Jak zainstalować Google Analytics? 3 sprawdzone sposoby!

Mierzenie efektów własnych działań marketingowych bardzo często kończy się na pytaniu “Jak zainstalować Google Analytics”. Ta prosta procedura przeraża osoby, które nie miały do czynienia z zabawą z kodem strony internetowej. Dziś pokażę Ci, że to nic strasznego.

Dowiesz się, jak zainstalować Google Analytics własnoręcznie i w kilku prostych krokach. Nie będzie co prawda tak prosto jak w przypadku instalacji Piksela Facebooka przez Google Tag Manager (czyt. klikanie dalej, dalej i dalej) ale z pewnością sobie poradzisz.

Instalacja Google Analytics – co musisz mieć?

  • Konta Google – zakładam optymistycznie, że każdy ma Gmaila. Jeśli masz gmaila, to masz także konto Google. Właśnie tym osobowym profilem logujesz się również do reszty produktów tej firmy – Sklepu Play na swoim telefonie czy właśnie do Analyticsa
  • Dostępu administracyjnego do miejsca/strony internetowej, którą chcesz śledzić – bez niego nie będziesz w stanie umieścić w kodzie witryny kodu śledzenia Google Analytics
  • Przeglądarki Google Chrome – ze względu na poniższy i wiele innych przydatnych marketingowo pluginów
  • Wtyczki do Google Chrome Google Tag Assistant – to narzędzie, dzięki któremu, po implementacji jakiegokolwiek kodu produktu Google, dowiesz się czy kod został prawidłowo zainstalowany.

 

Jak zainstalować Google Analytics na stronie www – 3 sposoby

Masz do wyboru:

a) wgranie czystego kodu śledzenia w każdą stronę którą  chcemy monitorować

b) skorzystanie z wtyczki upraszczającej implementację kodu

c) wykorzystanie Google Tag Managera

Który z nich jest najskuteczniejszy i najbardziej warty uwagi? Trudno powiedzieć – wszystko zależy od Twojej sytuacji i celu jaki ma spełniać witryna. W każdej z sekcji poniżej wyjaśniam zalety oraz ewentualne wady konkretnego sposobu.

 

Instalacja Google Analytics – wpięcie kodu na stronę www

To najbardziej tradycyjna droga – wystarczy że skopiujesz kod i wkleisz go w odpowiednie miejsce. Po kolei jednak:

1. Zaloguj się do panelu Analyticsa (gdy już założysz konto), a następnie wejdź w panel administracyjny. Kliknij tutaj Informacje o śledzeniu a następnie Kod śledzenia

2. Następnie zrób dokładnie tak, jak mówi instrukcja od Google: skopiuj ten kod i wklej na samym początku w elemencie <HEAD> na każdej stronie, którą chcesz śledzić.

Jeśli posiadasz witrynę generującą dynamiczne nagłówki (np. stronę opartą na WordPressie), możesz umieścić ten kod swoim pliku header.php (masz do niego dostęp z poziomu panelu WordPressa i to jest zaleta tego rozwiązania)

Jednak odradzam umieszczanie kodu w WordPressie poprzez edytowanie kodu szablonu. Lepiej zrobić to wtyczką. Dlaczego? Ponieważ aktualizacja motywu najprawdopodobniej wykasuje Twoje kody śledzące.

Wróćmy jednak do tematu.

Upewnij się teraz, że zapisałeś zmiany i oraz sprawdź Google Tag Assistantem, czy kod wyświetla się poprawnie – przeklikaj się przez kilka niepowiązanych podstron o różnych końcówkach adresu URL i sprawdź czy GTA pokaże prawidłowo zainstalowany kod Analytics. Jeśli kod zainstalowany jest błędnie, dostaniesz dokładny opis błędu.

 

Aby sprawdzić czy kod działa, możesz też wejść na stronę podglądu ruchu na żywo w swoim panelu Google Analytics (znajdziesz go w zakładce czas rzeczywisty, a ilość użytkowników online podejrzysz w omówieniu).

Jak już mówiłem, odradzam instalację Analyticsa na WordPressie poprzez edycję kodu szablonu.

Gdy nadejdzie czas w którym twórcy szablonu aktualizują swoje dzieło, stracisz to, co wpiąłeś pomiędzy ich linie kodu – jeśli zapomnisz o tym, żeby wpiąć kod raz jeszcze po każdej aktualizacji, możesz mieć lukę w śledzeniu do czasu aż ponownie nie wkleisz kodu na stronę. Aby tego uniknąć skorzystaj z wtyczki.

