Jak usunąć fanpage na Facebooku

Przy prowadzeniu fanpage’ów, w życiu każdego administratora przychodzi czasem moment, którym trzeba któryś skasować. Sam proces nie jest skomplikowany, jednak, jeśli nigdy tego nie robiłeś, możesz nie wiedzieć, jak usunąć fanpage na Facebooku. Ponadto, jako dobry marketer, powinieneś zadbać także o poboczne aspekty i konsekwencje takiego działania.

Przez sam proces usuwania, który opisuję poniżej przejdziesz w kilka minut. Zanim jednak przejdziemy do właściwego usuwania facebookowej strony, należy się do tego odpowiednio przygotować.

Usuwanie strony na Facebooku a wyniki Google

Jeśli Twój fanpage istniał w internecie przez dłuższy czas i cieszył się popularnością, możesz być pewien, że linkowano do niego i wspominano go także poza Facebookiem. Skoro zamierzasz usunąć z Facebooka swoją stronę, powinieneś więc zadbać o to, aby stare linki prowadziły teraz do nowego miejsca – Twojej strony internetowej czy innego profilu społecznościowego.

facebook-strona-niedostepna

Szkoda byłoby marnować taki darmowy, wypozycjonowany wcześniej ruch. Aby temu zapobiec znajdź wszelkie hiperłącza prowadzące do Twojego fanpage, które po usunięciu strony będą zwracały „niedostępną stronę”.

Jak to zrobić? Wystarczy, że wejdziesz w Google i wyszukasz wszystkie strony linkujące do Twojego fanpage’a na Facebooku. Najpierw wprowadź operator „link:” a następnie pełen link do Twojej strony na Faceboku. U mnie wygląda to następująco: link:https://www.facebook.com/arturjablonskicom.

jak-sprawdzic-linkowanie-google

Kto może usunąć fanpage na Facebooku

Usunięcie fanpage’a na Facebooku zajmuje. kilka minut i wymaga spełnienia jednego warunku: musisz być administratorem fanpage’a który chcesz usunąć. Wydaje się to oczywiste, postanowiłem jednak upewnić Cię, że redaktor, moderator czy reklamodawca nie ma możliwości usunięcia strony z Facebooka.

Jeżeli więc nie widzisz u siebie możliwości usunięcia fanpage’a, prawdopodobnie nie jesteś jego administratorem.

Jak usunąć fanpage na Facebooku

Teraz możemy przejść do właściwego usuwania facebookowej strony.

Aby to zrobić wystarczy przejść kilka prostych kroków:

  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego swojego fanpage’a i wejdź w ustawienia.Facebook – ustawienia fanpage'a 
  2. W ustawieniach wybierz „ogólne”

usuwanie-strony-facebook

3. Na liście znajdź i kliknij opcję „Usuń stronę”

4. Potwierdź usunięcie strony pod informacją

5. Potwierdź ponownie usunięcie strony deklarując, że chcesz trwale usunąć fanpage z Facebooka, a nie tylko „cofnąć publikację” czyli ukryć stronę

6. Voilà! Twoja strona właśnie zniknęła z Facebooka ;)

Gdybyś jednak zdecydował się ją przywrócić, Facebook daje Ci dwa tygodnie na odstąpienie od usunięcia. Po tym okresie odblokowuje się opcja potwierdzenia chęci usunięcia fanpage’a. Wybierz ją, a strona zostanie nieodwracalnie usunięta i nie będzie już można odzyskać żadnych danych.

Jak widzisz, usuwanie fanpage’a na facebooku to zaledwie kilka prostych kroków, z którymi bez problemu sobie poradzisz. Nie zapomnij o podmianie linków prowadzących do Twojego starego fanpage’a lub poproś o to właścicieli stron, na których takie linki się znajdują.

Owocnego usuwania!

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: