reklam. Możesz ustawić datę rozpoczęcia i zakończenia kampanii bądź pozostawić zaznaczoną opcję „Bez daty końca emisji”. Wówczas kampania zakończy się, gdy zatrzymasz ją ręcznie, bądź promowane oferty zostaną wyprzedane.

Domyślnie data rozpoczęcia ustawiona jest na dzień, w którym konfigurujesz reklamę. Możesz ją zmienić i w ten sposób zaplanować start grupy reklam.

Wybierz miejsca wyświetlania. Możesz wybrać m.in. wyniki wyszukiwania.

Kliknij „Zapisz”. Twoje reklamy powinny być widoczne w ciągu kilkunastu minut.

Jak dodać reklamę graficzną Allegro Ads?

Allegro Ads oprócz standardowych reklam oferuje także reklamę graficzną, która składa się z logotypu marki, hasła reklamowego i dwóch dynamicznie dobieranych ofert.

Aby utworzyć ten typ reklamy, musisz mieć aktywne oferty na Allegro oraz dodać marki na swoim koncie Allegro Ads.

Reklama graficzna pozwala budować świadomość marki i zwiększać zasięg ofert na Allegro. Rozliczana jest nie za każde kliknięcie (CPC), ale za każdy 1000 wyświetleń reklamy (CPM).

Jak dodać reklamę graficzną w Allegro Ads?

Zacznij od dodania marki i jej logotypu. Zrobisz to na Twoim koncie Allegro Ads w sekcji „Moje marki”, potrzebujesz tylko numer NIP dodawanej firmy. Do każdej marki możesz przyporządkować kilka logotypów (warto zrobić to już teraz, przed ustawieniem kampanii).

Aby dodać kampanię z reklamą graficzną, zaloguj się na konto Allegro Ads i kliknij „Dodaj kampanię”. Wybierz typ kampanii „Reklama graficzna”, nazwij nową kampanię i wybierz właściwą markę.

nowa kampania allegro

Następnie utwórz grupę reklam, nadając jej odpowiednią nazwę.

jak-ustawic-reklama-allegro-ads-poradnik

Kliknij „Dodaj reklamę”. W nowym oknie wpisz nazwę reklamy i dodaj jej treść, która powinna zachęcać do sprawdzenia oferty (maksymalnie 35 znaków). Allegro zaznacza, że tekst nie powinien zawierać sloganów reklamowych w rodzaju „promocja” czy „u nas najtaniej”.

Następnie dodaj link prowadzący do Twoich ofert na Allegro. Logotyp wczyta się automatycznie na podstawie zasobów dodanych do konta. Jeśli Twoja marka ma więcej logotypów, możesz wybrać właściwy.

jak-ustawic-reklama-allegro-ads-poradnik

Reklama graficzna pokazuje dwie oferty dobierane automatycznie spośród wskazanych przez Ciebie. Możesz wybrać od dwóch do 15 ofert, korzystając w wyszukiwarki lub listy wszystkich ofert. Klikając „Pokaż zaawansowane” możesz wyszukać oferty po kategorii, cenie czy ID.

jak-ustawic-reklama-allegro-ads-poradnik

W kolejnym oknie określ zasięg reklamy. Zasięg precyzyjny oznacza, że reklama wyświetli się tylko najbardziej zainteresowanym Twoimi produktami użytkownikom. Ta opcja jest najlepsza przy kampaniach sprzedażowych. Zasięg rozszerzony pozwala powiększyć zasięg i sprawdza się, gdy kampania ma zwiększyć rozpoznawalność marki.

Następnie określ słowa kluczowe i wykluczające, które ułatwiają dotarcie z reklamami do właściwych odbiorców.

jak-ustawic-reklama-allegro-ads-poradnik

Słowa kluczowe odpowiadają za wyświetlanie się reklamy. Jeśli użytkownik wpisze w wyszukiwarkę Allegro określone przez Ciebie hasło, zobaczy Twoją reklamę.

Słowa wykluczające blokują wyświetlenie reklamy, jeśli użytkownik wyszukiwać będzie wskazane przez Ciebie hasło.

Po uzupełnieniu wszystkich pól zobaczysz podgląd reklamy. Teraz możesz dodać kolejną lub przejść dalej.

kampania allegro - grupy reklam

Ostatni krok to budżet i czas trwania kampanii. Ustawiasz je podobnie jak w przypadku zwykłych reklam Allegro Ads. Z tą różnicą, że zamiast kosztu kliknięcia określasz koszt tysiąca wyświetleń reklamy. Kliknij „Zapisz” i gotowe!

Wiesz już, jak ustawić reklamę Allegro Ads. Jak widzisz, konfiguracja kampanii na tej platformie jest dość intuicyjna i nie powinna nastręczać większych problemów. Pamiętaj, że ustawienie pierwszej reklamy to dopiero początek przygody z tym narzędziem. Teraz musisz regularnie odwiedzać i optymalizować swoją kampanię. Ale to już temat na oddzielny wpis.

Kluczowym elementem Twojej kampanii są oczywiście słowa kluczowe (jak to mawiają Anglosasi, “pun intended”). Jeśli nie wiesz, jak zacząć je dobierać i wykluczać, to polecam Ci przenieść praktyki znane Ci z ekosystemu Google Ads.

Tymczasem życzę Ci powodzenia z kampaniami i…

do przeczytania!

Artur Jabłoński