Jak usunąć grupę na Facebooku?

Jesteś administratorem grupy na Facebooku i zdecydowałeś, że nadszedł czas, by ją usunąć? A może szukasz innych rozwiązań, by grupa nie była aktywna, ale jednak nie przestała całkowicie istnieć? Dziś pokażę Ci, co zrobić w obu sytuacjach.

Jak usunąć grupę na Facebooku?

Jak wybrać opcję "usuń grupę" lub wykonać archiwizację grupy?

Usunięcie grupy na Facebooku to sprawa może nie tyle skomplikowana, co często czasochłonna. Nie ma bowiem jednego przycisku, który kasowałby od razu całą grupę.

Trzeba zaznaczyć, że tylko twórca grupy, będący równocześnie administratorem, może ją usunąć.

Aby to zrobić, musi najpierw ręcznie usunąć wszystkich członków grupy. Niestety, jak pewnie sobie teraz myślisz, przy większych grupach, liczących kilku tysięcy członków, będzie z tym dużo “zabawy”.

Na koniec, gdy administrator zostanie już na pokładzie jako ostatni, również musi opuścić grupę. To będzie równoznaczne z jej usunięciem.

Jak to wszystko zrobić? Pokażę Ci to krok po kroku. Instrukcja wygląda tak samo zarówno na PC, jak i na urządzeniu mobilnym.

Wpisz nazwę grupy, następnie wybierz członkowie.Tam znajdziesz nazwiska każdego członka grupy. Usunąć członka z grupy może jej administrator.
  1. Wybierz, którą chcesz usunąć grupę. Znajdź w niej zakładkę “członkowie” i kliknij w nią.
  2. Obok każdego członka grupy znajdziesz trzy kropki, a gdy je klikniesz, wyświetli Ci się rozwijane menu. Wybierz z niego “Usuń z grupy”.
  3. Usuń w ten sposób wszystkich członków grupy.
  4. Gdy wszyscy członkowie zostaną usunięci, a Ty jako administrator zostaniesz już ostatni na pokładzie, także opuść grupę.

I zrobione! Tak właśnie w kilku prostych krokach wygląda usuwanie swojej grupy na Facebooku.

Uwaga! Pamiętaj, że usunięcie grupy na Facebooku to proces nieodwracalny. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, by grupa nie była aktywna.

W prawym górnym rogu facebooka znajdziesz członków w grupie. Możemy usunąć grupę? Otóż, nie. Jedynie zatrzymać.

Wstrzymanie grupy na Facebooku

Jeżeli nie masz stuprocentowej pewności, że chcesz usunąć grupę, możesz zdecydować się na jej wstrzymanie.

Co kryje się za tą opcją? Ano, jeżeli postawisz na wstrzymanie grupy, to sprawisz tym samym, że dostęp do niej i do jej treści będą miały już tylko osoby należące do tejże grupy. I nikt inny.

Grupa co prawda będzie pojawiać się w wynikach wyszukiwania dla osób, które do niej nie należą, ale nowi członkowie nie będą już mogli do niej dołączyć. Przy czym, tak jak wspomniałem, wszystkie treści będą cały czas dostępne dla obecnych członków.

Oni jednak również nie będą mogli już ani tworzyć nowych postów, ani komentować lub reagować na już istniejące.

Teoretycznie wstrzymana grupa będzie więc nadal w jakimś sensie istniała. Znajdzie się jednak w pewnym zawieszeniu i pozwoli jedynie na wyświetlanie treści jej członkom.

Wstrzymanie grupy to jednak, w przeciwieństwie do usunięcia, decyzja odwracalna. I można ją spokojnie wznowić w wybranym przez siebie momencie.

Jak wstrzymać grupę na Facebooku?

Wybierz grupę na Facebooku. Tak naprawe nie możesz usunąć grupy, a jedynie ją wstrzymać.

Wiesz już zatem, czym jest wstrzymanie grupy. A jak z tej funkcji skorzystać? Nic prostszego.

  1. Wejdź na stronę grupy i w prawym górnym rogu, pod zdjęciem w tle, kliknij rozwijane menu z ikonką trzech kropek.
  2. Na przedostatniej pozycji znajdziesz opcję “Wstrzymaj grupę”. Kliknij ją.
  3. Wskaż powód zatrzymania grupy. Następnie kliknij “Kontynuuj” i potwierdź ten krok.
  4. Teraz wyświetli Ci się opcja dodania informacji o tym, że grupa zostaje wstrzymana oraz zaplanowanie terminu wznowienia. Na dole strony, gwoli potwierdzenia, kliknij “Wstrzymaj grupę”.

Jeżeli działasz na urządzeniu mobilnym, wówczas rozwijane menu z punktu pierwszego znajdziesz w lewym górnym rogu ekranu. Opcja wstrzymania grupy jest zaś widoczna na samym dole.

Voila! Gotowe. Twoja grupa właśnie została wstrzymana.

Podsumowanie

Jak widzisz, są dwa sposoby na to, by usunąć grupę na Facebooku.

Nie musisz od razu bezpowrotnie usuwać grupy. Raz, że może być przy tym naprawdę sporo roboty, a dwa – no właśnie, tej decyzji nie będzie dało się już odkręcić.

Zamiast tego możesz się zdecydować również na wstrzymanie grupy lub też częściowo na usunięcie członka grupy. Wiesz już w końcu, jak poradzić sobie z każdą z tych funkcji.

Co ciekawe, do niedawna Facebook pozwalał nam jeszcze na trzecią opcję, jaką było zarchiwizowanie grupy. Ta czynność w dużym stopniu pokrywała się jednak z jej wstrzymaniem i w związku z tym archiwizowanie grupy nie jest już możliwe.

To wszystko na dziś. Życzę samych trafionych decyzji co do zarządzania Twoją grupą na Facebooku.

Do przeczytania,

Artur Jabłoński