 

Jak zainstalować Google Analytics na stronie za pomocą wtyczki do WordPressa

To najprostsze rozwiązanie, ale skorzystać z niego mogą tylko osoby korzystające z CMS WordPress. W większości przypadków wystarczy tutaj jedynie zainstalować wtyczkę i uzupełnić identyfikator śledzenia:

1. Wejdź w wordpressowy kokpit, a następnie we wtyczki i wyszukaj wtyczkę o nazwie Analytics Tracker (nota bene z pewnością istnieje wiele dobrych wtyczek pozwalających na dodanie i konfigurację podstawowego śledzenia Analytics, ale ja używam właśnie tej i ta jest przeze mnie sprawdzona ;))

2. Po zainstalowaniu wtyczki przejdź do nowej zakładki w swoim panelu o nazwie Google Analytics

3. W okienku Google Analytics tracking ID wklej swój identyfikator śledzenia

Jak w poprzednio opisanym sposobie, sprawdź czy z kodem wszystko jest w porządku oraz czy Google Analytics poprawnie zlicza ruch na stronach.

Jest jeszcze trzecia metoda instalacji Google Analytics, której warto się przyjrzeć, jako że nauka tego narzędzia pomoże Ci z każdym innym kodem śledzącym.

 

Instalacja Analyticsa za pomocą Google Tag Managera

Taka implementacja ma kilka zalet i, gdy tylko informatyk wgra na Twoją stronę internetową kod Google Tag Managera (to jedyny trudniejszy aspekt całego procesu), każdy następny kod dodasz już bez problemu za pomocą kilku kliknięć.

Poza tym każdy z potencjalnych kodów, które wgrasz przez GTM na stronę w przyszłości, będziesz mógł dokładnie opisać i posegregować w folderach, a także tworzyć zaawansowane kombinacje, zdarzenia i śledzenia z jednego miejsca i ostatecznie wszystko to kontrolować z jednego miejsca.

Starczy już tego wychwalania – więcej zalet i korzyści płynących z korzystania z Google Tag Managera z pewnością przedstawię Ci niebawem we kolejym wpisie – planuję nawet ich całą serię. Tymczasem oto, jak zainstalować kod śledzenia Google Analytics przez Google Tag Manager.

 

1. Zaloguj się do Google Tag Managera (jeśli nie korzystałeś nigdy wcześniej z GTM  będziesz musiał się zarejestrować i – jak wspomniałem wyżej – umieścić kod tag managera na swojej stronie. Google Cię pokieruje). Jeżeli korzystasz z WordPressa, to możesz to zrobić za pomocą wtyczki. 

2. Nie będę tu omawiał wszystkich funkcji GTM po kolei – nie czas i miejsce na to. Przejdźmy od razu do konkretu, więc utwórz nowy TAG. Nazwij go tak, jak Ci wygodnie i tak, abyś mógł rozpoznać go w przyszłości, gdy będziesz posiadał więcej tagów (czyli różnego rodzaju kodów śledzących).

3. Następnie przejdź do konfiguracji tagu. Nie musisz wybierać tutaj implementacji niestandardowego kodu HTML – ze względu na to, że Analytics i Tag Manager są produktami Google, twórcy ułatwili nam sprawę, przygotowując gotowe wdrożenie.

Z polecanych typów wybierz więc tag Universal Analytics.

4. Ustaw teraz typ śledzenia na wyświetlenia strony oraz wklej swoje user ID (znajdziesz je w ustawieniach adminstracyjnych swojego Analyticsa)

5. Ostatni krok to konfiguracja tzw. triggera – elementu wyzwalającego kod. A skoro chcesz, żeby śledził każde wyświetlenie, wybierz tutaj All Pages.

5. Aby potwierdzić wprowadzone zmiany Zapisz (prawy górny róg) a następnie Prześlij (znów niebieski przycisk w prawym górnym rogu).

Jak wcześniej, przeklikaj się teraz przez różne podstrony i sprawdź czy kod działa poprawnie.

 

Brawo, właśnie zainstalowałeś Google Analytics na własnej stronie internetowej! Jak widzisz, było to możliwe bez umiejętności programistycznych.

Jeśli interesują Cię podobne wdrożenia sprawdź koniecznie jak zainstalować kod śledzenia Piksela Facebooka – jego instalacja jest jeszcze prostsza!

 

Do przeczytania!

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):